Мотивація є одним з основних рушіїв успішності учнів. Що мотивує українських 15-річних підлітків у навчанні? Які цілі вони ставлять перед собою? Наскільки вмотивовані до вирішення різноманітних завдань і як сприймають навчання у своїх закладах освіти?
Аналітики Українського центру оцінювання якості освіти продовжують працювати над глибинним аналізом даних міжнародного дослідження якості освіти PISA-2018 та започатковують нову серію публікацій під загальною назвою «PISA-2018: Україна в центрі уваги».
Щомісяця на вебсайті PISA Ukraine у рубриці «Корисні матеріали» будуть публікувати результати аналізу окремих тем.
У першому випуску дослідили «Для чого чи кого навчаються українські підлітки?».
Також оприлюднили всю базу даних міжнародного дослідження якості освіти PISA-2018. Вона розміщена у вільному доступі за посиланням.
«Українські учні є відносно більш умотивованими до вирішення завдань, ніж більшість їхніх однолітків із референтних країн, чи принаймні їхня мотивація не є істотно меншою. І це позитивно впливає на їхню успішність.
Поряд із цим українські учні мають менш амбітні цілі в навчанні. Крім цього, досить великий відсоток українських 15-річних підлітків уважає, що навчання в закладі освіти не є важливим і не допоможе їм у майбутньому.
Більш умотивовані в навчанні дівчата, ніж хлопці, й учні з високим соціально-економічним статусом. Учні з професійних (професійно-технічних) закладів прагнуть більшого від навчання й уважають навчання в закладі освіти важливішим, ніж інші їхні однолітки. Учні з великих міст дещо менш оптимістичні щодо важливості для них навчання в закладі освіти.
Загалом же можна стверджувати, що умотивованість учнів до вирішення завдань і амбітність цілей у навчанні сприяють більш високим результатам у навчанні», — резюмують автори аналізу.
Нагадаємо, що у 2018 році Україна вперше стала учасницею дослідження PISA, у якому беруть участь понад 80 країн та економік світу. Основні результати, отримані під час цього дослідження, що стосуються України, у 2019 році було репрезентовано в Національному звіті, з яким можна ознайомитися тут.
Наступний випуск серії — «Віра чи зневіра: що відчувають українські підлітки?» — очікуйте в червні, повідомляють в УЦОЯО.