Хто такий наставник і як ним стати?

Станом на кінець минулого року в Україні є близько 34 000 прийомних, опікунських, патронатних сімей та дитячих будинків сімейного типу. У них проживають понад 53 000 дітей. Серед цих родин — тисячі сімей, у яких опікунами дітей є літні люди. Для дітей, які виховуються в таких сімейних формах, благодійний фонд «Зростай в родині» спільно з організацією Lighthousе розпочав проєкт «Наставництво». Мета проєкту — допомогти дітям із таких родин реалізувати власні інтереси та позитивно вплинути на їхнє життя.

Як виникла ідея проєкту?

Уже кілька років БФ «Зростай в родині» підтримує родини, в яких пенсіонери є опікунами неповнолітніх дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Це єдиний в Україні фонд, який опікується саме такими сім’ями, допомагаючи водночас і дітям, і їхнім літнім опікунам.

«Спілкуючись із родинами, які перебувають під опікою фонду, наші кейс-менеджери виявили гостру потребу залучення наставників для дітей у таких сім’ях, — розповідає директор фонду «Зростай в родині» Євген Осипчук. — Через великий розрив у віці між опікунами і дітьми може виникнути певний бар’єр у спілкуванні і взаєморозумінні. Старший друг — наставник — може допомогти налагодити і покращити це взаєморозуміння».

«Наставництво» — проєкт, який створений, щоб допомогти дитині-сироті підготуватися до самостійного життя. Це відносини між дорослою людиною і дитиною, що спрямовані на побудову дружніх стосунків, які допоможуть дитині прийняти свою долю та задовольнити базові потреби», — додає Осипчук.

Наставник — хто це та чому це не страшно?

Наставник — повнолітня дієздатна особа, яка надає дитині індивідуальну підтримку та допомогу, насамперед у підготовці до самостійного життя. Наставництво — це добровільна безоплатна діяльність.

Обов’язки наставника:

  • визначення та розвиток здібностей дитини, реалізація її інтересів у професійному самовизначенні;
  • надання дитині доступної інформації про її права та обов’язки;
  • формування в дитини практичних навичок, спрямованих на її адаптацію до самостійного життя: розв’язання побутових питань, розпорядження власним майном та коштами, отримання освітніх, соціальних, медичних, адміністративних та інших послуг;
  • ознайомлення дитини з практиками суспільного спілкування та подолання складних життєвих ситуацій;
  • сприяння становленню дитини як відповідальної, успішної особистості;
  • формування в дитини навичок здорового способу життя.

Як стати наставником?

Якщо ви хочете долучитись до нового проєкту «Наставництво», вам потрібно звернутися до координатора БФ «Зростай в родині» та повідомити про своє бажання стати наставником.

Координатор проведе співбесіду з вами та запросить на інформаційну зустріч, де ви отримаєте детальну інформацію про проєкт. Далі кожен кандидат має заповнити анкету та зібрати пакет необхідних документів, у тому числі пройти медичний огляд.

Також кандидат має пройти триденний тренінг-навчання.

Далі наставнику підберуть дитину, з якою він буде взаємодіяти. Протягом наставництва його супроводжуватиме координатор проєкту для підтримки в будь-яких питаннях, пов’язаних із взаємодією з дитиною.

Яка відповідальність наставника?

«З досвіду проєкту бачимо: найбільш ефективною та результативною є взаємодія дитини і наставника приблизно раз на тиждень по кілька годин, — зазначає координатор фонду «Зростай в родині» Євгенія Федорчук. — Час і місце відвідин наставником дитини залежать від індивідуальних особливостей обох сторін. У святкові дні чи на канікулах дитина може навіть гостювати в наставника до трьох днів. Проте наставник повинен подбати, щоб вчасно повернути дитину в родину, де вона проживає. Загалом, головне, щоб відносини між наставником і дитиною відповідали інтересам дитини, допомагали їй і забезпечували необхідну емоційну та соціальну підтримку».

Поділитися цією статтею
Автор: