У 2025 році відбудеться міжнародне освітнє дослідження PISA (Program for International Student Assessment), його основний етап запланований на весну, повідомляє Український центр оцінювання якості освіти.

Наступного року у фокусі уваги буде природничо-наукова освіта. У попередні рази ці компетенції у 15-річних школярів в усьому світі замірювали у 2006 та 2025 роках, коли Україна ще не була учасницею досліджень. Вперше Україна взяла участь у дослідженні, долучившись до циклу PISA-2018. Наступний раз був 2022 рік, попри воєнну російську агресію із географічно скороченою вибіркою учнів та зі зміщеними термінами.

Інноваційною галуззю цього циклу стане навчання в цифровому світі, що передбачає оцінювання здатності 15-річних учнів використовувати цифрові інструменти для досягнення життєвих цілей.

У циклі 2025 року PISA вперше інтегрує в тестування оцінювання з англійської мови, Україна теж додає цю опцію в дослідження вмінь і навичок школярів старших класів. Долучення до цього оцінювання стало можливим завдяки фінансовій підтримці ЮНІСЕФ. Розробкою тесту PISA з англійської доручено Cambridge English. 

Cambridge English бере участь у дослідженні викладання мови протягом багатьох десятиліть. Тепер організація використовує свій досвід у вивченні та оцінюванні мов, щоб оцінити вплив ініціатив з вивчення англійської мови. 

«Залученість України до кожного циклу PISA — це крок до глобальної співпраці, яка дає змогу нам як краще зрозуміти власні освітні проблеми, так і перейняти найкращий досвід інших країн та втілити його в нашій освітній системі. Це можливість зробити освіту інструментом змін, які формуватимуть успішне майбутнє нашої країни», — додають в УЦОЯО.

Рішення про участь України у PISA 2025 ухвалено Кабінетом Міністрів у 2022 році. Виконавцем за проведення дослідження буде Український центр оцінювання якості освіти.

Міжнародне дослідження якості освіти PISA (Program for International Student Assessment) охоплює понад 80 країн світу.

PISA не перевіряє рівень навчальних досягнень учнів, натомість оцінює вміння використовувати знання з читання, математики та природничих дисциплін у життєвих ситуаціях (перевіряється сформованість в учнів читацької, математичної й природничо-наукової грамотності).

Для України продовження участі у PISA та участь у циклі PISA-2025, що триватиме протягом 2023-2026 років, є важливим інструментом для формування доказової освітньої політики, одержання обʼєктивних даних про стан системи освіти та її якість, чинником підвищення якості освіти та освітньої діяльності.


Поділитися цією статтею