Які видатки на освіту та науку заклали у держбюджеті відстежив аналітичний центр CEDOS. Фахівці визначили, чи для всіх потреб освітньої галузі заклали належне фінансування і порівняли забезпечення 2013-2019 років: показники ростуть.
Проаналізувати бюджет загальної середньої («Нова українська школа»), професійно-технічної та вищої освіти, а також створення нової системи управління та фінансування науки.
Нова українська школа
Держбюджет на 2019 рік передбачає уже традиційне збільшення видатків на середню освіту. Освітня субвенція з Держбюджету до місцевих — складе 69,6 млрд грн, що на 13% більше за її обсяг попереднього року. За оцінкою Асоціації міст України (АМУ), збільшили цю статтю видатків передусім завдяки вдосконаленню формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами. З минулого року кошти виділяють залежно від рівня наповнюваності шкільних класів.
Постановою Уряду в лютому 2019 року внесли зміни в формулу розрахунку зарплат працівників інклюзивно-ресурсних центрів, а також збільшили кількість ставок асистентів учителів, врахували поділ класів на групи при вивченні окремих предметів. Водночас, дані про кількість учнів все ще будуть брати станом на 1 вересня поточного бюджетного року. За висновком АМУ, якщо ж використовувати дані року, що передує плановому бюджетному періоду, можна уникнути проблеми недофінансування освітньої субвенції.
Уперше заклали субвенції місцевим бюджетам на створення та ремонт спортивних комплексів при загальноосвітніх навчальних закладах (150 млн грн), а також на заходи для підвищення якості освіти (1,5 млрд грн). Уряд затвердив постанову щодо порядку та умов надання субвенції на підвищення якості освіти із значним запізненням — у квітні 2019 року. За Бюджетним кодексом (ч. 2 ст. 97), порядок та умови надання вперше призначеної субвенції мають бути визначені не пізніше 30 днів з дня набуття чинності Держбюджету, тобто це мало би зробити до 30 січня 2019 року.
Також у бюджеті на 2019 рік передбачили 2,3 мільйона гривень на створення Служби освітнього омбудсмена.
Забезпечення якості вищої освіти
Витрати на підготовку кадрів та підвищення кваліфікації, якими розпоряджатимуться різні відомства, зростуть до 34,6 млрд, з них академічні стипендії складуть 3,4 млрд, соціальні — 680 млн. Витрати на підготовку студентів у ЗВО ІІІ-ІV рівнів акредитації, які підпорядковуються МОН, планують збільшити з 14,5 до 19 млрд грн. На збільшення видатків, вочевидь, повпливало також підвищення окладів науково-педагогічних працівників усіх вишів на 21%. Також частина підвищення — це 800 млн грн, виділені на фінансування 69 коледжів та технікумів, які залишились структурними підрозділами університетів. Нагадаємо, раніше Уряд пропонував передати такі заклади на фінансування з місцевих бюджетів.
Створення нової системи управління та фінансування науки
У Держбюджеті на 2019 рік на сферу науки заклали близько 9,8 млрд грн, що на 18% більше за показник попереднього року. Втім, українська наука залишається на рівні 0,23% ВВП, а це суперечить законодавству, що встановлює фінансування наукової і науково-технічної діяльності у розмірі не менше 1,7% ВВП.
Детальний звіт доступний за посиланням.
Аналітики також подають таблицю, де можна ознайомитися з повними даними, які дозволяють детальніше порівняти фінансування на освіту і науку у період 2013-2019 років за окремими сферами, розпорядниками та програмами.
Аналіз здійснено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні.