Результати дослідження про використання державної мови в освітньому процесі і рекомендації наведені на Facebook-сторінці Державної служби якості освіти.

Збір даних тривав 25 квітня — 10 травня 2024 року шляхом онлайн-анкетування учасників освітнього процесу. В опитуванні взяли участь 7031 школярів, 18 788 батьків чи законних представників здобувачів освіти і 4000 вчителів.

Це дослідження втретє спільно проводять Державна служба якості освіти України з Тарасом Кремінем, Уповноваженим із захисту державної мови. 

Української мови поменшало в побуті й в освіті.

У східному й південному макрорегіонах у повсякденному спілкуванні учасників освітнього процесу переважає російська мова. Водночас батьки учнів і учениць стали більш консолідованими у підтримці державної мови в усіх сферах життя.

Переважно російською або змішують дві мови у побутовому спілкуванні навіть ті опитані, хто вважає українську рідною. Так вчиняють 59% учителів, 38% учнів та 34% батьків на сході України.

Стало менше учнів, які спілкуються в освітньому просторі українською.

Серед учнівства зафіксували зменшення на 8% кількості респондентів, які під час уроків та перерв спілкуються між собою лише українською мовою, 41% респондентів — під час перерв, а половина — під час уроків.

Однак 15% учнів та учениць, які у повсякденному житті використовують переважно російську, все ж російськомовному співрозмовнику відповідатимуть українською. 

Третина старшокласників зазначила, що під час перерв розмовляють як українською мовою, так і російською та переважно російською (торік цей показник становив 21%). П’ята частина учнівства під час навчальних занять підтримують розмову між собою як українською, так і російською та переважно російською мовами.

Значними є відмінності у використанні учнівством української мови під час навчальних занять і перерв за регіонами проживання респондентів: на заході України — 74% дітей, на сході — 17%.

Діти кажуть, що спілкуються російською за звичкою (33%), бо це мова, якою послуговуються в сім’ї (20%).

Є зменшення у використанні української мови школярами і під час онлайн-спілкування. Частка старшокласників, які спілкуються українською мовою в інтернеті, зменшилася на 6% відносно минулого навчального року. Подібна ситуація і в середовищі вчителів (77% проти 80% минулоріч).

Мова вчителів: на уроках та перервах.

Відповіді учнів та учениць засвідчили, що 78% вчителів спілкуються під час уроків тільки українською мовою (минулоріч — 82%), а 69% респондентів зазначили, що таке саме спілкування відбувається і під час перерви (74% у минулому навчальному році), 5% вказали, що вчителі на перервах спілкуються як українською, так і російською однаковою мірою.

Абсолютна більшість учителів під час освітнього процесу послуговуються лише державною мовою. 96% учителів проводять навчальні заняття українською мовою, 90% продовжують спілкуватися нею з учнями/ученицями і на перервах та з батьками. У спілкуванні з колегами 88% вчителів підтримують розмову лише українською мовою, а 9% — переважно українською.

Рекомендації щодо мови освітнього середовища.

Учителям радять:

  • підвищувати мотивацію учнів та учениць спілкуватися українською мовою,
  • формувати вміння й навички комунікативного користування засобами мови у різних життєвих ситуаціях,
  • надавати інформацію про значення державної мови для української державності та національної безпеки, про лінгвоцид на тимчасово окупованих територіях та цілеспрямоване просування російської мови державою-агресором з метою послаблення єдності українського народу.

Органам управління освітою та керівники закладів освіти рекомендують:

  • посилити контроль за дотриманням педагогічними працівниками вимог законодавства щодо застосування державної мови в освітньому середовищі, 
  • інформувати педагогічні колективи про чинні нормативні документи з питань мови освітнього процесу.


Поділитися цією статтею