Ініціатор законопроєктів, народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Колебошин назвав в інтерв’ю виданню НУШ кілька норм, які можуть стати компромісними під час обговорення та ухвалення закону про старшу профільну школу.

  • Перше, що вкликало найбільше занепокоєння в освітньому середовищі, — це неминуче відокремлення початкової школи від будівель ліцеїв. Один із зареєстрованих у Раді законопроєктів пропонує позбавляти державного фінансування школи, які не виконають цієї вимоги.

Тобто в Україні мають зникнути освітні заклади, де можна вчитися із 1-го до 12-го класу. Старшу профільну школу відокремлять або об’єднають із базовою — 5–9-ми класами. Але за жодних умов вона не зможе існувати разом із початковою школою.

«Питання, яке викликало багато полеміки — щодо вилучення початкової школи зі складу академічного ліцею. Як один з авторів я схильний до певних компромісів», — сказав Сергій Колебошин.

«Мовні ліцеї — це ж не наукові на кшталт фізмату, у них треба з першого класу навчати. Тобто, вочевидь, треба враховувати особливості, знаходити компроміси щодо початкової школи».

  • Другий пункт можливого компромісу щодо реформи старшої школи є похідним від першого. Якщо із законопроєкту буде прибрано аспект про обов’язкове відокремлення початкової школи, зникне і норма про санкцію  позбавлення державного фінансування.

«Якщо ми знаходимо компроміс по початковій, то це автоматично прибирається. Це два найбільших», — пояснив народний депутат.

  • Третя позиція — «це кількість дітей. Це теж поле для компромісу і пошуку. Є межа, нижче якої немає сенсу спускатися, оскільки все, що далі, буде повною профанацією. І купа випадків, наприклад, мовних ліцеїв або якихось інших випадків, які треба буде враховувати, але, вочевидь, це вже буде не в тілі закону. Країна в нас різна, тому маємо надати повноваження Кабміну, винятки врегулювати і впроваджувати гнучкість».

У законопроєкті є максимальна та мінімальна кількість учнів у класі старшої школи. (Для студентів профільної середньої освіти в очній (денній) або вечірній формі — це 24 учні мінімально і 30 — максимально). Це означає підвищення мінімальної кількості учнів у 10-12-х класах з 5 до 24.

Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Колебошин називає шанси ухвалити обговорюваний законопроєкт мізерними. 

«Часу у нас — кілька місяців. Ми зараз ведемо інтенсивну комунікацію з різними холдерами, з громадами, з районними радами».

Поділитися цією статтею