Навчання за українознавчим компонентом відбуватиметься на базі комунальних українських закладів освіти. Про це сьогодні на онлайн-зустрічі з батьками розповіли представники МОН та Мінцифри.

Дитина живе за кордоном, вчиться в місцевій та українській школах: як це можливо?

Для дітей, які вимушено виїхали після повномасштабного вторгнення за межі рідної країни, є кілька варіантів, як і надалі вчитися в українській школі:

  • індивідуальна або сімейна форми (за кордоном дитина очно вчиться в місцевій школі, опанування української програми покладається на батьків);
  • дистанційне навчання виключно українознавчого компонента (за кордоном учень або учениця опановує програму місцевої школи, а ввечері або в суботу дистанційно вивчає українську мову, літературу, історію тощо);
  • очне навчання у закордонній школі, а також паралельне дистанційне навчання з усіх предметів в українському закладі освіти (ця форма не скасовується, однак у Міносвіти зазначають: діти отримують подвійне навантаження, а навчання в українській школі стає формальністю).

Усі ці форми навчання для дітей, що проживають за кордоном, можуть співіснувати в одній українській школі, але необов’язково в кожному закладі освіти.

Як знайти свій українознавчий клас?

Для вивчення українознавчого компонента будуть створені окремі класи. У школі, яка бере участь у цій програмі, мають бути створені класи для кожного віку (мінімальна кількість школярів у такому класі — п’ятеро). Перелік шкіл з українознавчими класами можна знайти тут.

Найбільше шкіл з українознавчими класами вже є у Києві — 60. В областях — від 1 (Кіровоградська) до 10 (Запорізька, Миколаївська, Одеська).

Освітні чиновники уточнили, що школа, яку ви обираєте для своєї дитини для вивчення українознавчого компонента, не обов’язково має бути найближчою до місця вашого проживання до 2022 року.

Коли відбуватиметься навчання в українознавчих класах?

Більшість європейських країн, що прихистили українських втікачів від війни, запровадили обов’язкове очне навчання для дітей у місцевих школах. З огляду на це вивчення українознавчого компонента відбуватиметься або у вечірні години або по суботах. Рішення про розклад дистанційних уроків ухвалюватиме адміністрація кожного освітнього закладу.

Які предмети вивчатимуть?

Діти дистанційно вивчатимуть українську мову та літературу, історію України, захист України та географію. У початковій школі на українську мову та літературу виділяють 4 години щотижня, на дисципліну «Я досліджую світ» — годину. 5–7-мі класи матимуть дві години на вивчення української мови, годину — для української літератури, годину — для історії України. З 8-го класу додається година на географію, з 9-го — з’являються основи правознавства.

Крім того, передбачені так звані додаткові години на індивідуальні заняття та консультації. Їх можна використати, зокрема, для вивчення тих предметів, яких немає в закордонних школах.

Як перевести дитину до українознавчого класу?

Батькам потрібно:

  • знайти школу, де такий клас створено,
  • подати заяву, яку можна заповнити онлайн або надіслати відскановану. Переведення учня або учениці між школами відбуватиметься автоматично завдяки системі AIKOM.

На запитання від батьків «Школа офлайн» готова реагувати оперативно. 

Поділитися цією статтею