Чи не перетворюються передноворічні дні на випробування? Малюки просять у Санта-Клауса братика, цуценя та стати феєю. Юні школярі — бебіборна, як в однокласниці, і лего, як у приятеля, і ще два десятки подарунків. Підлітки — круті гаджети. Дитячий психолог Юлія Борисова розкаже, як не перетворити Новий рік на день розчарувань і не витратити останні гроші.
1. У Санти має бути правильна «легенда»
Якщо дитина переконана, що Санта-Клаус вміє геть усе, можна зайти в глухий кут. Трапляється, малюки нетерпляче чекають, що на свята чарівник помирить батьків, котрі давно розлучилися, або поверне покійну бабусю. Аби таких очікувань не було, розкажіть, що Санта-Клаус не впливає на життя дорослих, його справа — тішити дітей. Краще, звісно, правильно подати все це заздалегідь. Але якщо дитина вірить у всемогутність цього персонажа, можна побудувати розмову так: ти підріс і тепер здатен зрозуміти, чого саме чекати від Санти.
Звісно, дитина хоче казки. Певні обмеження її не зруйнують, а гаманець врятують. Забуваємо про чарівну паличку, власну фабрику іграшок. Чогось може не бути на складі, тож Санта-Клаус замінить подарунок на подібний. Великі товари не помістяться в санчата. Цих обмежень дотримуйтеся й самі. Саме тому якщо маєте можливість придбати велосипед чи спортивний куток, краще зробіть це на День народження, ніж на Новий рік.
Не варто казати, що новорічний дідусь дарує щось лише за гарну поведінку, за оцінки, тим паче «гарним дітям». Син чи донька мають бути впевнені: їх люблять незалежно від оцінок. Новий рік — свято дива, казки, подарунків, а не контрактів, обміну оцінок на іграшки.
2. Бажання не повинні шкодити іншим
Якщо малюк просить, наприклад, оленя, поясніть, що диким тваринам краще жити на волі, їм погано в людській домівці. Санта-Клаус не виконує таких бажань, які комусь шкодять. Якщо йдеться про цуценя чи кошеня, треба чесно пояснити причину відмови. «У тебе алергія», «Ти ще не вмієш доглядати за песиком, а батьки втомлюються і не можуть. Потренуйся поки що на іграшковому чотирилапому другові або на акваріумних рибках».
3. Привчайте до елемента несподіванки
Хай Санта-Клаус не стане для дитини автоматом з іграшками, який видає потрібне, щойно вона натисне на кнопку. Привчайте до того, що дідусь, хоча й прислухається до прохань, любить робити сюрпризи. Отже, лист із проханнями — не те саме, що список покупок.
4. Хай порадить Санта-Клаус
Гарний варіант — вчити не просити щось конкретне, а радитися, аби Санта сам підібрав подарунок. Хоча б чергуйте такий підхід із традиційним. Хай дитина напише про себе (з вашою допомогою): яка вона за характером, що вміє, що любить. І очікує, який же подарунок чарівник підбере для неї. Поясніть, що Санта дає те, що допоможе розвиватися, демонструвати свої таланти. Шахи чи набір для в’язання дитина навряд чи замовить. А ось якщо отримає їх із листом від «новорічного психолога» зі словами про те, що дідусь вірить: дівчинка чи хлопчик зможуть їх опанувати, поставиться до подарунка зовсім інакше.
5. Не забувайте про нематеріальні подарунки
Обов’язково вчіть дитину просити не лише те, що можна помацати. Здоров’я, радість, оптимізм, гарний настрій, дружбу, нових друзів, цікаві справи та ідеї, отримати нові навички та дізнатися про те, що хвилює (наприклад, про Всесвіт чи динозаврів). Хай у листі до Санта-Клауса на два прохання про конкретні подарунки припадає одне нематеріальне побажання.
6. «Що ти зробив з моїми подарунками?»
Привчайте писати листа з одним сталим пунктом: розповіддю про те, що сталося з подарунками з минулого року. «Санта-Клаус хоче знати, як ти їх використовуєш». Не перетворюйте цей момент на привід посварити дитину: мовляв, як не соромно, ти закинула отриману ляльку на другий день. Малюку самому буде ніяково писати, що іграшки поламані або валяються без діла. Хай він навіть нафантазує, як грається ними. Не критикуйте, а запропонуйте так і робити до Нового року, аби Санта-Клаус не вважав це неправдою. Так прокинеться цікавість до забутої іграшки. Якщо ж доведеться написати, що вона зламалася, це привчає дитину бути акуратнішою. Інколи малюк усвідомлює, що подарунок, який здавався таким бажаним, виявився непотрібним. Це вчить більш вдумливо просити подарунки.
Якщо ж, наприклад, набір для творчості допоміг навчитися робити красиві браслети та іншу біжутерію, або пухнастий ведмедик став другом і разом із малюком пережив чимало пригод, опишіть це все в листі. Дитина вчиться цінувати подарунки, а під час складання історії оживить радісні спогади.
7. «Навіщо тобі це?»
Цей пункт, подібний до попереднього, має бути в листі до Санти. Якщо дитина щось просить, хай з вашою допомогою напише, для чого їй це потрібно. Заборонено критикувати наміри. Не кажіть, наприклад: ти вже для цього занадто дорослий. Тіштеся тим, що дитина вчиться планувати діяльність та відвикає розважати себе бездумним споживанням.
