IT-професії майбутнього: куди вступати абітурієнтам 2021?

 Вступна кампанія 2021 от-от почнеться. Цьогорічні випускники та їхні батьки вже не перший місяць думають, куди вступати, на кого вчитися. Як обрати професію, яка буде на піку популярності через роки? Виявляється, спеціальності, які ніби прийшли з фантастичного кіно, можна отримати в Україні вже сьогодні.

Топ найактуальніших IT-спеціальностей і професій майбутнього, яких вже навчають в українських вишах, склав Владислав Савченко — засновник і власник міжнародної IT-компанії та академії Powercode, яка не лише готує IT-фахівців, а й створює світові програмні продукти для ООН і ВООЗ.

Футуристи стверджують: автоматизація і розвиток штучного інтелекту в багатьох сферах життя скоро «з’їдять» чималу частину робочих місць. А тепер хороша новина: оптимізація торкнеться в основному нудних, виснажливих процесів і водночас вивільнить творчі та інтелектуальні ресурси фахівців. А це означає — дасть приріст нових спеціальностей.

1. Data-детектив

Ви досі уявляєте детектива як людину в плащі й чорних окулярах, що вистежує потенційних злочинців десь на міських вулицях? Це не зовсім так. Вже сьогодні багато ознак злочинів можна відстежити за рухом коштів на банківських картах. Цим займаються детективи даних, які за допомогою технологій працюють з величезним потоком інформації. Вони будуть шукати, аналізувати, порівнювати величезні масиви даних в інтересах компаній або окремих людей, а потім подавати звіти та рекомендації щодо конкретних питань. Українські університети вже сьогодні пропонують отримати базу знань для такої професії. Наприклад, Data Science вивчають на одній з магістерських програм Українського Католицького Університету, на бакалаврській програмі Львівського національного університету імені Івана Франка. Проєктно-освітні програми з цього напрямку є також у Харківському політехнічному інституті.

2. Пілот дрона

На відміну від авіаторів, скажімо, цей пілот керує літальним апаратом із землі. В Україні вже працюють компанії з розробки безпілотних апаратів і пов’язаних із ними сервісів. Дрони, наприклад, вивчають промислові об’єкти на предмет поламок, прораховують рівень і склад необхідних добрив на полях, а також можуть їх зрошувати. У майбутньому запит на пілотів дронів зросте в рази, оскільки розшириться зона їх застосування. Невдовзі з’являться також дрони-таксі. Якщо це цікаво для вас, таких фахівців готує кафедра комп’ютерного моделювання процесів і систем у Харківському політеху. Там торік відкрили Школу пілотів безпілотних апаратів, де навчають, як керувати дронами й програмувати модулі, вивчають конструкцію і системи управління безпілотниками.

3. Менеджер команди людей і штучного інтелекту

Сильні сторони людини — пізнання, універсальність, творчість, а машини — точність, витривалість, швидкість. Об’єднати їх в одну команду і зрозуміти, де саме в технологічному процесі потрібні ті, а де — інші, буде завданням менеджера команди людей і штучного інтелекту. Цікаво? Освітні програми зі штучного інтелекту є в Київському політехнічному інституті (КПІ), Львівському національному університеті ім. І. Франка, Українському Католицькому Університеті, Львівській політехніці, Інституті комп’ютерних систем Одеського національного політехнічного університету.

4. Координатор постійного навчання

Прогресивним навчальним закладам із часом доведеться переформатуватися під модель «навчання протягом життя» (lifelong learning). Мережа освітніх програм стане значно складнішою. Тоді й стане в пригоді професія координатора такого навчання. Фахівець за допомогою алгоритмів прогнозування після вивчення профілю учня та аналізу ринку праці пропонуватиме людям програми під їхні можливості й інтереси. У вітчизняних педагогічних вишах працюють кафедри освітнього менеджменту, а запити роботодавців на координаторів освітніх проєктів вже нині — не рідкість.

5. Спеціаліст з управління підписками

Ефективність підписок як каналу продажів та інформаційних продуктів набирає обертів. Компанії починають наймати окремих людей, які генерують ідеї щодо мікропідписок, скорочують відтік абонентів, збільшують вартість наявної клієнтської бази та постійно вивчають нові можливості для маркетингу через цей інструмент. Діджитал-маркетинг вивчають, наприклад, у Львові в Українському Католицькому Університеті.

Більшість професій майбутнього, на які прогнозується великий попит, пов’язані з ІТ-напрямком. До речі, ІТ-спеціальності входять у топ-5 найпопулярніших серед абітурієнтів. Десята частина випускників шкіл (близько 65 тисяч) пішла вчитися на айтівців. Сьогодні увійти в IT пропонують понад 200 вишів.

На думку експертів, нині IT-бізнес має особливу потребу у front-end розробниках, вебдизайнерах, тестувальниках, розробниках мобільних додатків, бізнес-аналітиках, project-менеджерах. Український ринок «перегрітий», тому хороший фахівець сьогодні на вагу золота.

У сфері технологій зараз працюють не тільки програмісти, а й представники багатьох інших спеціальностей: від PR і продажників до юристів і відеопродакшена. Із кожним днем ​​дедалі більше спеціальностей стають на технологічні рейки, тому професії майбутнього вже навколо нас і в нашій освітній системі.

Поділитися цією статтею
Автор: