Вчителі-Супергерої: Вікторія Ломака, Шторм — Повелителька Стихій

Знайомтеся, вчителі-супергерої з ТОП-10 Global Teacher Prize Ukraine

Місто Суми, Сумська загальноосвітня школа № 5

Вчителька англійської мови

Блогерка, авторка вебінарів для вчителів, член міжнародної спільноти вікіпедистів

За версією газети «Панорама» увійшла до ТОП-50 найініціативніших мешканців області

Стихія: 🌊

Перетворювати стихію розваги на стихію навчання

Завжди в курсі того, що зараз подобається учням, і використовує їхні захоплення в освітніх цілях.

Люблять постити щось? Можна підписатися на щось корисне, наприклад, The New York Times. Завдання: написати там англійською мовою коментар про улюблену статтю, а вчителю надіслати копію.

Діти залипають у Telegram? Класно! Проводимо самостійні роботи в створеному Telegram-каналі за допомогою опції «Опитування». Одразу бачимо набрані бали.

Instagram — наше все? Без проблем. Будемо вчити англійську за сторіз королеви Британії та сторінками закордонних кумирів. Для цього потрібно лише на них підписатися. Тут тобі і читання, і аудіювання.

Від читання можна перейти і до письма: надіслати листа королеві Британії. Запитати, які природні пам’ятки у своїй країні полюбляє монарша особа. А потім… отримати відповідь із самого Віндзорського палацу з подякою за чудову марку з пам’ятками Сумщини. Тепер у королівській колекції поштових марок є і марка з України.

Керувати погодою у домі, у класі, у серцях учнів

Вчителька з ТОП-10 — немов марвелівська супергероїня Шторм, яка має владу над усіма формами погодних умов, може зробити температуру повітря холоднішою чи теплішою, викликати дощ, шторм, забезпечити чисте небо. Але замість стихій — почуття. Вона ще й дітей вчить керувати емоціями та стосунками у класі та вдома.

Покращити настрій? Підвищити самооцінку? Будь ласка! І на першачків, і на старшокласників «магічно» діє шанобливе «Шановна(ий)». Хвилинки хизування, коли учні пишуть, чим вони можуть похвалитися, збільшують «вміст у повітрі» оптимізму та віри в себе. А якщо хтось не знає, що писати, вчителька та однокласники наговорять йому похвал.

Як реагувати на дитячі емоції, як виховувати підлітка — про це йдеться і під час психологічних лікнепів на класних годинах для батьків. Пані Вікторія мріє створити центр психологічної допомоги для учнів і батьків. У ньому вони могли б отримати професійну консультацію психолога, вчилися уникати конфліктів та розвивати свої позитивні якості.

Наша супергероїня обрала не захищати світ від негідників (як планувала в дитинстві, коли хотіла стати суддею), а робити так, щоб люди не ставали ними. Найбільше її вразили судові засідання, на які вона потрапила ученицею школи з юридичним ухилом. Її шокувало, що і жертви злочинів, і підсудні викликали співчуття, адже ніхто з них не народився злочинцем. Багато чого можна зробити в шкільні роки, коли певних учнів педагоги вважають хуліганами, але не знають, що з ними робити. Чудово, що діти, які піддаються цькуванню, тепер захищені законом. Але як щодо тих дітей, які чинять булінг? Вони вдаються до насильства, бо воно є в їхньому житті. Вчителі часто стають на бік жертви, починають засуджувати хуліганів, чим несвідомо викликають у них ще більшу агресію. Хоча правильно було б дізнатися, чому дитина пішла на протиправні вчинки та допомогти їй впоратися зі своїми негативними емоціями. Вчитель має неупереджено ставитися до всіх сторін і відігравати роль медіатора.

Пані Вікторія планує зібрати групу професійних психологів та медіаторів, які б розробили звід правил для вчителів «Як правильно діяти в конфліктних ситуаціях», щоб педагоги могли спиратися на них, як судді спираються на Кримінальний кодекс. До того ж такий посібник допоможе вчителям правильно комунікувати з батьками, які вчиняють насильство над своїми дітьми (як фізичне, так і психологічне). Ці правила планує розіслати в усі школи України мінімум по одному примірнику.

Разом з учнями турбується про екологію

Щороку разом проводять прибирання лісу, узбережжя річки, відзначають «Годину Землі» та «День Землі». Учні знімають фільми на тему енергозбереження та розповідають своїм одноліткам з інших шкіл, наскільки важливо економити ресурси.

Дбають про душевну погоду в рідному місті

Взяли участь у європейському флешмобі «Дні обіймів». Діти ходили головною вулицею міста та обіймали всіх підряд, щоб покращити настрій містян.

Розмалювали сходинки в парках, щоб порадувати містян яскравими малюнками.

Як волонтери пані Вікторія з учнями постійно допомагають і собачому притулку (збирають корм), і Будинку маляти (діти передають одяг), і людям похилого віку, які перебувають у Будинку престарілих (влаштовують святкові концерти).

