ІТ сфера нині — одна з найпрестижніших на ринку праці. За підсумками 2021 кількість спеціалістів збільшилась з 244 тис. до 285 тис. А на ринку України наразі працює до 5000 ІТ компаній. Як мотивувати дітей вивчати ІТ? З якого віку це варто робити? Куди йти вчитися? Публікуємо нотатки з панелі «Освіта підлітків» одного з найбільших ІТ форумів — Synergy 2022.
З якого віку варто розпочати навчання?
Ксенія Столбова, CEO DAN.IT education, радить розпочинати навчання з 9 років. Навчання до 8 років є передчасним і не дозволить ефективно опанувати знання.Водночас вона виокремлює 7 базових навичок, якими має володіти підліток на момент профільного навчання. А саме: – безпечне користування інтернетом;
- навичка пошуку інформації в інтернеті;
- створення власної поштової скриньки;
- створення електронних презентацій;
- створення текстових документів та їх форматування;
- створення електронних таблиць, операції з даними;
- управління робочим столом комп’ютера;
Які навички варто опановувати у різних вікових категоріях?
9–12 років
У цьому віці підліток вже може сформувати навички пошуку інформації та самостійного навчання. Головне — пробувати і визначати, що подобається.
Тут вже до снаги вивчити просту мову програмування, наприклад Python або Scratch. Також вже можна починати вчитися створювати прості односторінкові сайти на Wix.
13–15 років
У цьому віці важливо не загубити інтерес до навчання. Тут підлітки вже можуть звузити кількість напрямків, що подобаються, і фокусуватися на них. Надалі ці напрямки можуть стати як мінімум хобі або й професією.Тут можна почати вивчати мову програмування JavaScript. Також вже можна створювати нескладні дизайни у Figma. Адже ІТ — це не лише про код.До того ж тут велика кількість часу, який підлітки приділяють соцмережам, може піти на користь. Авторське оформлення контенту за допомогою дизайнерських застосунків у Instagram допоможуть зануритися у світ SMM-спеціаліста. А власна сторінка стане проєктом першого портфоліо.
16+ років
Тут відкривається дуже широкий простір, адже вимоги до глибини та якості навчання ставляться як до дорослих. Водночас варто розуміти, що на відміну від останніх, у підлітків все тримається на інтересі.
Саме тому обираючи курси, варто звертати увагу на елементи гейміфікації, велику частину практики та мінімум теорії. Очікувати від підлітка, що він буде ставити далекосяжні цілі і самодисципліновано рухатися до них, не варто. Тому без цікавого процесу і мотивації зовні не обійтися.
Що ще потрібно, щоб розвиватися у професії?
- Хороший базовий рівень математики (особливо при вступі до профільного ЗВО) полегшить вивчення програмування. Щоб мотивувати підлітків вирішувати математичні задачі, був створений @HNEU_Zno_math_bot. Незадовго до іспиту підлітки починають змагатися у розв’язанні щоденних задач, а переможці отримують цінні призи від IT компанії. Також хорошим ресурсом для вивчення математичної бази стануть щотижневі вебінари на безкоштовній платформі iLearn.
- Англійська мова — ще один ключ до професійного зростання.
- Soft skills: те, що айтівець — відлюдькуватий інтроверт — це просто міф. Як і в будь-якій професій, тут теж не обійтися без навичок комунікації та взаємодії.
Чи варто підліткам шукати роботу в ІТ якомога раніше?
Хоч створювати ФОП можна і з 16 років, Ксенія Столбунова, CEO DAN.IT education, вважає, що не варто починати працювати з цього віку. Вона пояснює це тим, що підлітки — не дорослі. А робота — це не навчальний проєкт. Там зовсім інші вимоги, навантаження та відповідальність за помилки.
Через неспроможність стратегічного планування у 19–20 років є низка спеціалістів, що вже мають професійне вигорання. Вони не вміють розпоряджатися чималими грошима, планувати свій час та ресурс, планово йти до поставленої мети. Це прерогатива дорослих, психіка підлітків на це ще не здатна.
Тому якщо є вибір, все ж варто зосередитися саме на практичному навчанні.
Де навчатися: корисний чекліст
Українські курси
Іноземні ресурси
- Scratch
- Hour of Code
- Вступ до технологій від Гарварду
- Online python tutoring
- JavaScript Coding powered by MIT Open Learning | Teen Tech
- Made with Code by Google
- Experiments with Google
Онлайн-змагання
Створення роботів
Synergy — найбільша в Україні профільна конференція, яка драйвить розвиток IT-освіти. З 2014 року задля розвитку IT-освіти Асоціація «IT Ukraine» збирає на єдиній платформі представників зі сторони влади, бізнесу та освітніх структур.
Більше про освітні можливості для дітей на osvitanow.org