Місяць до НМТ: секрети інтенсивної підготовки, щоб скласти математику

14 травня розпочнеться основна сесія НМТ. А отже у вступників лишається рівно місяць, щоб підготуватися до тестування. Математика є обов’язковим предметом для складання цього року. То як підготуватися максимально ефективно в такі стислі терміни? Які теми варто повторити? Та як правильно розподілити час на самому тестуванні? Вчителька математики та викладачка на платформі «Всеукраїнська школа онлайн» Олена Бахчеджиоглу дає свої поради щодо інтенсивної підготовки до НМТ.

Які теми треба точно повторити і як із цим допоможе ВШО?

Перелік тем на НМТ охоплює переважно всю шкільну математику. Які теми будуть включені до конкретної сесії НМТ, передбачити неможливо, як і типи завдань на кожну з тем. Тож і повторювати варто все. Перелік тем знайдете за цим посиланням: https://testportal.gov.ua/blok-nmt-z-matematyky/ 

Залежно від вашого рівня підготовки, часу та наполегливості варто одразу для себе вирішити, на що ви ставите пріоритет. Наприклад, ви знаєте, що стереометрія — це те, що у вас забирає багато часу, вам важко зрозуміти розв’язання, не кажучи вже про самостійно вирішити. Тоді, можливо, варто обмежитися базовим опануванням стереометрії на рівні розв’язування тестових неважких завдань першочергово на перевірку означень, застосування формул.

Якщо ж, навпаки, почуваєтеся досить упевнено і непогано опанували всі теми, то варто працювати більше над завданнями з підступом, відпрацювання тем, тайм-менеджментом, удосконалювати навички перевірки себе.

Я б дуже радила мати окремий зошит із коротко структурованими основними моментами, які варто пам’ятати, розв’язуючи завдання. Для кожного вони можуть бути своїми: хтось сумнівається в алгоритмі розв’язування квадратних рівнянь, а хтось плутається в одиничному колі. Маючи такий конспект, зможете швидко переглянути свої проблемні теми і постійно освіжати їх у пам’яті.

Для закріплення матеріалу корисно використовувати різні підходи і зміну діяльності: подивитися відео на YouTube, подивитися відео на сайті ВШО і перевірити себе, виконуючи онлайн-завдання. Часом корисними можуть бути відео в TikTok чи Instagram, але будьте уважні: там трапляється багато помилок і варто орієнтуватися лише на перевірені ресурси. Ще одна успішна стратегія підготовки: спробувати самостійно скласти собі завдання і розв’язати його, відтворити в пам’яті завдання, що робили, і подумки пройтися їхнім розв’язанням.

5 складових ефективної підготовки

Для ефективної підготовки до НМТ раджу використовувати різні платформи та ресурси:

  • ЗНО попередніх років, де завдання згруповані за темами і є можливість ознайомитися із широким переліком завдань кожного типу (тестове, відповідність, коротка відповідь) та до кожної теми, що виноситься на опрацювання на НМТ;
  • ВШО: після реєстрації на сайті можна не лише ознайомлюватися із відеоуроками до всіх тем, а й закріплювати свої знання, проходячи тести і дізнаючись свої сильні сторони та зони розвитку;
  • найрізноманітніші збірники, де згрупована теорія — може бути дуже стисло у формі таблиць, формул, а може бути й ширше — з усією необхідною теорією та прикладами її застосування;
  • інтерактивні платформи чи сайти, такі як Kahoot, learning.ua, classtime;
  • працюючи з кожним ресурсом, пам’ятайте: окрім безпосереднього опанування тем, тренуйтеся писати демонстраційні варіанти за відведений час. Готові демонстраційні тести є на платформі ВШО: так можна створити умови, максимально наближені до самого тестування.

Як розподілити час на тестуванні: 7 порад

1

Якщо бачите, що це завдання забере у вас чимало часу, ще й без гарантії, що ви його зробите, — пропускайте його: краще повернутися до нього пізніше. Однак не пропускайте дуже багато завдань, адже прочитання умови теж забирає час.

2

У тестових завданнях, де можна не робити саме завдання з повним розв’язком, намагайтеся підібрати, поміркувати і зекономити час. Наприклад, якщо сказано розв’язати важке рівняння і наведено варіанти відповідей, може буде легше підставити кожну з відповідей у пошуках кореня (коли рівняння дорівнюватиме нулю), аніж повністю його розв’язувати. Проте будьте уважними, перевірте всі варіанти відповідей, адже навіть якщо одна підходить, вона може бути не повною, а отже неправильною. Наприклад, підставляючи варіант А) 5 у рівняння, отримали рівність нулю, але правильним є варіант Б) 5; 3, адже число 3 теж є коренем.

3

Якщо розумієте, що розкривання дужок — не ваша сильна сторона і це забере чимало часу, полегшенням може бути підставлення числа у вираз і в варіанти відповідей. Звісно, краще обирати числа, для яких обчислення є максимально легкими та швидкими. Якщо вирази тотожно рівні, то за однакового значення аргументу (невідомої), значення виразів теж мають бути рівними. Наприклад, (2х+5)(3х-4) не є тотожно рівним виразу 6х^2+7х+20, адже якщо підставити х=0, то перший вираз дорівнюватиме -20, а другий 20. Важливо вміти розв’язувати такі типи завдань, адже вони можуть бути серед завдань із короткою відповіддю.

4

Дуже уважно читайте умову. На жаль, часто стається так, що через звичайну неуважність розв’язують не те завдання. А це призводить до недоотримання балів і втрати часу. Якщо з першої спроби умова незрозуміла, прочитайте ще раз. Вдумливо і зосереджено.

5

Охайно та систематизовано пишіть на чернетці, щоб потім число 2 не переплуталося з 1 і не спричинило помилки.

6

Якщо у вас залишається час, обов’язково перевірте всі свої відповіді.

7

Якщо розумієте, що лишилося мало часу і якась частина завдань ще не розв’язана, пробуйте вгадувати відповіді, адже тоді є шанс отримати хоч якийсь бал, а якщо нічого не написати, це гарантовано незарахований номер.

Поділитися цією статтею
Автор: