Блекаут: батьківські лайфхаки, щоб подолати темряву і холод

Нині в багатьох людей центральна подія дня — відключення електрики. І до нього готуються заздалегідь. Ми вже писали про універсальні покупки, які варто зробити. А тепер зібрали секрети та лайфхаки, як перетворити темряву на фан та корисний час для родини. Що ж радять досвідчені тати й мами?

Даруємо дитині зоряне небо та новорічні вогники

Для дорослих брак електрики — це неможливість користуватися гаджетами та побутовими приладами, незручності через темряву. А більшість дітей така подія сповнює тривогою, лякає. І навіть тих, хто не боїться, поступове зменшення денного світла налаштовує на сум. Усілякі дрібнички здатні покращити їхній настрій, а коли малечі весело, то й батькам легше.

Проєктор зоряного неба

Різноманітні нічники дадуть не так багато світла, проте потребують лише 3–4 пальчикових батарейок. Проєктор зоряного неба створює казкову атмосферу. Дитина перестане дивитися на тіні в кутках, а зосередиться на чарівних зірках на стелі.

Ціна: 200–400 грн.

Силіконові іграшки-ліхтарики

Їх можна обіймати, брати із собою в ліжко, і при цьому вони м’яко світять. Такі світлодіодні нічники не нагріваються. Вони змінюють колір — до 9 варіантів, а ще стійкі до ударів. Вбудований акумулятор дає змогу працювати 20 годин без підзарядки. Ніч не буде похмурою, якщо котик чи кумедна панда розганяють пітьму. 

Ціна: 200–1200 грн.

Лампа з ефектом полум’я

Ніщо так не заспокоює, як дивитися на багаття в темряві. Вчені кажуть, цей ефект маємо у спадок із прадавніх часів, коли вогонь означав виживання. Хоча в більшості квартир каміна немає і підпалювати ми звісно нічого не радимо, але проста світлодіодна лампа з ефектом полум’я працює автономно до 3 годин і тішить око.

Ціна: 160–450 грн.

Гірлянди

Створюють передноворічний настрій і чудово заспокоюють дітей. Крихітні різнокольорові лампочки працюють на двох батарейках. А окрім варіанта, знайомого нам як прикраса для ялинки, є ще простіший: світлодіодні нитки. Ними можна окреслити двері, кути меблів — і красиво, і практично: не наштовхнетеся. 

Ціна: за нитки — від 20 грн за метр, за гірлянди — від 75 грн.

Світлова LED-панель для читання книг

Пам’ятаєте, як цікаво було читати в дитинстві з ліхтариком під ковдрою? Сучасний пристрій дає змогу читати в темряві та не псувати зір: він висвітлює тільки потрібну сторінку. Це економить електроенергію. Можна не намагатися освітити кімнату, а влаштувати час читання для батьків і дітей. Такий таємничий антураж додасть інтересу до читання. Є два варіанти підсвітки. Один діє за принципом прищіпки з ліхтариком, що кріпиться до сторінки. Другий має світлову панель розміром зі стандартну сторінку книги. Панель оснащена вбудованою тонкою лінзою, яка відбиває світло діодів і розподіляє його рівномірно по всій сторінці. Для 50 годин безперервного читання потрібно лише три батарейки.

Ціна: 149–500 грн.

LED-підсвітка унітаза

Дрібничка, але… Діти, які бояться темряви, не хочуть іти до темного туалету, навіть з ліхтариком. А постійне освітлення там, коли вимкнена електроенергія, — ще та морока. Простий вихід: підсвічування на унітаз із датчиком руху. Він вмикається в разі виявлення рухомих об’єктів у радіусі двох метрів. Коли хтось скористався туалетом і пішов, освітлення гасне автоматично протягом наступних двох хвилин. А найприємніше те, що пристрій функціонує на енергії 3 батарейок. 

Ціна: 136–185 грн.

