У перший клас у 2023 році: урочисто, дистанційно, підпільно

Зображення: Storyset

У школах нині на часі прийняття першокласників на 2023/2024 навчальний рік. Щоправда, в одних регіонах він стартував у березні, а в інших — до подання заяв ще місяць. Але якби це було єдиною різницею! Десь батьки закуповують першачкам планшети, бо навчання лише онлайн. А десь в окупації бояться повідомити прізвище майбутнього учня школі, бо за вступ до неї родині загрожує небезпека. Як триває набір до першого класу у 2023 році? Зібрали все про зарахування в перші класи.

Комфортний вступ та клопоти через укриття

Рекомендації стосовно термінів набору до першого класу встановлює місцева влада. Різні школи в одному місті також можуть коригувати дати для більшої зручності. Але за місяць до необхідної дати вся інформація про прийняття у перші класи за законом має з’явитися на шкільних сайтах. А ось завершується перший етап прийняття заяв однаково по всій країні — 31 травня.

Цьогоріч можна помітити тенденцію: що краща безпекова ситуація в регіоні, то раніше там розпочинається набір до шкіл. Наприклад, із 1 березня 2023 року він стартував у більшості міст Західної та Центральної України: у Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Луцьку, Ужгороді, Полтаві, Черкасах, Чернігові та інших. Ситуація приблизно однакова: чимало дітей вивезли за кордон, але додалося не менше внутрішньо переміщених осіб із більш небезпечних територій. Так, в Івано-Франківську очікують 3 тис. першокласників, приблизно як торік (3,3 тис.). До збройного нападу рф на Україну на 2022/2023 навчальний рік планували прийняти майже 5 тис. першачків.

Як і до війни, частина шкіл вимагає особистої присутності батьків для подання заяв. Подекуди їх приймає лише особисто директор школи. Паралельно четвертий рік працює електронна реєстрація до шкіл. Вона була створена за наказом МОН від 16.04.2018 № 367 «Про затвердження Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти». Автоматизований портал, за свідченнями освітян у пресі, у перші ж години приймає максимум заявок. Тож у певному сенсі справа вже зроблена. А ось у Хмельницькому запис до шкіл розпочнеться лише 17 квітня: тут уперше ввели електронну реєстрацію. Таке подання документів вважають цілком комфортним. 

Типові проблеми, які батьки першачків із цих регіонів нині обговорюють у соцмережах: якість укриттів, де доводиться чимало часу перебувати учням під час повітряних тривог, та скорочення груп подовженого дня. Друге прямо пов’язане з першим та з особливостями воєнного часу. У багатьох школах сховище вміщує лише половину учнів, тож навчання проводять у дві зміни. І залишити дітей із початкової школи на подовжений день теж не можуть, бо за небезпеки їм не буде місця в укритті. Першачків батьки мають забирати об 11–12-й додому, але слід бути готовим і до того, щоб приїхати за сином чи донькою ще раніше. Адже якщо повітряна тривога не зранку, деякі вчителі та керівники шкіл просять забрати учнів додому. Хоча це не дуже законно, м’яко кажучи. Але й практикують таке найчастіше в регіонах, які заведено вважати найбільш безпечними, бо є очікування, що дрони та ракети летять «не до нас». Тому вже нині родини намагаються так влаштуватися на роботі з наступного вересня, аби хтось із батьків, бабусь чи дідусів був напоготові. 

Заборонені співбесіди та гаджети

У Києві 27 березня розпочали приймати заяви, як повідомляє столичний Департамент освіти і науки. Це місто не надає послуг електронної реєстрації. Але записати дитину до школи можна і офлайн, і онлайн. Столичні школи часом вказують, що в них дозволено це зробити і телефоном. Звісно, оригінали документів потрібно буде донести до 18 серпня включно.

Хоча законодавчо підтверджено, що жодних співбесід проводити не потрібно і школи навіть не мають права вимагати присутності дітей під час зарахування до першого класу, на сайтах столичних закладів освіти трапляється таке, що фахівці запрошують на бесіду дітей 6–7 років. Так, у школі № 52 з 15 березня триває попередній запис на співбесіду із психологом та директором. Причому навіть записатися можна лише очно. І цей заклад освіти — не поодинокий, на такі дива можна натрапити, якщо школа спеціалізована, з 5-го класу працює ліцей чи гімназія. Педагоги виправдовуються тим, що не збираються відсіювати учнів, не влаштовують конкурси, а просто хочуть дізнатися рівень готовності дітей до школи цього року. 

