Роман «Війна і мир» Льва Толстого вилучать з української шкільної програми. Про це в ефірі телемарафону повідомив заступник міністра освіти та науки Андрій Вітренко. Якими європейськими авторами варто замінити російських? Про це ми запитали у вчителів зарубіжної літератури. Тож тримайте перелік крутих книжок для читання влітку.
Зростати з героїнею роману
Учитель зарубіжної літератури та англійської мови Білозерької школи №18 Наталія Сковородкіна пропонує цикл із 8 творів канадської письменниці Люсі Мод Монтгомері. Ці твори можна вивчати з 6 класу і далі дорослішати разом із головною героїнею. Якщо у першому романі «Енн із Зелених Дахів» дівчинці 11 років, у наступному, «Енн з Ейвонлі», вона одного віку зі старшокласниками, у «Енн з Острова Принца Едварда» їй 18. У творах «Енн із Лопотливих Тополь», «Енн у Домі Мрії», «Енн з Інглсайду» йдеться про молодість і зрілість героїні, учителювання, виховання власних дітей. У книзі «Діти з Долини Райдуг» вже її доньки та сини стають підлітками, а «Рілла з Інглсайду» — про дорослішання на тлі Першої світової війни.
Цей цикл — це шлях Енн від небажаної зайди до коханої дитини, дружини, матері. Ці романи про те, що навіть у найтемніші часи можна знайти щастя, якщо не забувати звертатись до світла. «Чудово, що завтра буде новий день, у якому ще не сталося помилок», — каже героїня.
Долати страхи війни
Учитель-методист зарубіжної літератури, директор Центру професійного розвитку педагогічних працівників Ірина Горобченко підібрала книги школярам різного віку.
Учням початкової школи сподобалась би повість-казка польської письменниці Марії Конопницької «Про краснолюдків і сирітку Марисю». У книжці панує атмосфера дива, яке завжди поруч, а скарби гномів не такі цінні, як змога знайти родину.
Учням 6-7 класів було б цікаво відкрити фантастичний світ, створений знаковим польським фантастом Анджеєм Сапковським. Новела «Відьмак», у якій діє улюбленець підлітків майстер меча і магії відьмак Ґеральт і живуть міфічні створіння, вчить жити по-справедливості, бути обачними, цінувати честь, знання й досвід.
Ви знаєте як це — не бути собою? Про це дізнається головна героїня книжки «Повен неба капелюх» Террі Пратчетта. Тіфані призвичаюється виходити зі свого тіла, щоб подивитися на себе, коли під рукою немає дзеркала. Та це виявляється небезпечним.
Ще один письменник, вартий того, щоб його вивчали у школі, — Джозеф Конрад. «Фрея із Семи Островів» — оповідання, яке буде до смаку учням 9 класу.
Підлітків нині, у лихоліття, яке переживає наша країна, особливо хвилюють теми мужності, перемоги над страхами, життя попри загрозу смерті. Пані Ірина пропонує дві книжки, які полонили серця її учнів і допомогли подолати страхи перших тижнів війни. У дитячому бестселері «Бойовий кінь» Майкла Морпурґо події показані очима коня Джоуї. Це стосунки з людьми, яких він зустрів до початку та в період війни: молодого фермера з Девона, офіцера британської кавалерії, німецького солдата й старого француза з онукою. Це велика історія про дружбу та війну. А вивчати з учнями «Привид V» Роберта Шеклі вчителька вирішила, бо бачила, з якими проблемами доводиться жити дітям під час бойових дій. У автора є рецепт, як упоратися з внутрішнім напруженням, хоч трохи заспокоїтися.
Старшокласникам під час читання оповідань Річарда Бертона Матесона «Кнопка, кнопка» і «Тест» пані Ірина пропонує замислитися про стосунки з найріднішими людьми. У його фантастичних творах тест на право життя для стареньких, кнопка, яка дає змогу збагатитися одним ціною життя інших. Чи достатньо уваги приділяємо, чи відчуваємо один одного? Часто усвідомлення того, що родинні зв’язки поступово рвуться, приходить лише під час нещастя.
