Всесвітній фонд пам’яток включив Будинок вчителя у Києві до престижного списку World Monuments Watch 2025. Це програма, на яку номінують що два роки 25 історичних місць, які стикаються з такими серйозними викликами: зміна клімату, туризм, конфлікти та стихійні лиха.
Інформація розміщена на сайті Всесвітнього фонду пам’яток, повідомляє ресурс Shotam.info.
Цьогоріч до списку потрапили ще 5 європейських об’єкти, зокрема Монастирі долини Дріно в Албанії, історичний гірничодобувний ландшафт Сефіросу у Греції та Каплиця Сорбонни у Франції. Загалом об’єкти розташовані у 29 країнах на п’яти континентах та на Місяці.
Маючи понад 700 проектів у 112 країнах світу, WMF є світовим лідером у сфері збереження спадщини. У 1996 році WMF започаткувала програму «World Monuments Watch», що проводиться, щоб мобілізувати дії, підвищити обізнаність громадськості та продемонструвати, як спадщина може допомогти громадам протистояти ключовим проблемам нашого часу.
Результатом відкритого конкурсу 2025 року було подано понад 200 номінацій, які пройшли ретельну внутрішню та зовнішню перевірку перед остаточним відбором незалежною групою міжнародних експертів із спадщини.
Аналіз даних цих номінацій виявив конкретні регіональні тенденції:
- в Африці на південь від Сахари зміна клімату стала критичною проблемою для об’єктів і громад,
- в Азії та Тихоокеанському регіоні швидка урбанізація стала актуальною проблемою.
- Номінанти з Європи та Північної Америки посилалися на брак фінансування та ресурсів,
- номінанти з Латинської Америки та Карибського басейну повідомили про туризм як про головну проблему.
- Для регіону Близького Сходу та Північної Африки конфлікти та стихійні лиха були названі критично важливими.
Після оголошення списку команда World Monuments Fund розпочне оцінку потреб кожного об’єкта, розроблення планів збереження та адвокації, а також збір коштів. Уже вдалося залучити 2 мільйони доларів для проєктів 2025 року.
Київський Будинок вчителя названий організацією символом незалежності та суверенітету України. Зруйнована будівля, вказано на сайті Всесвітнього фонду пам’яток, ілюструє тяжке становище, з яким стикаються українські громади та їхня спадщина під час російсько-української війни. Його включення до списку пам’яток, що потребують збереження, підкреслює роль культурної спадщини у зміцненні єдності та моралі під час відновлення громад.
Купол Будинку вчителя, пошкоджений російською ракетою у жовтні 2022 року, відновили завдяки фінансовій допомозі США. Роботи почалися у листопаді 2023 року, у 2024 на ньому встановили новий скляний купол.