«Критичного мислення не навчають, його розвивають» — вважає угорська експертка із впровадження комунікаційних технологій Ержебет Чібі. Під час Кампусу з критичного мислення в Києві, організованого спільнотою «Вище», тренерка Pearson розповіла, як навіть найгірший підручник може стати інструментом розвитку критичного мислення.

Ержебет Чібі отримала диплом в 1996 році як викладач англійської мови та викладач релігії в Угорщині. Працювала в інституті підвищення кваліфікації вчителів і отримала кваліфікацію як тренер для вчителів та викладачів до того, як пішла викладати в Університеті Паннонії, Угорщина. Викладала загальні та спеціалізовані курси англійської мови протягом 7 років. Працювала в Британській Раді та була тренером на кількох курсах підготовки вчителів. Головна сфера її інтересів — впровадження інформаційно-комунікаційних технологій, мобільних пристроїв та електронного навчання. У 2008 році приєдналася до компанії Pearson як представник вищої освіти.

Для чого нам критичне мислення

Світовий економічний форум у 2016 році провів дослідження про те, як великі компанії і їхні працівники бачать майбутнє через призму навичок. 400 світових компаній опитали 13 мільйонів своїх працівників: що було важливим у 2015 році і що стане важливим у 2020?

Порівняно з 2016 роком, навички критичного мислення піднялися в рейтингу і посідають друге місце після навичок розв’язання комплексних проблем.

У майбутньому успішним працівником буде не той, хто здатен змінювати роботу, а той, хто здатен змінювати галузь працевлаштування. Це трохи лякає, і від цього майбутнього нас відділяє один рік. Для зміни галузі людині потрібні навички трансформації своїх умінь і пристосування їх до іншої галузі. Тож ми сьогодні вчимо учнів, для яких це буде буденністю.

65% учнів, що зараз ходять до початкової школи, працюватимуть у професіях, які ще не створені. І це наша з вами робота — підготувати їх до такого світу.

Засади критичного мислення:

 • Нічого не беріть на віру
 • Зважайте на мотив вчинку/позиції
 • Робіть власне дослідження
 • Ставте запитання
 • Розбивайте великий масив інформації на менші частини
 • Не вважайте, що ви завжди маєте рацію
 • Не бійтеся помилятися

Два останні пункти особливо стосуються вчителів: помилятися нормально. Уявіть, що студент каже викладачеві: ви помиляєтеся. Замість того, щоб наполягати, що ваша думка — правильна, перетворіть це на вправу з критичного мислення: ти вважаєш, що я помилилась, зроби власне дослідження і доведи, що маєш рацію.

Ведіть інтелектуальний щоденник — записуйте думки, систематизуйте їх. Коли ви вербалізуєте те, що маєте в собі, думки кристалізуються. Так само корисно проговорювати думки з кимось. Коли ми даємо слова своїм думкам, самі думки стають більш впорядкованими і зрозумілими, хаос у голові перетворюється на порядок.

Як підштовхнути учнів до розвитку критичного мислення?

Критичне мислення слід починати розвивати від самого народження в сім’ях. Поки дитина росте, вона збирає досвіди і враження, і це вже є мислення і рефлексії. Несвідомо дитина сама вчиться критичного мислення. Тому і подальший розвиток цієї навички треба включати в різні види робіт. Передусім, через правильно поставлені питання — відкриті запитання завжди кращі за закриті.

Поміркуйте про те, як видобути найбільше думок з ваших учнів. Залучайте дітей до групової командної роботи та втілення проектів. Ми краще вчимося один від одного. Робота в групах допомагає зрозуміти, як мислять інші люди, прийняти, що вони мислять інакше і мають іншу точку зору. Навчатися в команді — це відкривати власний розум до нових ідей і розвивати толерантність. Це готує учнів до майбутнього, бо людина так чи інак працюватиме в колективі.

У радянський час нам казали як вчитися і що думати. Але навіть поганий підручник можна використати як інструмент для критичного мислення. Вчитель каже — ось є підручник, тут викладена одна з можливих точок зору. Знайдіть і підготуйте інші погляди на це явище.

Самостійно розвиваючи критичне мислення, студенти університетів можуть ставити собі такі запитання:

 • Чи впевнений я в тому, що роблю?
 • Чи те, що я роблю, має сенс?
 • Чи роблю я прогрес?
 • Чи змінюється те, як я мислю?

Критичне мислення — ніколи не пізно

Критичне мислення знадобиться не лише перед виборами, а й коли доводиться приймати важливі рішення щодня. У цьому допоможуть п’ять простих кроків:

1. Формулюйте питання — іншими словами, знайте, що ви шукаєте.

2. Збирайте інформацію — знаючи, чого прагнете, зможете з обширу інформації відібрати лише те, що відповідає вашому запиту.

3. Застосовуйте інформацію. Приймаючи рішення, запитайте себе: чи моя інтерпретація інформації звучить логічно? Коли отримуєте лист із повідомленням, що ви виграли мільйон, подумайте, що формує моє ставлення до цієї інформації? Зважаючи на докази, чи можливо таке, що ви виграли?

4. Замислюйтесь над наслідками. Приміром, якийсь кандидат у президенти обіцяє знизити ціну на бензин. Здавалося б, звучить чудово. Але подумайте про екологічні наслідки такого вчинку.

5. Досліджуйте інші точки зору. Запитайте себе: чому стільки людей симпатизують протилежному кандидатові?

Критичне мислення має стати базовою звичкою, адже ми живемо у час фейкових новин, а іншого захисту від них немає.

Поділитися цією статтею