Найлюдяніша книжка ХХ століття — «Квіти для Елджернона» Деніела Кіза. Інтелект головного героя після експериментального лікування стрімко зростає, але постають проблеми самотності, пошуків свого місця у житті. Книга, яка нині у переліку для додаткового читання, варта того, щоб на її вивчення було виділено більше часу.
Що цікавого у шкільній програмі інших країн?
Початкові класи: знайомі українським дітям за мультсеріалом «Казки вулиці Брока» П’єра Гріпарі роблять побутові речі чарівними. Скажімо, Фея водопровідного крана покаже, як і чому добрі наміри приводять до сумних наслідків та навпаки.
Базові класи: «Планета мавп» П’єра Буля — можливість у цікавій для підлітків формі поглянути на людство зі сторони.
Старші класи:
- Еміль Золя «Ругон-Маккари». Навіть тим французьким школярам, які не дуже люблять читати, цікаво дізнатися про грандіозний 20-томний цикл, почути від учителя немов продовження серіалу: як склалися долі нащадків родини аж до правнуків. А уривки одного з цих романів, «Дамське щастя», демонструють, як нестандартно автор подає таку собі «історію Попелюшки».
- Альбер Камю: і це не лише антифашистська «Чума», яка є в переліку для додаткового читання. У романі «Сторонній» головний герой вказує на прірву між щирістю та прийнятою у соціумі демонстрацією почуттів, за якою нерідко — байдужість. Фраза «Кожен, хто не плаче на похованні матері, ризикує бути засудженим до смерті» за часів шеймінгу у соцмережах стає особливо актуальною. А «Падіння» досліджує, де здоровий егоїзм стає нездоровим. Жан Кламанс пишається своїми чеснотами, доки не проходить повз жінку, яка тоне, адже саме зараз стомлений, замерз і не хоче лізти у воду.
- Хоча головному героєві твору Ерик-Еммануель Шмітт «Оскар і Рожева пані» лише 10 років, історія онкохворого хлопчика, що намагається уявити життя, яке не встигне прожити, та знайти сенси — для старшокласників.
Зі шкільної програми США:
Початкові класи: уривки творів англо-американської письменниці Френсіс Бернет «Таємний сад» та «Маленький лорд Фонтлерой» вчать у школах різних країн світу. Адже вони — про співчуття, вміння ставити себе на місце іншого. Дружба вередливої дівчинки та прикутого до ліжка хлопчика змінює обох. Семирічний Цедрик, який дізнався, що він лорд, зможе достукатися до серця сурового діда.
Базові класи: Сучасний письменник Патрік Несс у творі «Голос монстра» торкається недитячих питань: 13-річний Конор не хоче змиритися зі смертю мами та жити з бабусею. Але вигаданий монстр, уособлення сумних сторін дорослого життя, вчить горювати, приймати допомогу та боротися.
Старші класи:
- «Сестра Кері» Теодора Драйзера — не лише класика, а й історія про те, як розвіюється міф про солодке життя, чого можна досягти працею над собою та цілеспрямованістю, як можна втратити все через страх виходити з «зони комфорту».
- Кен Кізі «Над гніздом зозулі» — культовий роман про супротив примусу, незламну свободу духу.
- Не менш культова книга Айн Ренд «Атлант розправив плечі» розкриває такі актуальні поняття як життя у стилі мародерства, жебрацтва та творчості, про відповідальність за власне життя.
Зі шкільної програми Польщі:
Тут більше творів, адже чимало експертів та вчителів говорять про близькість і зрозумілість до нас польських авторів, про вдало організоване навчання літературі, про чудову дитячу та підліткову літературу цієї країни, яку мало знають наші школярі.
Початкові класи:
Твори з неймовірними пригодами, але на реальній основі — те, що люблять сучасні діти. Тож їх може заохотити читати книга Романа Писарського «Про пса, який їхав залізницею» та Лукаша Вежбицького «Африка Казика» (про мандрівку Африкою на велосипеді, яку здійснив Казимир Новак зі Львівщини). Як і чарівний та оригінальний світ Академії пана Ляпки. Ян Бжехва присвятив їй кілька творів. За пів століття до Хогвартса магічно обдарованих дітей вчать мові рослин та тварин, ляпкописанню, а оцінки виставляють кольоровим ластовинням.
