Літній підробіток: як школяру знайти легальну роботу на канікулах

Літо для відпочинку та підробітку. Відчути себе самостійним, здійснити мрію чи визначитись із майбутньою професією — ось чому підлітки частіше за все шукають роботу на літо. Ми запитали в експертів, де легально можуть працювати школярі та як скласти своє перше резюме.

Що каже закон?

1️⃣

Без згоди дорослих влаштуватися на роботу можуть молоді люди від 16 років.

2️⃣

Підлітки від 14 років повинні мати письмову згоду принаймні від одного з батьків. Діти такого віку можуть виконувати легку роботу, що не зашкодить їхньому здоров’ю.

3️⃣

Робочий тиждень для підлітків до 16 років не повинен перевищувати 24 години. До 18 років — 36 годин.

4️⃣

Неповнолітні не мають права виконувати важку роботу та працювати у шкідливих умовах, про це говорить КЗпП (ст. 190, 192).

5️⃣

Підіймати важкі предмети на роботі можуть підлітки старші 15 років, якщо у них немає протипоказань від лікаря. Це має бути зазначено під час медичного огляду.

6️⃣

Якщо робота загрожує здоров’ю дитини або порушує її права, батьки мають право вимагати у роботодавця розірвати контракт.

7️⃣

А звільнити неповнолітнього можна лише за згодою служби у справах дітей.

Де шукати роботу?

🙄

Якщо підліток має бажання працювати, і батьки не проти, спершу треба визначитися зі сферою роботи. Для цього варто зрозуміти: дитина хоче просто підзаробити грошей чи отримати досвід і визначитися з майбутньою професією?

🙌

Якщо другий варіант, можна спробувати влаштуватися у відповідну компанію на просту вакансію, щоб побачити робочий процес ізсередини. Про це можна домовитися у компанії, де працюють батьки підлітка, або друзі родини.

💰

Якщо ж підліток хоче заробити грошей на літніх канікулах, варто знайти нескладну роботу, що не займатиме багато часу. Наприклад, розклеювач оголошень, промоутер, кур’єр.

👶

Якщо підліток гарно ладнає з дітьми і готовий допомагати їм із навчанням, він може спробувати себе репетитором чи бебіситером.

🐶

Якщо любить тварин, можна надавати послуги догляду за домашніми улюбленцями. На час відпустки чи цілого літа, підліток може вигулювати сусідського песика чи годувати кота.

💻

Також підробіток можна знайти в інтернеті. Наприклад, модератором сайту чи редактором фото. Але тут варто бути обережним. У мережі є багато шахраїв, які не платять після виконаної роботи або просять попередній внесок. Тому за таку роботу краще братися за порадою знайомих.

Каріне Макіян PR-менеджерка компанії Work.ua розповіла нам про найбільш популярні вакансії серед підлітків:

— Щодня на сайті Work.ua є понад 97 000 вакансій, з них приблизно 20 % — робота для студентів. Вакансії та роботодавці змінюються, але тенденції в запитах залишаються. У літній сезон можна побачити вакансії не лише для студентів, але і для школярів. Найчастіше це пропозиції промоутерів, продавців-консультантів, кур’єрів, помічників офіціантів. Важливо зазначити, що роботодавці готові співпрацювати з підлітками за умови наявності письмової згоди батьків.

Також така сезонна робота зазвичай пропонується з оплатою за день або тиждень. За день підліток може заробити 300 грн. Стажування молодих спеціалістів пропонують і в невеликих компаніях, і в великих міжнародних корпораціях. У цьому випадку пропозицій найбільше у сфері ІТ — майже 40 %, а також в категоріях: «Робочі спеціальності, виробництво», «Маркетинг, реклама, PR», «Продаж, закупівля», «Фінанси, банк», «Телекомунікації та зв’язок», «Будівництво, архітектура», «Бухгалтерія, аудит».

Як складати резюме. Досвід підлітка у США

Олена Поліщук (Сабрі) — кар’єрний коуч, LinkedIn-експертка, засновниця Career Academy, авторка книги про пошук роботи «Ви можете більше».

Розповім про досвід складання резюме 16-річній дочці свого чоловіка в США. Вона закінчила школу екстерном, вступила в коледж та шукала роботу на літо. У Штатах підлітки достатньо рано стають самостійними. У Каліфорнії у 16 років можна офіційно працювати за гроші 4 години у шкільний день або 8 годин, коли немає занять.

Перед складанням резюме ми пригадали всі академічні досягнення, активності поза школою, володіння комп’ютерними програмами.

Якщо можна похвалитися гарними оцінками, пишіть бал або відсоток проходження тестів, іспитів. Пригадайте нагороди у школі або на олімпіадах, за що вас хвалили вчителі.

В Америці дуже поважають волонтерський досвід — він свідчить про активну соціальну позицію людини, лідерські якості, ініціативу, вміння працювати з іншими людьми.

Обов’язково додайте володіння комп’ютерними програмами MS Office, Google Docs, iMovie та інші, рівень володіння мовами.

Якщо займаєтесь спортом, пишіть про участь у спортивних секціях, змаганнях, особливо якщо грали за якусь команду.

У листі на ім’я конкретного роботодавця (HR-директора) ми написали, чому донька хотіла б працювати саме в тій компанії. Наприклад, ви користуєтесь їхнім продуктом, послугами, вам подобається їхня історія або цінності. Ми додали, що донька відповідальна, може працювати у команді (з посиланням на волонтерський досвід) та має велике бажання працювати саме у них.

Також ми попросили кілька рекомендацій шкільних учителів, із чиїх предметів донька мала гарні оцінки. Усе це додали до резюме та листа. Я бачила в деяких резюме школярів цитати з відгуками вчителів. Не будьте схожими на всіх, хай роботодавець запам’ятає цікаві факти про вас.

Пам’ятайте: компанії звертають особливу увагу на ваше ставлення до роботи та бажання працювати саме у них. Тому після співбесіди напишіть e-mail із подякою за їхній час та зустріч, і що вам дуже цікава ця робота. Іноді маленькі речі мають велике значення.

Поділитися цією статтею