Перетворюємо проблему на шанс розважитися

Неонові аксесуари

Хай малі діти почуваються захищеними та не заглиблюються в дорослі проблеми. Немає світла? Це весело! Час діставати все, що сяє в темряві: іграшкові автівки з автозапусками, повітряні кульки, слайми, флуоресцентні pop it та інші іграшки-антистреси. Якщо їх немає, придбати за 30–100 грн не так складно. А ще значно розряджають обстановку аксесуари для неонової вечірки: усі ці браслети, вушка, вуса, ріжки працюють до 10 годин завдяки хімічним реакціям всередині та коштують 30–50 грн. Для мам це має і практичний сенс: якщо в домі кілька малюків, не стукнуться в темряві лобами. Для маленьких модників — неонові окуляри (на двох пальчикових батарейках). Від найпростіших за 40–70 грн, які світяться на обличчі, до складніших за 300–340 грн, які ще й підсвічують власнику шлях.

Ціна: 30–340 грн. 

Ігрові приставки замість планшета

У темряві якийсь час можна витратити на спільні заняття та розваги, на читання, але настає момент, коли дитина звично просить гаджет. А в ситуації економії заряду дорослі не налаштовані витрачати його на ігри. Що робити? Допоможе стара добра найпростіша ігрова приставка, з якою більшість із нас зростали. Вона підживлюється не лише від USB, а й від акумулятора. Ресурсу вистачає на 6-годинний безперервний геймінг (звісно, це занадто для дитини). Ігор теж досить, щоб зайняти на цей час: до 400, серед яких — стратегії, імітації кав’ярень, лікарень, польотів. 

Якщо ж дитину зацікавить дещо простіше, хоча б як музейна реліквія чи данина ретро, підійде класичний тетріс. Так, там чорно-біле зображення та мінімалізм, але це 10 тисяч ігор. Потрібно лише дві батарейки, щоб тетріс ожив.

Ціна: 156–770 грн.

Зігрітися без обігрівача

Вимкнена електрика — це ще й неможливість користуватися приладами опалення. Доки батареї холодні, це значна проблема, особливо для дітей. Що можна зробити?

Рукавички та капці з підігрівом

Руки й ноги завжди будуть у теплі. Прості моделі працюють від 3 батарейок до 7 годин. У дорогих моделей вбудовано павербанк, і вони працюють автономно до двох діб. Є дитячі розміри. Вартість залежить від якості матеріалу, країни виробника, бренду. Але менш ніж за 1000 грн можна бути впевненим, що долоні та ступні дитини зігріті. 

Ціна: 430–7000 грн.

Капітальне рішення: спортивний одяг

Це дуже дорогий спосіб зігрітися, що нині не кожен може собі дозволити. Але, можливо, про нього не всі знають? Одяг для професійних гірськолижників, рятувальників містить нагрівники з вуглецевого волокна. Такий одяг працює за зовсім іншим принципом: тіло зігрівають інфрачервоні хвилі. Вживлений акумулятор дає змогу до 12 годин без додаткового живлення підтримувати температуру 34–44 градуси. Чого тільки немає! Шарфи, капюшони, жилети, взуття, білизна, рукавички. Для дітей такий одяг з підігрівом теж продається. 

Ціна: 3 000–15 000 грн.

Термобілизна

Вона не зігріває, як вважає дехто, а відводить вологу від тіла, чим не дає переохолодитися. Також більшість моделей не пропускають холодне повітря. Обираючи термобілизну, варто враховувати не лише розміри, а й щільність тканини: тоненька (100–180 г/м²), яку широко пропонують магазини, призначена для літньої пори та не захистить від холодів. А ось середня (180–220 г/м²) — якраз щоб зігрітися. До слова, товста (220–300 г/м²) може не підійти для активних дітей, бо в квартирі їм буде надто тепло.

Якщо йдеться про дорослих, то особливу армійську термобілизну теж не варто купувати для дому, адже вона націлена на перебування людини у відкритому просторі, на холодній землі та снігу.

Ціна: дитячий комплект зі штанців та реглану або піжама — 220–450 грн, дорослий комплект — 370–900 грн. 