Дає дітям змогу відчути, що їхній дім — Земля

Спочатку учні вважали, що «їхня територія» — максимум місто Суми, у якому немає де застосувати іноземні мови. Тож не мали мотивації їх вивчати. Вчителька-супергероїня ще у 2013 році запропонувала дітям за допомогою телефонів зняти фільм для конкурсу євроклубів, створити євроклуб «Єврошлях». Учні вибороли головний приз — поїздку до табору в Польщі. З’ясувалося, що Європа — теж спільна домівка, особливо для тих, хто знає англійську мову. Школярі почали спілкуватися зі своїми однолітками з Польщі, а потім ще й з Болгарії, Молдови, Литви та Британії. На уроки стали приходити волонтери з інших країн, які розповідали про свої національні традиції.

Вивчення англійської мови має йти в поєднанні з іншими предметами (хімією, екологією, ІТ-технологіями, історією, мистецтвом тощо), переконана пані Вікторія. Це доводить учням, що не потрібно зациклюватися на правилах, головне — застосовувати мову в різних царинах. Наприклад, з екологічно чистим миловарінням підлітки виступали англійською мовою на міжнародному STEM-конкурсі «Наука на сцені».

Та вчителька радить не зупинятися на одній мові, а потрохи ставати поліглотами. У школі немає іспанської, але це не завадило «суперкоманді» взяти участь в олімпіаді «Іспанія та іспаномовний світ», яку організував історичний факультет Національного університету ім. Шевченка. І навіть отримати нагороду від посла Іспанії! Здатність перемикатися з мови на мову допоможе дітям швидко перенавчатися в майбутньому, а це важлива навичка 21-го століття, вважає педагог.

Допомагає колегам, які теж рятують світ

Слідкує за англомовними педагогічними ресурсами, а потім ділиться з українськими колегами останніми новинками світової вчительської спільноти. У пані Вікторії у Facebook зараз 17 тисяч підписників — це найбільша група для вчителів англійської мови. Коли на самому початку пандемії колеги з Китаю у соцмережах почали розповідати, як працюють з учнями дистанційно, за три дні до оголошення карантину в Україні Вікторія провела вебінар «Платформи для дистанційного навчання», який набрав 52 тисячі переглядів.

Провела зо два десятки вебінарів для вчителів, у яких дає інструменти та ресурси для дистанційного навчання. Наприклад, як створити YouTube-канал (інструкція) і за допомогою сервісу Free conference call зняти відео з поясненням певної теми.

Школа енергії

Наймасштабніший всеукраїнський проєкт, в якому працювали два роки. Діти організовували шкільні дні енергії, провели квести та фітокафе. Учні опанували сервіс для професійних енергоменеджерів Umuni. За допомогою приладів зі скриньки «Набір юного енергоаудитора» перевірили енергоефективність двох шкіл. Вибороли тенісний стіл та грант на утеплення школи.

Музей вуличного мистецтва

Кожного року в місті Суми з`являються і зникають багато цікавих муралів. Щоб зберегти в пам`яті людей ці витвори школярі створили віртуальний музей вуличного мистецтва. І тепер навіть той настінний живопис, який вже зник з вулиць, зберігся в цьому музеї.

Детективне екологічне агентство

Чимало супергероїв — вправні детективи. Тож і команда пані Вікторії не на жарт попрацювала: опитали свідків, куди зникла мушля беззубка з Псла, провели хімічний аналіз води та вивезли з берега річки кілька тонн сміття. А ще дослідження переклали німецькою і презентували їх на міжнародній молодіжній конференції в Берліні.

Виховання суперучнів

Пані Вікторія намагається залучати тих учнів, які зазвичай не активні у школі і на яких рідко звертають увагу педагоги. Сором`язливі, невпевнені, іноді агресивні. «Навіщо ти таких береш?», — запитують колеги. Та пані Вікторія довіряє їм важливу роботу, пропонує виступати на презентаціях, висуває в круті конкурси та проєкти.

Наразі багато учнів досягли чимало. Вони навчаються на факультетах іноземних мов та в закордонних університетах, як-от у Сорбонні (Франція).

Мобільний телефон, який став частиною навчального процесу відтоді, як одна учениця сказала: «Для мене телефон — немов частина руки, продовження тіла».

Найбільше можливостей віднайшли, коли у 2014 році зареєстрували школу на європейській освітній платформі eTwinning. Там співпрацюють з іноземними учнями, вже реалізували 36 проєктів, отримали три європейські знаки якості та нагороду «Проєкт місяця».

Потаємне слабке місце: Шторм любить жити серед буревіїв, коли енергія кипить і активність зашкалює. А ось штиль — не для неї. Коли немає нових проєктів, загрожують депресія і вигорання. Тож вчителька активно сама шукає натхнення у таких проєктах, як Global Teacher Prize Ukraine, не стільки заради перемоги, а щоб відновити внутрішні сили і знайти нові контакти та можливості.

Автор ілюстрацій: Ірина Донська

Поділитися цією статтею