Онлайн-навчання, ДПА та учні-ВПО: що і як змінюється з нового навчального року?

Що зміниться для учнів, які навчаються дистанційно? Чи легко перевестися з онлайн-навчання на очне? Чи очікують школярів цьогоріч якісь підсумкові випробування, окрім НМТ? Зібрали відповіді на найгостріші питання стосовно онлайн-навчання дітей.

Чи скасують дистанційне навчання з вересня?

Ні. Його робитимуть не таким поширеним, а більш упорядкованим та якіснішим. Про орієнтацію МОН на повернення дітей до очного навчання детальніше можна почитати у нас тут.

Навіть опоненти визнають: швидше за все відключення світла взимку буде тривалим, і тоді дистанційне навчання може звестися до формальної роздачі та перевірки завдань. Тож дистанційне навчання відтепер передбачено не скрізь, а там, де його можуть забезпечити повноцінно. Тобто там є потрібне обладнання для якісної онлайн-роботи (про виключно самостійне асинхронне опрацювання матеріалів на порталах не йдеться). Окрім дистанційних шкіл це також можуть бути дистанційні класи, у кожному з яких не менш ніж 20 учнів. І створити обрана школа має цілу низку класів для всіх років навчання, які є тут в офлайн-варіанті (наприклад, з 1-го по 11-й). Відповідні зміни затверджені 7 серпня 2024 року наказом МОН № 1112 («Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні»). До вересня 2024 року громади мають подати пропозиції стосовно оновленої мережі дистанційних класів.

Учні, які перебувають за кордоном, навчатимуться за окремою програмою, що передбачає лише українознавчі предмети. Решту предметів перезараховуватимуть після повернення.

Учні з ТОТ навчатимуться у таких самих дистанційних класах та школах. Але в окупації зв’язок саме зі своїми вчителями — не лише про комфорт, а й про підтримку та довіру. Цим школярам віра у повернення колишнього життя допомагає долати випробування, і її не можна позбавляти. Тому, можливо, прийнятнішим буде варіант педагогічного патронажу, коли звичний учитель індивідуально працює з учнем у відведений час.

Виклики. Можливість обирати дистанційне навчання створювала ілюзію, що майже нічого не змінилося. Навчалася дитина в школі, а тепер це робить віддалено, немов на карантині. Скоро повернеться до звичного життя. Наприклад, основний аргумент учнів і батьків ВПО: хочемо залишитися в попередній школі, адже там «свої» вчителі, улюблені однокласники, гарні показники. Тепер багатьом учням доведеться розпочати нове життя. Утім, для розвитку комунікаційних здібностей значно краще регулярно спілкуватися з новими дорослими та однолітками. Профілактика булінгу та розвиток емоційного інтелекту допоможуть учням не боятися вливатися в колективи.

Переваги. Відійдуть у минуле ситуації, коли йде очне заняття, учитель зосереджений на класі, а пару дистанційних учнів намагаються через непристосовані камери щось побачити та хоч щось почути. Якість спеціально розроблених для дистанційного формату занять, проведених у повноцінній групі, звісно, вища. Знову вибір на користь перспективного сучасного навчання, хоча він означає вихід із зони комфорту для деяких учнів.

Чи заборонять дітям ВПО навчатися у «старих» школах?

Поки що ні. Цей навчальний рік є перехідним, щоб учні налаштувалися на навчання за місцем перебування. Якщо є бажання вже нині перевести дитину в офлайн, треба перевірити наявність місць. Це можна зробити на сайті Інституту освітньої аналітики, подати заяву в обрану школу. Повідомити про це школу, в якій дитина навчалася дистанційно, аби її керівництво перевело учня.

Нюанси: у селах та невеликих містах можливостей достатньо. А ось у великих містах краще пошукати вільне місце заздалегідь. Наприклад, у червні, коли школи оприлюднюють вільні місця.

Ми спробували пошукати, куди можна нині віддати першокласника у Львові та Києві. У місті Лева наприкінці серпня зберігалося 30 вільних місць, а у столиці — аж 403. Утім, значну частину займали спеціальні школи для дітей з ООП, навчально-реабілітаційні центри та приватні школи, де щомісячна оплата — від 12 тис. грн. Не підходять і школи з дистанційним навчанням через брак укриттів. Також більшість шкіл у переліку мають спеціалізацію та відповідні особливості програми, які не всім підходять (викладання з 1-го класу двох мов, східних мов, поглиблено математика, інформатика). Є навіть «Школа екстернів» та кадетський корпус. Подекуди на сайті місця були, а в школі запевняли, що їх немає. Після ретельного аналізу у Львові залишилося фактично 2 місця, а в Києві — 58. Більшість — у дуже віддалених куточках столиці, таких як Рибальський півострів або колишнє селище Водогін, що розташоване майже під Вишгородом, але входить до меж міста. Утім, 25 місць було, навпаки, у школі в старому центрі, де на території обслуговування небагато дітей шкільного віку.

Виклики. Ті ж, що й у попередньому питанні.

Переваги. Очне навчання якісніше за дистанційне та дає змогу соціалізуватися дитині. Живе спілкування з учителем та збільшення кількості його уваги теж зазвичай позитивно впливає на учнів.

Чи буде цього року ДПА?

Не планується. Але триває активна підготовка до її повернення після завершення початкової школи. Очікувалося, що це буде у 2025/2026 навчальному році, але днями Український центр оцінювання якості освіти вирішив перенести терміни, як ми вже писали. Поки що перейдуть до другого етапу пілотування оновленої ДПА для випускників 4-х класів та її удосконалення. Перший етап відбувся у травні 2024 для 39 шкіл з різних регіонів.

Школярі мають ще більше часу до аналогічних випробувань після завершення базової ланки освіти. Пілотування розпочнуть лише у 2026. І вони також мають зайняти не один рік. Але й затягувати не можна: після того як у 2027 році НУШ доросте до старшої профільної школи, цей механізм буде вкрай потрібний. Адже до ліцеїв планують набирати саме за результатами ДПА у формі ЗНО (НМТ).

Що стосується майбутніх випускників 11-х класів, УЦОЯО планує ввести ДПА у формі НМТ. Тобто пройти його доведеться всім, а не лише тим, хто планує здобувати вищу освіту. Утім, таке значне збільшення кількості учасників вимагає тривалої підготовки. Тож навряд чи це станеться вже у 2025 році. 

Виклики. Виклики радше стосуються самого механізму проведення ДПА в майбутньому. 

Переваги. Триває глибока спокійна підготовка до оновлення важливих форм перевірки знань, які не мають бути формальними чи непрозорими.

Поділитися цією статтею