Чимало шкіл починають приймати дітей до першого класу після завершення весняних канікул. Із 3 квітня набір розпочався в Рівному, Дніпрі, Чернівцях та Луцьку. Але варто бути напоготові, адже заклади освіти часом просять особисто одного з батьків подати документи. Та щоб вас прийняли, необхідно попередньо записатися на певний час. Є школи, де на саме подання документів усім охочим відвели буквально 10 годин — по годині у відведені дати. 

Через безпекову ситуацію та рішення місцевої влади в певних містах діти торік навчалися лише дистанційно, тож і нині батьки налаштовуються на це, хоча офіційних рішень ще немає. Наприклад, у Дніпрі всі школи у 2022/2023 працювали онлайн. Попри труднощі воєнного часу батьки в соцмережах обговорюють, які гаджети краще придбати першачкам. Адже вже знають із гіркого досвіду інших родин, що заняття через телефон для учнів початкової школи взагалі не сприймаються як навчання. Тож потрібен планшет чи ноут, учительський професіоналізм та хтось із батьків поруч, аби втримати учня біля монітора, а тим паче — утримати його увагу. 

Домовитися хоча б телефоном

Звісно, найбільш неординарна  ситуація — у прифронтових областях, у прикордонних громадах та на тимчасово окупованих територіях (ТОТ). На подання документів тут відводять мінімум часу і, звісно, їх приймають виключно онлайн. Чому терміни скорочено? На ТОТ це підпільний процес, адже за запис до школи з українськими держстандартами батькам погрожують окупанти. А в інших містах процес не потребує багато часу, бо кількість учнів скоротилася: їх вивозять через близькість бойових дій. Скажімо, у Харкові, де заяви на вступ до шкіл приймають із 3 квітня, визначили, що кількість дітей шкільного віку скоротилася майже на 17 тис. В Одесі набір до шкіл розпочнеться 26 квітня, за рішенням Департаменту освіти й науки, на Запоріжжі — з 30 квітня, у Сумах — з 1 травня.

У школах, які зараховують дітей із ТОТ, стикаються із тим, що батьки побоюються передавати будь-які дані. Інколи навіть запитують, чи не може школяр навчатися так, щоб ніхто не знав його прізвища. Якщо вичерпна інформація про дитину та її родину потрапить до рук окупантів, ті можуть робити спроби вилучити сина чи доньку або ж заочно записати до своєї школи та примушувати відвідувати. 

У Миколаєві на вибір пропонують державні онлайн-школи на постійній основі або школи з дистанційним навчанням. До перших приймають дітей з усіх регіонів України та з-за кордону в необмеженій кількості (роблять додаткові класи), а в другі — за загальними правилами, тобто за настання безпечних умов учні перейдуть до класів.

Документи приймають поштою, факсом, електронною поштою (навіть без електронного цифрового підпису). Медичну довідку чекають не до завершення прийняття заяв, а аж до початку навчального року. А доти її брак не є підставою для відмови у зарахуванні. Ба більше, просто на сайтах шкіл, або навіть департаментів освіти, пишуть, що йдуть назустріч і розуміють: багатьом родинам взагалі складно буде надати оригінали документів. Тому пропонують до липня принаймні телефоном підтвердити, що батьки планують віддати дитину саме до цієї школи. На основі хоча б цього зараховуватимуть учнів.

Скрізь у закладах освіти на сході та півдні України набирають на квітень-травень «Школи майбутнього першокласника», які раніше були очними. Нині підготовчі заняття проводитимуть лише онлайн. Учителі в соцмережах із болем пишуть про те, що ці першачки можуть за весь рік навчання не потрапити до школи, не посидіти за партами, не почути дзвоник на перерву… 

Ситуації з набором до перших класів у регіонах різні, але всіх поєднує віра: усе це не даремно. Хай лише швидше настане Перемога, щоб першачки 2023 року побачили, як воно — навчатися в мирі та безпеці. 

Поділитися цією статтею