Зігріваємо дитяче ліжко

Спальні мішки

Спальник виручить не лише в поході, а й у холодній квартирі. Нині в продажу є варіанти на будь-який вік: від немовлят до дорослих. І на будь-який смак: різного кольору, дитячі — у формі тваринок та мультяшних героїв. Із різних матеріалів: від синтетики до овчини. Стандартний дитячий спальник зшитий так, щоб усередині було зручно вмоститись. Можна обрати лише «мішечок» і, так би мовити, начинити його самостійно, а можна за більшу ціну взяти комплект: подушку, ковдру, матрац, наволочку, підковдру і простирадло. 

Ціна: 380–3 000 грн.

Електропростирадло

Так, усе, що має приставку «електро» — нині не найкращий вихід. Нагріті простирадла після вимкнення електрики тримають тепло максимум годину. Але чимало недорогих виробів працюють від павербанку та використовують лише 40–80 Вт. Тим паче є лайфхак: турботливі батьки можуть ще зекономити, якщо вмикати режим прогріву до 55 градусів, давати годину перерви (дитині буде так само тепло) і все повторювати, а не залишати прилад на постійній роботі у режимі сну. Звісно, сам собі так не зробиш, бо весь сон нанівець. 

Ціна: 600–14 000 грн.

Термохімічні та сольові грілки

Їх можна знайти в аптеках і відділах товарів для туристів. Такі грілки час від часу доведеться розминати в руках, аби запустити хімічні реакції. Якщо фокус вже не виходить, не кваптесь викидати: просто перезарядіть грілку в кип’ятку. Це диво з лабораторії нагрівається до 30 градусів та працює до трьох годин. Навіть якщо не розминати, грілка віддаватиме тепло ще 20 хвилин. Грілками можна хоч усе тіло обкласти, адже вони є у формі устілок, долоньок, пластирів на тіло (розміром з гірчичник). До слова, останні гріють значно довше: до 6 годин. 

Якщо нічого цього немає, допоможе дідівський лайфхак: рис або велику сіль (можна використати сіль для ванни) нагрівають на сковороді або в духовці, а потім пересипають у мішечок та кладуть у ліжко. Вони дуже повільно віддають тепло.

Ціна: 65–140 грн.

Подаємо теплу кашу та гаряче какао

Ще одне випробування для тих, у кого електроплити: як підігріти їжу дитині? На жаль, приладів, які дадуть змогу без електрики закип’ятити чай або зварити борщ, ми не знаємо, окрім газової плити (до слова, вони бувають маленькі, портативні — від 1500 грн, а похідні газові примуси — від 500 грн). 

Чашка з USB-підставкою

За 10–15 хвилин здатна розігріти напій або підтримувати температуру, скільки хочете. Закип’ятити чай не вдасться, її максимум — 50–70 градусів. Але й енергії майже не тягне. 

Ціна: 135–570 грн.

Термокружка

Різновид термоса обсягом від склянки до пів літра, який зберігає тепло напою до 6 годин. Витримує до 220 градусів. У великих інтернет-магазинах — по кілька тисяч варіантів. 

Ціна: 50–350 грн (не беремо до уваги трендові фірмові варіанти із захмарними цінами).

Термос для напоїв та їжі

Термоси 6–14 годин зберігають напої та їжу гарячими, до 75 градусів. Тепла кашка чи суп — вже запорука того, що дитина не замерзне. Зі зберіганням чаю чи какао все більш-менш зрозуміло. Харчові термоси — менш розповсюджені. Зазвичай вони мають 2–3 контейнери для зберігання різних страв. Обсяг для дитячих кашок — від 0,3 до 0,5 л. Є й дорослі варіанти: до 1,5 літра на всю родину. 

Ціна: 130–300 грн — термоси для напоїв, 350–2 300 грн — дитячі харчові термоси, 1 500–3 500 грн — дорослі харчові термоси. 

Марміти

Що це? Контейнери для їжі з підігрівом. Зазвичай їх використовують на банкетах, пікніках. Про електричні, звісно, забуваємо, а ось на свічках — чому б ні? У них їжу гріють спеціальні пласкі свічки-таблетки (від однієї до чотирьох). Посуд з термостійкого скла або сталі прогрівається від 20 до 70 градусів і утримує таке тепло до 6 годин. А ще марміти більші, ніж термоси: вміщують 3–5 л харчів. 

Ціна: 600–1 300 грн.

Поділитися цією статтею