А цикл з 10 книжок Анджея Малешка про Магічне дерево так і звуть: польським «Гарі Поттером». Троє дітей навчаються вправлятися з магією, контролювати бажання, спілкуватися з незвичними істотами.
У тих, кому менш як 10 років, проблеми можуть бути великими. Тож половина творів, які вчать у польських школах у цьому віці, розповідають про те, як вистояти. Міра Яворчакова (до слова, родом з України) у творі «Ось Кася» показує, як важко буває змиритися з появою сестрички. «Дівчинка у парку» Барбари Космовської — про те, як жити із втратою після смерті тата. А, здається, казкове «Дерево до неба» Марії Терликовської з кожною новою гілкою дає змогу побачити життя сусідів певного поверху. Трапляється, самотніх поруч з іншими.
Базові класи:
У 5-6 класі — чимало любителів фантастики та легких детективів, особливо якщо головні герої — одного віку з читачами. Це і «Феликс, Нет і Ніка» Рафаля Косика, і «Капелюх за сто тисяч» Адама Бахдаджа, і серія «Детективи на колесах» Марціна Козіоли, де 14-річна дівчинка на інвалідному візку та її друзі розкривають таємниці.
Знов-таки чимало текстів — про серйозні підліткові проблеми. У романі «Павук на велосипеді» Єви Новак (а вона не лише письменниця, а й вчитель) є і перше кохання спокійного відмінника Лукаша та непосидючої дівчинки Оли, батьки якої у важкій життєвій ситуації, і розпад родин, і конфлікти з однокласниками. У «Позолоченій рибці» Барбари Космовської — розлучення батьків, перше кохання, важка хвороба брата.
Українським школярам, певно, цікаво буде познайомитися з автором Сат-Ок — сином польської революціонерки та вождя індіанського племені. У «Білому мустангу» він пише про єдине непідкорене індіанське плем’я, яке відвоювало свободу.
Старші класи:
Чимало польських письменників писали про Україну, історичну та сучасну. Наприклад, поема про гайдамацьке повстання «Канівський замок» Северина Гощинського, повість про козака «Вернигора» Міхала Чайковського, «Галицькі оповідання» Анджея Стасюка, друга українського письменника Юрія Андруховича.
Знайде відгук, певно, у серцях юних читачів роман Стефана Жеромського «Сізіфова праця» — про те, як польська молодь наприкінці XIX сторіччя боролося з русифікацією.
«На нелюдській землі»: Юзеф Чапський розповідає про жахи радянських таборів, про ГУЛАГ. «Випередити Господа Бога» Ханни Кралль — художньо-документальне оповідання на основі інтерв’ю про повстання єврейського гетто проти фашистів.
І ще три складних, але загально визнаних твори, з якими старшокласники можуть познайомитися. «Фердидурка» Вітольда Гомбровича — не просто гротескна історія 30-річного чоловіка, якого визнали інфантильним та відправили знов до школи. Це філософська повість про те, як людину змушують стати тим, кого хочуть в ній бачити.
Тема порядку, правил, які нав’язують іншим примітивні та агресивні люди, усвідомлення, звідки береться диктат, зазіхання на чужі території, — як ніколи важлива за часів збройної агресії росії проти України. Її підіймає Славомир Мрожек у п’єсі «Танго».
Нобелівська лауреатка з літератури, наша сучасниця Ольга Токарчук (її родина походить з Тернопільщини) в оповіданні «Професор Ендрюс у Варшаві» йдеться про введення воєнного стану у Польщі 1981 року. Але показано це очима іноземця, який не розуміє, чому раптом вимкнули телефони, куди поділися господарі квартири (арештовані як опозиціонери), чому на вулицях танки. Авторка малює безглуздість насилля і віру в те, що справедливість завжди відновлюється, а мирне життя — тріумфує.