Дітям — наука, батькам — відпочинок: 5 блогів про науку українською

Фото: Peter Kovesi

Де б ви зараз не були — в Україні чи за кордоном, літо — це саме час підсадити дитину на науку. Ні, не всадити за підручники. А разом підписатися на крутих блогерів-науковців. Ми зібрали для вас п’ять популярних блогів про науку з українського YouTube. Учителям ці науково-популярні канали стануть у пригоді для підготовки до уроків, а батькам та дітям — для корисного дозвілля разом.

Довколаботаніка

Кількість підписників — понад 15 тисяч

Ведучий цього каналу — популяризатор науки та жартівник, автор книжки «Фрукти проти овочів» Олексій Коваленко.

Науковець і блогер чекає обідньої перерви, щоби відзняти своє наступне відео, і мріє про закінчення робочого дня, щоб його змонтувати. Працює він в ідеальному для ботаніка місці — Національному науково-природничому музеї НАН України в Києві.

Коли у 2009 році Олексій прийшов на роботу в музей, то й гадки не мав, що колись буде проводити тут екскурсії, не те що вести власний відеоблог.

«Коли я виходив у коридор у музеї, щоб зловити безкоштовний WiFi, часом натикався на розмови відвідувачів, які говорили: «Ой, рослини, не цікаво», і мене це дивувало: як це так, не цікаві рослини? — згадує популярний нині блогер. — Так почалися мої екскурсії, інтерактивні заходи в музеї. А потім я подумав: навіть якщо я створю дико непопулярний YouTube-канал, то мою лекцію все одно зможуть подивитися більше людей, ніж у залі в музеї».

То ж тепер, якщо Олексій бачить резонансну наукову новину в інтернеті чи небачений фрукт або овоч у магазині, кидає все й одразу біжить знімати про це відео.

У його рубриці «Ботанік у кедах» можна знайти короткі огляди екзотичних плодів із найближчого супермаркету з не менш екзотичними назвами: карамбола, лічі, муркотт, мушмула, гранаділа. Олексій може годину розповідати про кавун, який насправді не ягода, і дегустувати всі його сорти, що знайшлися в Києві. Або ж читати серйозну лекцію про топ-25 рослин, описаних вченими у 2020 році.

Enjoy the Science

Кількість підписників — понад 6 тисяч

Рік заснування — 2020

Цей канал створили вчительки початкової школи на карантині. Вони побачили, що під час дистанційного навчання дуже бракує цікавого сучасного контенту для дітей, і почали знімати його самі. Спочатку це були невеликі відео про анатомію із заголовками на кшталт: «Желейні ведмедики склеюють шлунок? Уся правда про травну систему». А потім з’явилися добірки матеріалів з інших предметів: української мови та літератури, історії України, мистецтва, психології та навіть латини.

«Спочатку ми думали, що створюємо контент для дітей та вчителів, які можуть його використовувати. Тому намагалися його спрощувати, бути дуже делікатними, обходити гострі кути, менше жартувати, — каже одна з ведучих блогу Єлизавета Саєвич. — Але зрозуміли із часом, що діти і вчителі — це лише маленький відсоток нашої аудиторії, що нас дивиться молодь 25+, і тому ми можемо собі дозволити бути трішки більш нахабними, більше жартувати й комунікувати з аудиторією».

У блогах науковий матеріал легко поєднується із дотепними gif-вставками та жартами. А фразеологізми в одному з відео з української мови, яких на каналі найбільше, відверто порівнюються з мемами: «Меми vs Фразеологізми. Що? Де? Коли?». Який філолог не клікне на таке відео?

NEED science & education

Кількість підписників — понад 5 тисяч

Рік заснування — 2017

Особливість цього блогу в тому, що всі відео в ньому анімовані. Автори знаходять цікаву тему, розробляють сценарій, а потім починається найвеселіше — створення ілюстрацій, озвучка та монтаж. Тому відео на цьому каналі виходять не часто, проте переглядів мають багато.

«Наука в класичному вигляді нехай буде на факультетах, — каже Богдан Адаменко, філософ та один із творців мальованого наукового блогу. — Блогери ж для того, щоби зарядити людей цікавитися наукою».

Найбільше переглядів на цьому каналі мають короткі відео з математики. Мабуть, це заслуга вчителів, які використовували ці матеріали під час онлайн-уроків. А також учнів, які часто залишають під ними коментарі на зразок «8-Б тут?». Із цих доступних відео, що містять приклади із життя, можна легко зрозуміти, що таке степінь числа, рівняння прямої і функція в математиці, формули скороченого множення та багато іншого.

Серед популярних відео також «Що ми знаємо про вулкани?» та «Як діють наркотики».

«Наша мета — це, у першу чергу, мисляче суспільство, — каже Богдан. — У другу чергу, це популяризація образу науковця. Науковець — це не та людина, яка сидить постійно в лабораторії, не має чого їсти і п’є технічний спирт. Науковці — це рокенрольщики, які просто кайфують від своєї справи».

Наука для дітей

Кількість підписників — понад 5 тисяч

Рік заснування — 2020

На цьому каналі поки що небагато відео, але він обіцяє бути цікавим. «Чому літаки літають?», «Чому засмагати шкідливо?» — відповіді на ці питання намагається дати ведучий блогу Владислав Касьяненко, задовольняючи в такий спосіб постійне дитяче «чому?». Якщо глядачі накидають побільше таких запитань у коментарях, блогер готовий відзняти на них відповіді.

«Ідея каналу «Наука для дітей» народилася тоді, коли я побачив, що в україномовному YouTube не так багато науково-популярного контенту для дітей, — каже Владислав. — Популяризація науки важлива для дітей, але не менш важливо, щоби батьки були також залучені до цього процесу. Тому я хочу бути максимально цікавим і дітям, і батькам».

«Наука — дітям, батькам — відпочинок», — таке гасло каналу. На ньому є відео, як створити флуоресцентну фарбу своїми руками, виділити ДНК банана в домашніх умовах та провести кілька хімічних експериментів із кодовими назвами «фараонова змія» та «пінна вечірка».

Цікава наука

Кількість підписників — понад 190 тисяч

Рік заснування — 2016

Більшість відео на цьому каналі — не оригінальні, а взяті з інших джерел та перекладені й озвучені українською мовою. Проте добірка цих відео настільки цікава, що за п’ять років отримала рекордну кількість підписників — 165 тисяч.

Засновник «Цікавої науки», вчитель фізики та астрономії Віталій Шевчук більшість відео бере з іноземних каналів: Vsauce, Veritasium, MinuteEarth, MinutePhysics, Stated Clearly, Asap Science та інших. Ще рік тому на його каналі можна було знайти озвучені українською мовою матеріали з популярного ресурсу TED-Ed. Проте щоби запобігти потенційному конфлікту із правовласником, усі відео від TED (261 шт.) було видалено з його каналу (68 % контенту) та розміщено на сайті https://toloka.to/t113995.

Відтоді автор каналу зробив кілька власних відео, зокрема про те, що таке радіація і як ми відчуваємо температуру.

Чому листя зелене, а небо синє? Чому час не тече назад? Що краще: іти чи бігти в дощ? А коли мороз? Якщо вас цікавлять відповіді на ці питання, то вам неодмінно слід завітати на канал «Цікава наука».

Поділитися цією статтею