Римський клуб, який є орієнтиром для значної частини світової еліти, представив нову доповідь «Come On!» — потенційно, це один з найважливіших документів нашого часу. Зміст доповіді може здивувати читача, що не стежить за інтелектуальними тенденціями останніх років.
Завдання освіти, на думку клубу, формувати у молоді «грамотність щодо майбутнього» (futures literacy). Також провідні експерти говорять про неминучі корінної зміни розвитку нашої цивілізації. Жорстко критикують капіталізм, пропонують відмовитися від матеріалізму та спрощеного розуміння світу, закликають до «нового Просвітництва» та духовно-морального світогляду.
Освіта для майбутнього має:
- Ґрунтуватися на «пов’язаності» — відносини були та будуть суттю навчання. Використання інформаційних технологій «цінно та ефективно, тільки коли вони сприяють зв’язку між людьми». Освіта повинна «викликати інтерес, вивільняти енергію та активно залучати здібності кожного студента вчитися для самого себе і допомагати вчитися іншим».
- Мати ціннісний характер, універсальні цінності та повагу до культурних відмінностей. «Цінності — це квінтесенція людської мудрості, яка накопичується століттями» — на нинішньому етапі вони втілюються в акценті на добробуті всіх живих істот і світу в цілому.
- Фокусуватися на сталості — велика частина знань, що стосується екології, взаємозв’язку систем та сталого розвитку, з’явилася не так давно і ще не стала частиною загального культурного багажу; тому навчання нових поколінь відповідних дисциплін і навичок має принципове значення.
- Культивувати інтегральне мислення, а не обмежуватися аналітичним. Автори відзначають, що навчання системному мисленню недостатньо, оскільки «в системному мисленні зберігається тенденція розглядати реальність в досить механістичних категоріях, нездатних схопити її органічну інтегральність». Інтегральне ж мислення здатне «сприймати, організовувати, узгоджувати і возз’єднати окремі фрагменти і досягати справжнього розуміння засадничої реальності».
- Виходити з плюралізму змісту. Клуб констатує, що багато університетів просувають конкретні школи думок, замість того, щоб «давати молодим головам весь спектр суперечливих і комплементарних перспектив». Сьогоднішні студенти потребують інклюзивної освіти, в якій одні форми знання доповнювали б інші, а не виключали чи відкидали їх. Культурне розмаїття та само необхідне для соціальної еволюції, як генетичне для біологічної.