Міністерство освіти і науки прогнозує, що через 5 років до перших класів підуть принаймні на 30% менше дітей, ніж цьогоріч. Про це в коментарі кореспонденту Укрінформу розповіла заступниця міністра освіти і науки Надія Кузьмичова.

Саме до такого сценарію потрібно готувати національну мережу шкіл.

«Кількість тих дітей, які зараз навчаються в першому класі, по відношенню до тих, які вчаться у сьомому, менша на понад 30%. І якщо взяти статистику народжуваності останніх років, то до 2029 року в перший клас підуть ще на 30% менше діток, ніж зараз вчаться в першому класі», — сказала пані Надія.

За її словами, громади, опираючись на ці дані, повинні будувати майбутню інфраструктурну політику, зокрема вести підготовку закладів освіти до нових реалій. Адже, зазначила посадовиця, на перше місце потрібно ставити якість наданих освітніх послуг.

«Ми можемо далі продовжувати замовчувати і бути в ілюзії, що майже 13 тисяч шкіл по Україні мають потенціал для життя. Це може бути політично вигідною позицією. Та чи відповідає це дійсності? Ні, звичайно. Адже понад 50% шкіл вже зараз мають наповненість 200 і менше дітей. А далі буде ще менше. І все це впливає на якість освіти», — запевняє Надія Кузьмичова.

На її думку, головну роль в оптимізації мережі шкіл мають відігравати саме громади. І опиратися при цьому вони повинні не на ті будівлі, які тут існували з часів Радянського Союзу, а на  можливості надати якісну освіту дітям, щоб вони могли бути конкурентоспроможними на ринку праці.

У 2024 році до першого класу пішло на 36 198 менше дітей, ніж у 2023 році. Такі дані наводив портал Education.ua. Зменшення кількості першокласників спостерігалося майже в усіх областях України. Особливо суттєво впала кількість першачків на Сумщині та Херсонщині — на 79% та 56% відповідно. Приріст зафіксували лише на Волині — тут кількість першокласників зросла на 16% до 2023 року.

Згідно з рішенням Уряду, з 1 вересня 2025 року коштом освітньої субвенції не будуть фінансувати заробітну плату вчителів 5–11-х класів у школах із кількістю учнів менш ніж 45 осіб, а з 1 вересня 2026 року — менш ніж 60 осіб. Однак учнів таких закладів освіти враховуватимуть для розрахунку освітньої субвенції кожної громади.

За даними ООН від початку повномасштабного вторгнення населення України скоротилося на 10 млн. Це спричинено від’їздом біженців, зменшенням народжуваності та збільшенням смертності внаслідок бойових дій. Найбільша частка скорочення населення України припала на 6,7 млн біженців, які зараз проживають за кордоном, переважно в Європі.


Поділитися цією статтею