Як привчати дітей до благодійності?

Автор тексту: Зоя Жерельнікова

1 червня відзначають міжнародний день захисту дітей. А незабаром відбудеться #ЩедрийВівторокКоженВівторок — всесвітня ініціатива, що нагадує: добрі справи можна робити не лише у #ЩедрийВівторок, а й щодня. Як і коли залучати дітей до благодійності? Ми поговорили з батьками маленьких доброчинців і зібрали ідеї, які добрі справи можуть робити діти.

Коли дітям час долучатися до благодійності?

Добрі справи — це не завжди складно та по-дорослому. Багато речей можна робити в будь-якому віці. Наприклад, 7-річна британська школярка Кейті Кодвелл зібрала 400 фунтів на користь дітей, які пройшли хіміотерапію. Досягти бажаної суми в 500 фунтів пожертв дівчинка планує за допомогою сервісу Justgiving, де кожен охочий може підтримати ініціативу.

Діти можуть волонтерити в притулку, піклуватися про природу, допомагати самотнім та людям третього віку. Для дітей добрі справи починаються вже з корисних справ для них самих.

«Про добрі справи ми говоримо з дитинства. Для нашої родини — це як дихати, спати, їсти — речі, які йдуть поруч, які мають бути самі собою», — розповідає Валентина Петрук.

Вік — не важливий, важливий спосіб і те, як ви доносите інформацію. Не ускладнюйте питання, які можна пояснити дітям простими словами.

«Як на мене, для дітей слово “благодійність” дуже абстрактне. З ранніх років є сенс підкріплювати термін “благодійність” конкретною допомогою або конкретними діями, які дитина зможе осягнути», — ділиться досвідом Богдан Адамчук.

Наприклад, якщо дорослі розуміють, чому деякі люди потребують допомоги, дітям варто пояснити, чому люди опинилися в скрутному становищі та чому ми допомагаємо.

Із чого почати розмови про благодійність?

Різний вік передбачає різний підхід до питання. Починати варто з пояснення дитині, що таке добро та зло, які речі робити не можна, а які, навпаки, варто робити частіше. Далі вже переходити на власний приклад корисних та добрих справ: піклування про навколишнє середовище, ініціювання активностей у школі та інше.

«Добрі справи допомагають дитині зрозуміти і відчути, що таке добро, як воно здатне змінити наш світ», — додає Богдан Адамчук.

Як привчати дітей до добрих справ?

Однозначна відповідь батьків: найкращий спосіб привчати дітей до добрих справ — надихати їх власним прикладом. Власний досвід завжди ефективніший за будь-які слова та пояснення.

«У нашій родині ми змалечку привчаємо дітей до добрих справ, адже разом з ними брали участь у благодійних заходах, фотовиставках та ярмарках», — поділилася Руслана Датчук.

Для дітей батьки виступають у ролі кумирів та прикладу для наслідування, тому вчинки — найкращий спосіб привчати дітей до добрих справ. Почніть у першу чергу із себе.

Чи маєте ви традиції добрих справ у родині?

Кожна родина має свої традиції на свята, вихідні чи відпустки. Це будує свою культуру в родині, зближує родичів та створює спільні спогади. Але чи можуть бути традиції добрих справ?

«Наша мама намагається вберегти Осокорківські луки від забудови і проводить на тій території освітні заходи та активності з прибирання сміття. Тому наша традиція — це допомога мамі з прибиранням сміття в Осокорківських луках», — розповідає Богдан Адамчук.

Починаючи з 1 червня, у #ЩедрийВівторокКоженВівторок, ви можете започаткувати традицію робити добрі справи кожен місяць першого числа.

Волонтерство в притулку для тварин, прибирання прибудинкової території або власний марафон добрих справ — це все може стати традицією для вашої родини.

Якщо добрі справи стануть новою звичкою вашої родини, дитина формуватиме правильне уявлення про благодійність та свою участь у ній.

«Тепер вже самі діти є ініціаторами нових ідей та проєктів, що спрямовані на благодійність. Вони стають більш чуйними, співчутливими та справедливими. А батькам раджу поважати рішення дітей робити добрі справи та допомагати їм», — додає Руслана Датчук.

Що варто пам’ятати батькам?

🧡

Ніколи не рано починати говорити з дітьми про благодійність. Головне — знайти правильні слова та підхід.

🧡

Благодійність для дітей починається з елементарних добрих справ: слова «дякую», допомоги батькам та дбайливого ставлення до тварин.

🧡

Надихайте власним прикладом. Ніщо не промовляє красномовніше за дії, тож показуйте дітям на власному досвіді, що таке благодійність.

Поділитися цією статтею