Знаємо, як непросто кожному з нас дались ці місяці у війні. Усі ми мріємо провести Великдень удома, разом із родиною і друзями. Та навіть якщо ви далеко від рідних стін, світлу атмосферу затишку можна створити, виготовляючи разом із дітьми крашанки й писанки, великодній декор та випекти (може, вперше в житті!) домашню паску. Навіть службу можна відвідати онлайн – багато храмів влаштовують трансляції на YouTube та Facebook. А поки ділимось із вами ідеями, як красиво розфарбувати крашанки власноруч у патріотичному стилі або зробити писанку за 20 хвилин.
Натуральні барвники для великодніх крашанок
Натуральні барвники із продуктів харчування не нашкодять здоров’ю, бо не проникають крізь шкаралупу. Щоб колір «брався» краще, необхідно обезжирити яйця: протерти ваткою з оцтом чи спиртом. А щоб яйця не потріскались під час варіння, додайте у воду 2 чайні ложки солі. Готові крашанки натріть олією для блиску.
🔴
Червоний та рожевий кольори:
Замочіть зварені яйця в сокові червоного буряка мінімум на 3 години. Брудно-рожевий колір дасть замочування яєць у червоному вині.
🟤
Коричневий колір:
Близько години на середньому вогні проваріть цибулеве лушпиння. Після цього у відвар можна додавати варитись і яйця. Чим довше тримаєте яйця у відварі – тим насиченіший колір.
🟢
Зелений колір:
Щоб ваші крашанки позеленіли, потрібно відварити заморожений шпинат чи молоду подрібнену кропиву, петрушку. Відвар має спершу настоятись (залиште його на ніч). Вже потім занурте яйця в темно-зелений розчин та залиште настоятись протягом трьох годин.
🔵
Блакитний та фіолетовий кольори:
Для блакитних крашанок потрібна червона капуста. Спершу нашинкуйте капусту, складіть в ємність, додайте невелику кількість води, доведіть до кипіння, а потім ще проваріть на слабкому вогні 40-45 хвилин. Відвар має охолонути. Після цього додайте в нього п’ять столових ложок оцту. Природний барвник готовий! Можете перекладати в нього відварені заздалегідь яйця.
Якщо хочете забарвити крашанки у фіолетовий колір, знадобиться свіжий сік червоної капусти. Просто занурте в нього зварене яєчко і потримайте певний час.
Також у темно-синій колір яйця пофарбує міцний розчин пелюсток каркаде (це той самий чай із гібіскуса). Спершу зваріть настій: дайте покипіти пелюсткам півгодини. Потім додайте яйця та варіть їх у гібіскусній гущі хвилин 10-12.
🟡
Жовтий колір:
На 0.5 літра води потрібно 3 столові ложки куркуми. Доведіть до кипіння та варіть у розчині яйця до готовності.
Патріотичні синьо-жовті крашанки
Що потрібно:
Мелена куркума, свіжа червона капуста, скотч
Дві-три чайні ложки куркуми потрібно розвести окропом та перемішати. Чим більше насипати куркуми, тим насиченіший колір отримаєте. На бортиках тарілки чи чашки, де фарбуватимете яйце, наклейте квадрат скотчем, який би утримував яйце в ємності. Яйце має бути занурене наполовину в куркумовий барвник та зафіксоване цією «пасткою» зі скотчу. Тримати рукою не вийде: яйце має побути в розчині 30 хвилин. Потім вийміть яйце та повторіть занурення за тим же принципом у барвник синього кольору. Для приготування барвника перемеліть або дуже дрібно наріжте червону капусту, посоліть і дочекайтесь утворення соку. Відіжміть сік. Знову зробіть скотчеву «пастку» на ємності та занурте іншу половинку яйця в капустяний сік. Потримайте 30 хвилин. Все, ваші патріотичні крашанки готові!
«Бульбашкова» крашанка
Що потрібно:
Зварені яйця, плівка для пакування з бульбашками, барвники
Спершу зробіть однотонну крашанку – барвник на ваш смак. Можна залишити яйце з білим тлом – теж чудовий варіант. Потім на бульбашкову плівку для пакування треба нанести харчовий барвник іншого кольору. Загорнути яйце у плівку. Повторити зі шматочком бульбашкового пакування в інших кольорах. Дуже гарні «бульбашкові» крашанки в жовто-блакитних кольорах на білому тлі яйця, спробуйте!
Писанка або крапанка своїми руками за 20 хвилин
Що потрібно:
Свічний віск, простий олівець, запалена свічка, барвники
- Видуйте з яєць «начинку», зробивши одну чи кілька дірочок. Просушіть яйце, а дірочку заробіть розплавленим воском. Прослідкуйте, щоб у шкарлупі після цієї маніпуляції не залишилось тріщин.