Обговорюйте. Може, суперзброя потрібна, щоб не ображав однокласник. Або гігантський Pop It — бо такий у всіх у класі. Не кажіть, що не можна наслідувати інших, а запропонуйте визначитися, що принесе радість саме тобі. Поясніть, що першочергово новорічний дідусь дарує те, що дитина просить, аби навчитися чогось нового.
8. Складайте великий вішліст
Діти часто захоплюються новинкою, а потім втрачають до неї цікавість. Що хотілося — забувається, а ось батьківська відмова може залишитися в пам’яті як образа. Значно краще записувати все бажане у вішліст. Можна присвятити його якраз Новому року. Але не кажіть, звісно, що все принесе Санта-Клаус. Частину подарунків куплять батьки. Значно легше робити кілька подарунків кілька разів на рік (на Новий рік, День народження), ніж «відбиватися» від нових покупок щотижня, а то й щодня.
Розпочніть з великого вішліста, куди заноситимете всі бажання сина чи доньки. Жодної критики! Якщо у 10 років потрібні формочки для піску або хочеться зеленого зайця, що тут такого? Ви здивуєтеся, якими легкими у виконанні та нематеріальними можуть бути дитячі бажання: покататися на поні, разом подивитися вдома кіно, навчитися робити фокус (для цього не треба навіть набір купувати, знайдіть варіанти в інтернеті). Складайте перелік так, аби в ньому були варіанти на будь-який гаманець. Щось можна зробити й власноруч. Одяг, який мама пошила для ляльки, може бути для дитини дорожчим за дорогі сукні.
Усе, що є у великому вішлісті, не потрібно дарувати. На його основі зробите маленький список.
9. Оберіть топ-5 бажань
Видрукуйте красиву форму, де є лише п’ять рядочків. Її можна додати до листа до Санти. Або намалюйте відповідну кількість рядків для прохань у самому листі.
Хай з усього різноманіття дитина обере найпотрібніше. Чимало речей вона викреслить з легким серцем. Якщо вона не розуміє і прагне перенести просто перші записи, навчіть обирати за «гамбурзьким рахунком». Для цього ставте питання: «Якщо в тебе будуть ці пазли, а конструктора не буде, нормально? Чи мати конструктор важливіше? Що більше хочеш знайти під ялинкою: конструктор чи Pop It?» Так з кожним пунктом великого переліку.
10. Підготуйтеся заздалегідь
Часто радять складати вішліст за місяць до свят або писати листа за тиждень до Нового року. Але тоді дитині кожне прохання може здаватися надважливим, бо емоції свіжі, тож вона проситиме більше, ніж якщо розпочати вести перелік бажаних подарунків за пів року. І якщо матимете час, купуйте заздалегідь та зберігайте до 1 січня. По-перше, у передсвяткові дні ціни стрімко зростають. По-друге, спочатку з’являється новинка, а потім вигадують доповнення, завдяки яким ціну підвищують. Скажімо, у продажі з’явилися восьминоги-перевертні, яких можна вивернути навиворіт: отримуємо замість сумної іграшки веселу. Цього досить, щоб задовольнити цікавість дитини. Але згодом іграшки подорожчали, бо тепер вони світяться в темряві, представлені в образах улюблених героїв (Among Us, єдиноріг, монстрик, покемон або майстер Йода).
Спробуйте зацікавити дитину наперед саме тією іграшкою, яку плануєте подарувати. Ненароком покажіть відеорозпакування про неї, дайте потримати в магазині, почитайте про неї, розкажіть, як нібито грає такою самою дитина вашої подруги.
11. Якщо подарунки дорогі
Дитині потрібна не вартість і навіть не якість. Дізнайтеся, що саме зацікавило в іграшці, та пошукайте дешевшу заміну. Якщо вкрай потрібне щось за рамками бюджету на подарунки й за місяці очікування хлопчик чи дівчинка не відмовилися від бажання, не треба казати, що немає грошей, що ви не можете собі цього дозволити. Так у дитини закладається відчуття, що все омріяне — не для неї, відчуття неуспішності, яке обмежить її мотивацію в майбутньому.
Краще скажіть, що купите згодом, та почніть потроху збирати на це гроші. Наприклад: телефон у тебе буде на 10 років. Ось картка/конверт, на яку/куди ми відкладатимемо гроші на нього два роки. Час від часу розповідайте, скільки вже зібрано. Так дитина привчається чекати бажане та цінувати його.
12. Якщо подарунків забагато
Інколи малюка можна потішити великою кількістю дрібних подарунків. Наприклад, популярні нині набори для творчості «Яйце дракона» або «Одноріг». Пластикові оболонки можна дешево придбати окремо. А всередину покласти все те, що зможете: маленькі іграшки, слайми, пластилін, цукерки тощо.
Слід подумати, що малюк хоче компенсувати великою кількістю подарунків. У нього якась образа? Варто з’ясувати та помиритися. Бракує вашої уваги? Щоб гарно провести дозвілля, гроші далеко не завжди потрібні. І навіть не треба багато вільного часу. Важливо, не як багато, а наскільки якісно ви його проведете. Особиста увага доньці чи сину та підготовлені веселі ігри, розваги — і дитина почуватиметься щасливою без «дощу з подарунків».