Як відкриватимуть дитсадочки: перевірка температури, більше ігор надворі та дезінфекція що дві години

Петрик П’яточкін на карантині — коли підрахунок слоненят у домашніх умовах вже не допомагає. Фото: pustunchik.ua

«Батькам — роботу, дітям — розваги в садочку!» — із такими плакатами 19 травня батьки, вихователі садочків, власники дошкільних закладів та викладачі гуртків прийшли під стіни Кабінету Міністрів. Усі вони чекають, щоб влада дозволила відкрити дитячі садочки, адже в багатьох європейських країнах послаблення карантину почалося саме із запуску дошкільних закладів. До активістів вийшов головний санітарний лікар Віктор Ляшко і заявив, що вони готові дозволити роботу садків з 25 травня. Але таке рішення ще має ухвалити Уряд саме сьогодні. Ми поспілкувалися з Євгенією Островою, власницею приватного дитсадка у Вишгороді, яка також взяла участь в акції. Вона розповідає, які умови мають виконати садки для відкриття і як вона готує свій заклад до повернення дітей з карантину.

Євгенія Острова, дитяча психологиня, засновниця приватного дитячого дошкільного закладу у Вишгороді

Ще на початку травня ми почули від влади, що навчання може відновитися лише 1 вересня. Це дуже збентежило батьків, адже дошкільнят неможливо залишати вдома самих. Тобто батькам доведеться або оплачувати няню, або залучати допомогу бабусь і дідусів. Приватні дошкільні заклади почали гуртуватися, адже тривалий карантин — це фактично закриття закладу. У державних садочках вихователі залишалися на ставці, проте деякі приватні садки збанкрутували одразу у квітні, звільнили людей і виїхали з приміщень.

Ми дуже швидко, з 18 березня, розпочали дистанційне навчання в нашому садочку — проводимо по три онлайн-заняття на день для кожної групи. До початку квітня все йшло активно: діти брали участь, їм був цікавий новий формат, усім подобалося. У квітні процес пішов на спад: батьки почали дратуватися, бо мають свої робочі плани на день. Вони хотіли, щоб це був формат відеоняні: коли дитину можна лишити перед екраном на 30 хвилин і провести важливі перемовини або навіть просто попити кави в тиші. Будемо відвертими, 3–4-річкам складно тримати увагу перед гаджетом, навіть коли активності часто змінюються. Успішними були лише ті заняття, коли батьки разом із дітьми також танцювали, співали, гралися. Але ж треба розуміти — вони все одно витрачали свій робочий час. Первинна місія садочка — догляд за дитиною: можливість залишити дитину в безпечному середовищі разом з іншими дітьми. Навчання і розвиток здібностей є додатковим і, звичайно, жодні онлайн-заняття не можуть забезпечити функцію догляду за дітьми. Тому батькам було щоразу складніше приєднуватися до відеоуроків.

Коли ввели перше послаблення карантину 12 травня і відкрили парки, батьки навіть пропонували, щоб вихователь приходив на майданчик, а вони могли приводити по кілька дітей для занять на свіжому повітрі, щоб мати хоча б годину часу для спокійної роботи вдома.

Пізніше з’явилася інформація, що теоретично садочки можуть відкритися 15 червня. Батьки і власники садків зрозуміли, що такі терміни нікому не підходять: багатьом батькам треба виходити на роботу вже 25 травня, а дітей немає куди подіти. Тому з’явилася ініціатива мітингу, щоб пришвидшити процес відкриття садків — на плакатах написали, що вимагаємо відкриття принаймні 1 червня.

Наш заклад уже поступово готується до відкриття. Ми керуємося Проєктом тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідеміологічних заходів у закладах освіти на період карантину, який затверджений головним санітарним лікарем і був оприлюднений 18 травня. У документі по пунктах розписано, як мають працювати дошкільні заклади в період карантину, у додатках є графіки вологого прибирання, провітрювання, температурного скринінгу. Загалом, вимоги нескладні.

 • Перед початком зміни вимірювати температуру колективу. Якщо в когось температура вища за 37.2, їде додому.
 • Дітей приймати лише на вулиці, на територію садка не допускати інші дорослих, окрім педагогічного колективу.
 • Вихователь вимірює температуру та має зробити первинний візуальний огляд дитини. Якщо в дитини є симптоми ГРВІ: кашель, нежить, почервоніння очей або підвищена температура, її в садочок не допускають. Температуру мають вимірювати безконтактним термометром, який сертифікований і дає похибку не більш ніж 0,01 градуса. У середньому такий термометр коштує півтори тисячі гривень. Звісно, ми закуповуємо їх за власні кошти, як це буде в державних садках, не уточнюється. Батькам також рекомендують вимірювати температуру дітям удома. Протягом дня дітям мірятимуть температуру кожні 4 години. Знаю з досвіду, що після денного сну в деяких дітей може бути трішки підвищена температура. У такому разі маємо повідомити про це медсестру садочка та батьків. Важливо не допустити тривожних відчуттів у дитини, а спокійно ізолювати її в медпункті, поки її заберуть батьки. Батьки самостійно вирішують, чи робити дитині тест на covid-19 і чи звертатися до лікаря.
 • Коли батьки приводять дитину до садочка, на території подвір’я вони мають бути в масках, а очікування біля садка має бути мінімальним. При цьому в самому садочку не вводять масковий режим — персонал і діти ходять без масок. Вихователі одягають маски, лише коли приймають дітей вранці і віддають їх увечері. На вході повинні стояти антисептичні засоби.
 • На період карантину в садочку забороняють багаторазові рушники, замість них мають бути паперові. Також заборонені м’які іграшки і килимки з довгим ворсом.
 • Усі свята в садочку повинні проходити без глядачів і за участі дітей тільки однієї групи.
 • Рекомендують проводити більше активностей на відкритому повітрі і обмежити заняття, що потребують сенсорних матеріалів.
 • Віктор Ляшко сказав, що не вводять обмежень щодо кількості дітей у групі — скільки їх було за списком, стільки можуть і приходити, якщо вони здорові.
 • Педагогічний колектив повинен мати засоби особистого захисту. У садку мають бути окремі контейнери для збору всіх використаних масок, рукавичок, одноразових халатів, паперових рушників. Усе це має бути утилізоване. У мене виникає питання, куди і як нам утилізувати це все — у документі це не пояснюють.
 • Працівників садочка, старших за 60 років, рекомендовано не залучати до роботи на час карантину.
 • Вологе прибирання поверхонь потрібно робити кожні дві години, особливо ручки дверей, вимикачі, шафки. Так само раз на 2 години потрібно мити руки.

Зрештою, усі ці вимоги не є незвичними для садочків: ми і до карантину регулярно провітрювали приміщення, робили вологе прибирання, не допускали в садок дітей із проявами ГРВІ. Тому дотримуватися цих вимог реально і не так складно. Від батьків чую, що дітям зараз дуже бракує руху і біганини: так, вони перевертають догори дриґом усе в квартирі, але значно менше гуляють, адже батьки працюють віддалено і можуть вийти на прогулянку з дітьми лише ввечері. Багато дітей сидять у планшетах, і тут зовсім не можна звинувачувати батьків — у них просто немає іншого виходу: вони мають працювати, щоб утримувати сім’ю, а гаджет зараз — найшвидший спосіб мати спокійну годину для роботи. Тому на плакатах батьки писали: «Батькам — роботу, дітям — розваги в садочку».

Поділитися цією статтею