Віками Україна бореться за свою незалежність. Кожне століття української історії несло нові загрози і нові перемоги на шляху до свободи. Духом боротьби, сміливості і стійкості сповнені українські пісні, поезія, література. До Дня Незалежності України проєкт «Шрифтова абетка української ідентичності» від Projector Foundation дає можливість від А до Я пізнати цінності, які формують нашу ідентичність. Ми зібрали 4 визначні українські твори, які варто прочитати кожному і переосмислити. У цих творах — ДНК нашої незалежності, адже вони про любов до свободи, сміливість і самобутність українців.
Іван Багряний «Тигролови»
За сюжетом Григорій Многогрішний тікає з потяга, що везе в далекий російський Сибір репресованих. Герой опиняється в тайзі, де на нього чатує безліч небезпек. У ворожому лісі хлопець рятує від ведмедиці дівчину-мисливицю, але ледь не гине сам. Так він знайомиться з родиною українців Сірків, які займалися виловом тигрів.
Вислів «Сміливі завжди мають щастя» звучить рефреном упродовж усього твору. Григорій — правнук гетьмана Дем’яна Многогрішного, якого російська влада понад 100 років до того також відправила у заслання. Відтак автор наче підкреслює спадкоємність вільнолюбних ідей, ціну боротьби за них та водночас через історію героїв твору ділиться з читачами власним шляхом до Сибіру. Як і багатьох представників інтелігенції, радянська влада переслідувала Багряного за його патріотичні погляди.
Роман «Тигролови» сповнений пригод, має історичну лінію з іще одним доказом знищення української ідентичності росіянами, а також сподобається любителям романтичних історій.
Леся Українка «Лісова пісня»
«Ні, я жива, я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає!» — ці слова з «Лісової пісні» багато в чому стали пророчими. Драма-феєрія, написана Лесею Українкою у 1911 році, давно стала класикою та є одним зі знакових творів українського модернізму.
Цей твір може здатись історією про нещасне кохання лісової феї та сільського парубка, але тільки на перший погляд. Він показує, яка доля чекає на тих, хто зрікається своїх найчистіших почуттів, зраджує самого себе.
Леся Українка пише про модерне світовідчуття і пошуки митцем свого голосу, ба більше — жіночого голосу, який уособлює головна героїня Мавка. «Лісова пісня» — для українців дещо глибше, ніж твір зі шкільної програми. Це наш голос у світі літератури та, усупереч усім жорнам історії, ознака стоїчності й гідності українського народу. Це віра — ми будемо жити, бо маємо в серцях те, що не вмирає.
Тарас Шевченко «Як умру, то поховайте…» («Заповіт»)
Маніфест, який написав Тарас Шевченко в 1845 році, став славнозвісним посланням до українського народу. Тоді поет сильно занедужав і вже думав про свої останні дні. На щастя, міцний організм переміг хворобу, але саме цей твір вилився в настанову для українців:
Як умру, то поховайте
Мене на могилі
Серед степу широкого
На Вкраїні милій.
Але що хотів сказати Тарас Шевченко, пишучи славнозвісний вірш? Насправді твір передає найзаповітніші бажання автора — жагу до волі українського народу. Читаючи один з найвідоміших творів Шевченка, починаєш розуміти, як поет ставився до своєї Батьківщини, як переживав за неї та сподівався на краще майбутнє, як закликав до боротьби: «І вражою злою кров’ю волю окропіте». «Заповіт» також став надією, що свобода настане тоді, «як понесе з України, у синєє море, кров ворожу…»
Іван Котляревський «Енеїда»
Заснована на поемі Вергілія, «Енеїда» за всіма канонами травестії та бурлеску з героїчної історії про Енея, який прямує з Іліону до Італії, перетворилася на комічну оповідь про українське козацтво, яке шукає вільні землі після зруйнування Січі.
На тлі загальної історії, витончено та дуже точно автор зображує побут і звичаї різних верств тогочасного українського населення: козаків, поміщиків, феодалів. З усіма їхніми позитивними рисами та недоліками, з описом традицій, вірувань, одягу, головних уборів, меблювання, зброї, знарядь, музичних інструментів.
На відміну від оригіналу, структура твору Котляревського скоротилася з 12 книг до 6. Проте це не завадило йому використати майже сім тисяч слів і створити своєрідну енциклопедію українського народу, вплести в сюжет згадки про персонажів нашого фольклору. А головне — це перший твір, написаний народною українською мовою, який став важливим поштовхом до становлення мови літературної.
Якщо прагнете зрозуміти, звідки в українців така жага до свободи, стійкість духу та сміливість, радимо почати саме з цих творів. А більше про нашу ідентичність дізнаєтесь із проєкту «Шрифтова абетка української ідентичності». Проєкт реалізований завдяки підтримці ЗМІN та у співпраці з українською продуктовою компанією MacPaw. Тільки той народ має своє майбутнє, який знає реальну історію і шанує минуле!