Асоціація інноваційної та цифрової освіти (AIDE) підбиває підсумки знакових подій у сфері освіти 2024 року, що минає. Публікуємо частину другу.
Перспектива року
Глобальна ініціатива культурної та ментальної трансформації українців, яка дозволить громадянам нашої країни: сформувати нульову толерантність до корупції, знати свої права, підвищити власні навички з медіаграмотності та критичного мислення, вільно опанувати іноземні мови, використовувати тільки легальний аудіо- та відеоконтент, бути політично обізнаними тощо.
Першим етапом цієї ініціативи стало запровадження у школах усіх областей України масштабного освітнього проєкту про права дитини за підтримки Офісу Омбудсмена України (Уповноваженого Верховної Ради з прав людини) та Ради Європи.
Інновація року
У цьому році в Україні запрацювала Убер-школа, що розпочала свою роботу із Херсонської області, оскільки там наразі проживають понад 10 000 учнів з 1-го по 11-й клас, які вже три роки не мають повноцінного доступу до навчання і багато пропустили через те, що чимало дітей у своїх громадах перебували тривалий час в окупації.
Цю інновацію підтримав Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Херсонська обласна державна адміністрація, яка дозволяє, завдяки спеціальній технології, учням та їхнім батькам безплатно замовляти онлайн у зручний для себе день та час індивідуальні консультації з найкращими викладачами з різних предметів (навіть для учнів молодшої школи) та проводити такі заняття без використання сторонніх сервісів на кшталт Zoom.
Виклик року
«Наслідки освітніх втрат, які вже бачимо сьогодні, надзвичайно серйозні — це реальна загроза розвитку всієї країни», — говорить заступниця Міністра освіти і науки України Надія Кузмичова.
Як свідчать результати опитування ЮНІСЕФ, проведеного через U-Report, близько 60% підлітків та молоді прагнуть надолужити втрачені через війну знання.
Для цього була створена Екосистема надолуження освітніх втрат на основі Штучного Інтелекту, яка наразі успішно застосовується у Херсонський, Миколаївський, Одеський та Дніпропетровській областях за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), міжнародної організації Helpcode та Міністерства освіти і науки України.
Також щорічно проводиться Форум «Від викликів до можливостей» щодо подолання освітніх втрат, який збирає всі зацікавлені організації, що опікуються цим питанням.
Допомога року
В Україні запрацював перший мобільний центр раннього розвитку — спеціальний автобус, обладнаний усім необхідним для занять з дітьми дошкільного віку.
Цей автобус обслуговує дітей Херсонщини.
У рамках проєкту Fun Academy on Wheels такі мобільні дитячі садочки найближчим часом планують постачати і в інші регіони України. Проєкт ініціювали 30 фінських компаній.
Результат року
Як реакція на виклики війни, МОН разом з міжнародними партнерами відкриває Цифрові освітні центри, що дозволяють учням 1–11-го класів, які проживають близько до лінії фронту та не мають можливості ходити до школи, навчатись у безпечних приміщеннях з використанням найсучаснішого обладнання та освітніх технологій.
Частина перша: Подія, проєкт, призначення року: підсумки від Асоціації інноваційної та цифрової освіти.