З початку цього року набрали чинності зміни до нормативів, що регулюють організацію інклюзивного навчання. Невдовзі діти повернуться з канікул, тож у Державній службі якості освіти пояснили, як відтепер має бути організоване навчання для дітей з особливими освітніми потребами.
Нововведення щодо інклюзивної освіти посилюють співпрацю між закладами освіти та інклюзивно-ресурсними центрами (ІРЦ).
Тепер школи отримуватимуть більше підтримки й допомоги під час навчання дітей з особливими освітніми потребами.
Згідно з постановою, створення інклюзивних класів та розподіл освітньої субвенції здійснюватиметься за рівнями надання підтримки:
- підтримка першого рівня надається насамперед учням, у яких виникають труднощі під час навчання, але яким не потрібен інклюзивний клас,
- другий, третій та вищі рівні підтримки зазначають у висновку ІРЦ.
Для визначення рівнів підтримки в школі директор має:
- Створити команди супроводу для всіх дітей, які потребують підтримки.
- Скласти розклад засідань команд супроводу, передбачивши участь фахівців ІРЦ.
- Оформити протокол із визначенням рівня підтримки для кожного учня.
- Узагальнити інформацію про рівні підтримки для всіх учнів з ООП.
- Поінформувати батьків учнів з ООП про необхідність проходження комплексної оцінки в ІРЦ, якщо дитина навчається за висновком ПМПК.
З 2022 року буде проводитися комплексна психолого-педагогічна оцінка на базі школи, а не ІРЦ, як було раніше. Це дасть змогу фахівцям працювати з дитиною у звичному їй середовищі.
Також їхня участь — обов’язкова в складі команд супроводу дітей з ООП. Школи використовуватимуть ресурси ІРЦ для якіснішого підходу до організації інклюзивного навчання.
Школи, у яких навчаються діти з ООП в інклюзивних класах одного або різних років навчання, можуть створювати інклюзивні міжкласні групи для вивчення предметів, модифікованих з урахуванням особливих освітніх потреб учнів.
Окрім того, індивідуальна програма розвитку складатиметься за оновленою формою.