Конкурси, акції, свята — типове позаурочне навантаження освітян, що спричиняє фізичне й емоційне перевантаження і, як наслідок, відтік кадрів, написала на своїй Facebook-сторінці пані освітній омбудсмен. Ситуацію обтяжує зобов’язання вчителів «згори» долучитися до тієї чи іншої активності, прозвітувати (обов’язково з десятками фото) і розмістити все це на сайті закладу. 

Лише на 2025 рік заплановано:

  • відзначення пам’ятних дат та ювілеїв — 485;
  • всеукраїнські та міжнародні організаційно-масові заходи з дітьми та учнівською молоддю — 274;
  • фізкультурно-оздоровчі, спортивні заходи та спортивні змагання — 518.

А ще неможливо порахувати інші категорії заходів, оскільки немає єдиного плану їхнього проведення: 

  • міжнародні та всеукраїнські конкурси для учнів, серед яких є і з платною участю;
  • заходи, передбачені обласними програмами та планами на рівні області, району й громади;
  • заходи, організовані громадськими організаціями, благодійними фондами, представниками бізнесу;
  • заходи, які організовуються і проводяться з ініціативи самого закладу освіти чи на виконання його локальних актів, наприклад, планів закладу.

Освітяни, беручи активну участь у підготовці до великої кількості конкурсів та змагань, керуються зокрема й вимогами щодо атестації педагогічних працівників. У документі вказано, що педагогічні звання присвоюють педагогічним працівникам із високим професійним рівнем, які зокрема:

  • були визнані переможцями, лауреатами регіональних, всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів, змагань тощо;
  • підготували переможців регіональних, всеукраїнських, міжнародних олімпіад, конкурсів, змагань тощо.

Пані освітній омбудсмен нагадує, що тривалість навчального року — лише 170 днів, тому освітянам не лишається вільного часу та академічної свободи і можливості самостійно вирішувати, які активності для виховної роботи будуть доречними, а які не зможуть досягти її мети. 

«Виховання не має зводитися лише до урочистих лінійок, акцій, конкурсів, конференцій — більшість необхідних і важливих цінностей формуються в дитини власне під час навчальних занять. Людяність і патріотизм не сформуються під час заходів, якщо вони не закладені в процес вивчення історії, мови, літератури й інших предметів. Тобто вагома роль у виховному процесі належить всім учителям», — написала Надія Лещик.

Посадовиця готує листи до органів влади щодо доцільності проведення такої кількості конкурсів, а також закликає зменшити навантаження на освітян та навчальні заклади.

Поділитися цією статтею