Частка дітей, які не читають, з 2023 до 2024 зменшилася з 15 до 10%, показує дослідження агенції Info Sapiens, проведене на замовлення Українського інституту книги.

Частка читачів серед дітей зростає, продовжуючи тенденції, що були помічені у 2023 році. Крім того, збільшилося щоденне та щотижневе читання за рахунок щомісячного сегмента читачів і тих, хто не читав ніколи.

Скільки читають українські діти

Так само, як і в минулому році, кожна четверта дитина саме книгу обрала для проведення свого вільного часу. За три місяці діти від 6 до 17 років найчастіше прочитують одну-дві книги (40%), рідше (13%) — три книги.

Чому читають українські діти

Хоча досить часто читання книжок на дозвіллі у дітей асоціюється з примусом, у 2024 році половина дітей (52%) читали виключно для задоволення, і це на 13% більше, ніж у 2023 році. На 9% поменшало читачів «із примусу». 

У батьків-читачів діти частіше беруть книгу саме задля задоволення, тоді як дітей батьків-нечитачів частіше читати саме змушують.

Після прочитання літературного твору найбільше бажання обговорити його виникає у дітей із сімей, де читають батьки, і саме з батьками (56% опитаних), на другому місці — друзі (40%), далі — соцмережі (13%).  

Що читають українські діти

Найбільше дітям подобається читати те, що вони самі обирають (73%), а не обов’язкові за шкільною програмою твори, і навіть не позакласне читання. 

Переважна більшість читає саме друковані книжки (80%), кожен п’ятий читає й електронні, а кожен десятий юний читач слухає книжки ще й в аудіоформаті.

Жанр-чемпіон серед дітей та підлітків — фантастика, фентезі (39%). Слідом ідуть підручники, книжки для дітей, підлітків, а потім — сучасні детективи.

Діти стали частіше, ніж торік, просити батьків або інших дорослих купити їм книжку (32% опитаних проти 21%). Дітям книжок менше дарують, купують або ж вони беруть їх у себе вдома з книжкової шафи. Натомість частіше школярі стали позичати їх один в одного та брати в бібліотеці.

Хто найбільше читає

Хлопчики читають суттєво менше від дівчат: вони частіше від дівчат кажуть, що не читають ніколи (12% проти 9%), натомість дівчата частіше за хлопчиків читають щодня (29% проти 21%).

Залученість до щоденних читацьких практик спадає з віком — щоденно читають 27% дітей віком 6–9 років і лише 21% дітей віком 14–17 років.

Дитячу читацьку аудиторію досліджували шляхом репрезентативного опитування, на кожне виділялося до 10 хвилин. Анкета містила 34 запитання: 8 соціально-демографічних, 26 змістовних запитань. Опитування було загальноукраїнським (за винятком непідконтрольних територій Донецької, Луганської, Херсонської і Запорізької областей та АР Крим). Реалізована вибірка дослідження становила 1076 осіб. Термін проведення дослідження: вересень 2024 року.



Поділитися цією статтею