Як допомогти молодшим школярам підсумувати навчальний рік

Навчальний рік — це період в житті дитини, який цікаво осмислювати разом. Під час такого аналізу ми навчаємо школярів вдячності, терплячості до себе та інших, відчуттю приналежності до класу. Крім того, завдяки такій традиції молодші школярі починають краще усвідомлювати важливість та місткість часових проміжків. Про те, як батькам спільно з дитиною підсумувати ще один рік школи, розповідає психологиня Марта Приріз.

Озбройтеся творчим приладдям

Було би добре, якби підсумок року втілився у формі колажа чи малюнка. Так дитина матиме в полі зору власні відкриття та відповіді, а не забуде про них. Для цього використайте великий ватман, наліпки, кольоровий папір, різні фото, зображення улюблених персонажів, взяті з інтернету. Все це допоможе повніше пригадати та хронологічно впорядкувати події з вересня по травень.

Дитина може захотіти почепити творіння у своїй кімнаті, тоді це слугуватиме мотивацією до наступних досягнень.

Допоможіть дитині зрозуміти прогрес:
«Чого ти навчився протягом навчального року?»

Це питання не лише про школу та пройдені цікаві теми уроків, але й про те, які навички дитина здобула за ці дев`ять місяців: навчилася кататися на велосипеді, плавати, написала кілька перших віршів; та як змінилися її риси. Можливо, ваш син зауважить, що став більше спілкуватися з однокласниками, а донька пригадає, що тепер їй легше піднімати руку, якщо знає відповідь.

Маленькі успіхи варто зауважувати і занотовувати на ватмані. Так дитина розуміє: зміни займають час, але я можу поступово рухатися до бажаного.

Нагадайте про підтримку інших:
«Хто тобі допомагав у цей час?»

Розуміння вкладу інших допоможе розвивати просоціальну поведінку. Ось чому так важливо запитати про те, хто доклав зусилля, аби дитині вдалося гарно провести рік в школі.

Зверніть її увагу не лише на вертикальні зв’язки, як-от: дитина-вчитель, дитина-батьки, але й на горизонтальні: хто з твоїх однокласників допомагав тобі на уроках? З ким ти найбільш охоче виконував завдання? Завдяки кому ти найбільше сміялася, раділа, була здивованою? Назви імена п’яти дітей, з якими проводили найбільше часу в школі.

Впишіть імена людей в іншій частині ватману. Збоку хай школяр намалює асоціацію з людиною (як-от усмішка, книга, подарунок) або наклеїть наліпку з емоцією, яку викликає улюблена вчителька, однокласник чи подруга.

Виховуйте вдячність:
«Кому ти хочеш подякувати?
Як можеш зробити це?»

Висловити вдячність можна по-різному. Поясніть дитині, чому важливо бути вдячним та показати через вчинки або слова це іншим. Запропонуйте кілька варіантів, як можна проявляти вдячність — сказати добрі слова, намалювати листівку, подарувати подарунок, обійняти, запропонувати подивитися разом мультик. Після цього попросіть дитину назвати ще 2–3 своїх варіанти.

Хай школярі розуміють, що в цьому разі є можливість обирати, персоналізувати подяку під конкретну людину. Пропонуючи, ви розширюєте їхні репертуари поведінки — наступного разу діти пригадають нові варіанти дій та використають їх.

Це буде ще одним елементом просоціальної поведінки. Завдяки такій навичці діти розуміють цінність взаємодії з іншими, вклад інших та є більш уважними до нього.

Також заплануйте, коли саме дитина подякує. Уточніть, чи вона потребує від вас якоїсь допомоги для цього.

Вчіть розрізняти головне:
«Що було найважливішим в цьому навчальному році?»

Хай школярі самостійно напишуть декілька подій, які стали для них дуже важливими. Можливо, це собака, яку купив тато? Чи участь у конкурсі або сімейний похід в гори?

Якщо помітно, що є труднощі з тим, аби пригадати, то ви можете допомогти та перелічити, що відбулося навколо дитини протягом навчального року. Вона обирає, що зі сказаного є для неї найбільш важливим і цікавим.

Неодмінно обговоріть, чому це стало подією № 1 для дитини. Це подарує багато інформації для кращого розуміння вашого сина або доньки.

Поділитися цією статтею