Керівники закладів освіти зобов’язані письмово повідомляти:
- поліцію,
- службу у справах дітей
про булінг, насильство, жорстоке поводження.
Нова норма набрала чинності у жовтні 2024 року, повідомила пані освітній омбудсмен на своїй сторінці у Facebook. Надія Лещик зауважила, що частина директорів шкіл продовжують повідомляти про булінг усно або і зовсім ігнорувати інформування правоохоронних органів про такі випадки.
«Хочемо звернути увагу, що 06.06.2024 внесені зміни до частини 3 статті 26 Закону України “Про освіту”, які набрали чинності 06.10.2024 року. Відповідно до цих змін керівник закладу освіти, який розглядає усні та письмові заяви (скарги, повідомлення) про випадки насильства або жорстокого поводження з дитиною в закладі освіти, протягом однієї доби з моменту надходження та у разі виявлення ознак насильства або жорстокого поводження невідкладно повідомляє про це батьків, інших законних представників дитини, а також ПИСЬМОВО повідомляє уповноважений підрозділ органу Національної поліції України та службу у справах дітей», — зазначила Надія Лещик.
Пані освітній омбудсмен нагадала і про відповідальність директорів шкіл у разі неповідомлення про факти булінгу в закладі освіти:
- штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн),
- або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку (стаття 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Булінг (цькування) — психологічне, фізичне, економічне чи сексуальне насильство, тобто будь-яке умисне діяння (дія або бездіяльність), у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, яке систематично вчиняється особою стосовно дитини, з якою вони є учасниками одного колективу, або дитиною стосовно іншого учасника одного колективу та яке порушує права, свободи, законні інтереси потерпілої особи та/або перешкоджає виконанню нею визначених законодавством обов’язків (ст. 1 закону про охорону дитинства).