Що відбувається з християнською етикою у школах?

Днями до Міністерства освіти та науки та уряду звернулися депутати з проханням повернути християнську етику в шкільну програму. У соцмережах частина батьків радіють: заборонили та й добре, не буде релігійної пропаганди. Прихильники курсу кажуть: будь-яка школа може ввести його та навчати дітей милосердя та духовності. «Освіторія» розбиралася, що ж відбувається із цим факультативом? 

Чотири варіанти — на вибір шкіл

Дискусії довкола курсу християнської етики не вщухають. У січні 2021 року, під час обговорення типової освітньої програми для базової школи, курс християнської етики пропонували ввести не як факультатив, а як основний предмет. У березні 2021 року Міністр освіти й науки України Сергій Шкарлет заперечив таку можливість. Він нагадав, що відповідно до Закону про повну загальну середню освіту, заклад освіти визначає перелік навчальних предметів або інтегрованих курсів для реалізації кожної освітньої галузі, а також предмети та курси варіативного освітнього компонента з урахуванням освітніх потреб учнів. У травні Міністерство освіти і науки України ліквідувало окрему комісію з основ християнської етики у школах.

12 липня 2021 року Міністерство освіти та науки затвердило модельні навчальні програми для шкіл. За ними школи можуть працювати з 2022 року. Ці документи визначають орієнтовну послідовність досягнення очікуваних результатів навчання, зміст предмета або інтегрованого курсу та види навчальної діяльності. Наступного усі п’ятикласники навчатимуться за новими програмами НУШ.

Серед затверджених програм для 5-6 класів є інтегровані курси та факультативи. З  напрямку духовно-морального спрямування пропонують 4 курси: два курси етики різних авторських колективів, «Культура добросусідства» та «Вчимося жити разом». Також за вибором шкіл етику учням можуть викладати не факультативом, а в межах курсу про здоров’я.

До переліку цих програм не увійшли ще три вже перевірені профільною комісією МОН програми: «Основи християнської етики», «Біблійна історія та християнська етика» й «Християнська етика в українській культурі». Тож частина батьків і педагогів після цієї новини вважали, що питання християнської етики в школах закрите. Проте в Інституті модернізації змісту освіти зазначають: список модельних програм не остаточний, його будуть ще доповнювати.  

Виховання чи порушення законодавства?

Депутати з Івано-Франківської міської ради вимагають затвердити ці курси, адже бояться, що факультатив, який у школах Івано-Франківська викладають із 1992 року, зникне. Їхні основні аргументи: йдеться не про основи віросповідання, а про виховання, прищеплення гуманних цінностей, знайомство з духовним корінням українського народу. Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків навіть написав про це у соцмережах. Проте вже по коментарях під його дописом видно, наскільки ця тема неоднозначна.

Одні читачі пишуть, що на уроках християнської етики можна навчити добра та милосердя, адже треба щось протиставити впливу відеоблогів та онлайн-ігор, де чимало жорстокості та споживацького підходу до стосунків. 

Інші нагадують: країна у нас світська, тож такий факультатив порушує Конституцію, а школярі теж мають право вільного самовизначення щодо релігії. До того ж у класах можуть бути діти інших віросповідань, батьки яких не знають, що можна відмовитися від факультативу, чи бояться привернути до себе негативну увагу. Як альтернативу дописувачі пропонують вивчати значення християнства у курсах на кшталт «Релігійне мистецтво» або «Християнство в історії України», а саму християнську етику вивчати на заняттях у недільній школі. 

Про смерть та гріх — на уроці?

Психоаналітик Марія Гончаренко переконана: найбільша проблема таких факультативів — підготовка кадрів. Курс торкається надто делікатних тем, які вражають уяву дитини. Це видно по навчальній літературі. До слова, експертка зацікавилася такими книжками та проаналізувала зміст після того, як її власній дитині подарували одну з них. 

—  У підручнику для початкової школи «Перемагай зло добром» М. Шевчук, (видавництво «Біблійна ліга України») йдеться про хлопчика, який образив маму, а вона померла, тож він вже не міг вибачитися. Тема смерті батьків, потойбічного існування може занадто вразити дитину. Віряни вважають, що до таких тем слід привчати змалечку. Тож у набожних родинах хлопці та дівчата можуть звикнути до подібних розмов і вбачати в них позитивні думки про рай. Для решти ж учнів такі теми у початковій школі можуть породжувати тривогу, страх втрати.  А деякі боязкі діти сприймають фразу з підручника «Бог спитає з вас за усіляке слово» буквально: зовсім не про шкідливість брехні чи лайки. Вони починають боятися, що кажуть щось не те, прагнуть контролювати кожне слово. Таке напруження може призвести до неврозів, — вважає експертка.

На етиці розкажуть про особисту гідність

Утім, підручники, які неодноразово перевіряють та редагують — це половина справи, вважає Марія Гончаренко.

— Складніше передбачити, як такі складні теми подаватимуть вчителі, яким довелося б викладати факультатив. Досвід шкіл, де він був, доводить: його читають вчителі історії, початкової школи, мистецтва та інших предметів. Короткотермінового підвищення кваліфікації навряд чи вистачить, щоб навчити розмовляти з дітьми на такі складні теми. Проте подібні розмови відкривають простір для будь-яких висловлювань, які залежать від досвіду, характеру та віросповідання вчителя. Відтак у соцмережах пишуть про випадки, коли педагог розповідає, що перегляд певних фільмів — то вірна загибель душі, користуватися косметикою — гріх, родини, що не вінчані та не розписані — не благочесні і взагалі є лише одна правдива релігія.  Усе це може негативно позначитися на учнях та призвести до конфліктів у класі, — каже пані Марія. 

Що ж пропонують нині учням 5-6 класів у курсі етики?

У підручнику авторського колективу під керівництвом Є.Д. Ашортіа передбачене вивчення таких тем та понять: моральні норми та принципи, духовні потреби людини, світогляд, свобода вибору, гармонія життя, протидія несправедливості, повага, особиста гідність, доброчесність, цінність довіри, толерантність, подолання стереотипів та упереджень, доброта, благодійність, меценатство, волонтерство, інклюзія.

Автори запевнюють, що теми цілком відповідають концепції Нової Української Школи та допомагають дітям розвивати м’які навички — комунікативні здібності, креативність, лідерство, робота у команді. 

Поділитися цією статтею