- Намалюйте простим олівцем на обох сторонах яйця вертикальну лінію та горизонтальну – так ви поділите його на 8 сегментів. Це доможе рівно наносити візерунок.
- Якщо це ваша перша писанка – обирайте нескладні геометричні орнаменти.
- Якщо у вас немає спеціального писачка – не біда. Візьміть загострений сірник чи будь-яку іншу тоненьку гостру паличку.
- Розтопіть віск і нанесіть писачком візерунок на яйце. Віск має бути дуже гарячим! Якщо температура буде недостатня, ви не зможете нанести візерунок рівно, лінія буде «рвана».
- Опустіть яйця в негарячу воду з барвником. Якщо вода буде загаряча – ваші старання розтануть разом із воском.
- Залишається зішкребти з писанки віск.
Крапанки
Яйця в цяточку – простий різновид писанок. Можете не видувати яйце від вмісту, а працювати з відвареним. Спершу потрібно зафарбувати яйце в найсвітліший колір. Потім у довільній послідовності крапайте віск на яєчко. Далі маєте занурити яйце в темнішу фарбу, аніж попередня (не забувайте, що температура води з барвником не має бути занадто висока!). Повторюєте процедуру з накрапуванням воску. І потім ще раз занурте яйця в ємність із іншим кольором. Останній колір має бути найтемніший. Це і буде «тло» вашої крапанки.
Крашанка з тризубом
Що потрібно:
Ізоляційний скотч, ножиці, барвники
Відваріть та обезжирте яйце. З ізоляційного скотчу виріжіть гострими ножицями (добре для цієї цілі підійдуть манікюрні) елементи тризуба. Найклейте всі елементи на майбутню крашанку. Занурте яйце у ємність із барвниками – можна використовувати як штучні, так і природні. Відклейте скотч. Є нюанс: вода з барвником не має бути занадто гаряча, бо скотч відклеїться.
Крашанки-мальованки
Що потрібно:
Варені яйця, різнокольорові спиртові маркери, фломайстери
Навіть найменші дітки можуть зробити унікальну крашанку, намалювавши на ній авторський малюнок. Фантазія для сюжету – невичерпна. Від домашнього улюбленця до червоної калини, від дерев і сонечок до української символіки чи сюжетів петриківського розпису.
Ще один варіант – нанести цікаві геометричні візерунки на біле зварене яйце за допомогою чорного спиртового маркера (не забувайте обезжирювати яйця).
Крашанки-листовки
Що потрібно:
Яйця зварені, різні щойнозірвані листочки, тонкі капронові панчохи, барвники.
Чим більше варіантів листочків ви зберете з найближчих клумб, грядок і кущів – тим ліпше для реалізації цього творчого задуму. Листочок кладіть на яйце стороною із прожилками. Однією рукою тримайте яйце із листочком, іншою накладіть зверху шматочок панчохи – так, щоб вона міцно «приплюснула» листок. Тугенько зав’яжіть панчоху з іншого боку та закріпіть цей «пучечок» ниткою. Головне у цій справі – тугість натягу і міцно зав’язаний край панчохи з іншого боку яйця. Адже якщо натяг буде слабенький – то і відбиток з листочка після фарбування буде ледь помітний. І навпаки. Якщо ви притиснете листочок капроновим клаптем міцно – побачите кожну прожилку після фарбування. Радимо крашанки-листовки фарбувати у темному міцному відварі з лушпайок цибулі – візерунок виходить найрельєфніший. Щоб візерунок добре відкарбувався, треба варити яйце у відварі не менше 10 хвилин. Тож для цього варіанту можна брати неварені яйця. Якщо хочете фарбувати яйця в інших барвниках – потрібно їх заздалегідь відварити.
Мармурові крашанки
Що потрібно:
Холодна вода, варені яйця, манікюрні лаки
В холодну воду наливаєте лак, – одного відтінку чи одразу декількох. Розмішуєте акуратно паличкою. Опускаєте яйце у воду і слідкуєте, щоб на шкаралупу потрапили лакові розводи. Акуратно вийміть яйце із ємності за допомогою виделки. Перед цим зайві «розводи» з лаку можна прибрати паперовою серветкою з поверхні води. Або ні, – спробуйте по-різному.
Крашанки з акриловими візерунками
Що потрібно:
Акрилові фарби, варені яйця
Спершу відваріть яйця. Нанесіть на них кілька цяток акрилових фарб, трохи розведених водою (зазвичай акрилові фарби вельми густі). Дайте час на висихання. Можна комбінувати матові кольори акрилових фарб і сріблясті, золотисті.