Знеструмлене життя: Як допомогти психіці і тілу пережити енергокризу?

Свята закінчилися, а відключення електроенергії повернулись. Як допомогти собі й дітям подолати виклики темряви? Чи справді холод загартовує? Як розворушити себе та дітей після тривалого блекауту? Поради дають психологиня Лілія Міліневська та кандидат біологічних наук Петро Чорноморець.

Лілія Міліневська,
дитяча й підліткова психологиня

Які емоції та стани у дітей і дорослих будить темрява?

😨

Тривога

Переважно я працюю з підлітками, тож напряму чую від них, що тривожність зросла в рази. Серед емоцій, що супроводжують тривалі блекаути, саме тривога — на першому місці. Зранку і вдень може зриватися навчання, ввечері — підготовка до уроків, неможливість відвідати гуртки. Загалом руйнуються особисті плани. Старшокласники говорять про те, що не впевнені у своєму майбутньому саме в контексті навчання: «А як я здам контрольні?», «Як же мені це вивчити?», «Як у таких умовах підготуватись до НМТ?»

Ця невизначеність, коли ми не можемо будувати плани далі, ніж на тиждень (у найкращому разі), та бодай щось прогнозувати, у рази підсилює нашу загальну воєнну тривогу. І навпаки: що більше в житті аспектів, які можемо контролювати, та що більше факторів, на які можемо впливати, то рівень тривоги менший.

😖

Безсилля

Тривале перебування в стані невизначеності провокує в людини безсилля. Це відчуття дуже складне для переживання. І тут як тут «колеги» безсилля — апатія, депресивні стани, коли в нас можуть опускатися руки і стає незрозуміло, що нам із собою робити. У підлітків це відчуття може виражатись особливо гостро, бо ще немає належного досвіду, як справлятися зі складними життєвими ситуаціями. Адже коли дорослий розуміє, що вже переживав скрутні становища і зміг виборсатися, це дає надію на те, що й цього разу все буде добре. А ось дітям і підліткам, як нікому іншому, потрібна підтримка дорослих.

Ви запитаєте про досвід переживання українцями віялових відключень електроенергії у 1990-х? Тоді начебто й важко було, але саме дітьми емоційно сприймалося легше, ніж зараз. Тоді були вечірні прогулянки з родиною, на санчатах каталися взимку в темряві всім двором й загалом все сприймалося лише як тимчасові незручності. Дійсно, та енергетична криза була більш контрольованою та переживалася в мирні часи. Було відчуття: «Я з цим впораюсь, це точно закінчиться». Зараз у дорослих геть інший психологічний стан, адже губиться відчуття контролю. І немає жодного розуміння, коли закінчиться війна та всі пов’язані з нею негаразди. Відповідно, і дітям такі дорослі можуть дати менше підтримки, ніж батьки в 1990-х давали своїй малечі. Ми майже всі зараз нестабільні психологічно, налякані, напружені.

😔

Сум і смуток

Їх відчувають і дорослі, і діти. Діти й підлітки сумують через поламані плани й нестачу спілкування з однолітками — вийти на зв’язок проблематично під час блекаутів. «У мене вимкнувся чат і я не зміг відповісти на важливе повідомлення!» Зараз мої клієнти-школярі часто діляться саме такими переживаннями. І це закономірно: саме спілкування з друзями для юних хлопців і дівчат — чи не єдине джерело емоційної підтримки.

😠

Роздратування, агресія, злість

Тривалі блекаути можуть значно посилювати ці стани в дітей і підлітків. Дорослі, на жаль, сприймають це як «погану поведінку», «навмисні капості» чи маніпуляції. Насправді ж накопичення негативних стресових досвідів і нерозуміння, коли відбудеться покращення ситуації, стає причиною тимчасового «погіршення характеру» дитини. Якщо закортіло накричати на дитину, спробуйте замість цього сісти чи лягти. І ви побачите, що лежачи кричати дуже важко. Якщо не вдалося стриматися — обов’язково попросіть вибачення в дитини і в себе самого.

🥱

Нудьга

З нудьгою найчастіше зіштовхуються найменші діти, які ще не навчилися самостійно організовувати свій вільний час, на відміну від школярів, які вміють завантажувати контент із YouTube «про запас» і мають чим себе розважити, якщо уроки та інші важливі справи зроблено.

Як розворушити дитину після тривалого епізоду темряви?

Уявіть ситуацію: у домівці з’являється світло за кілька годин до сну, а ваша дитина вже млява, неенергійна, концентрація знижена. І їй зовсім не хочеться доробляти домашні завдання, щось креативити або читати. Що ж робити в такому випадку?

Найперше — усвідомити, що такі стани можливі, і це потрібно прийняти та знизити очікування щодо результативності в навчанні. Раптові вимкнення світла дезорганізовують діяльність. І робочу, і навчальну. Врахуйте і те, що в дітей ще не до кінця сформовані зони прифронтальної кори, які відповідають за самоорганізацію.

У своїй останній відкритій лекції для українців знаний нейробіолог Роберт Сапольські наголошував, що хронічний стрес може спричинити зменшення гіпокампу, а саме він відповідальний у нашому мозку за навчання та запам’ятовування. Біолог навіть запевняє, що «це ок, якщо ви або ваші діти почали тупіти в процесі навчання». Також вчений згадує про виснаження системи, яка регулює дофамін, а це, своєю чергою, може призводити до депресивних станів.

Є і зворотна сторона медалі: я знайома з багатьма підлітками, які надзвичайно хвилюються через неможливість навчатися повноцінно. Одна школярка навіть спеціально ставить будильник уночі, коли планово вмикають електроенергію, щоб переробити всі необхідні завдання з предметів. Це не є «ок» і означає, що рівень тривоги в такої дитини — шалений.

Раджу батькам частіше розмовляти з дитиною, дізнаватися про такі моменти. За необхідності заспокоювати: «Нічого страшного не станеться, якщо ти не виконаєш усі завдання або щось пропустиш. Ми обов’язково наздоженемо й заповнимо прогалини, я попрошу вчительку, і вона все тобі пояснить. А зараз головне — твій спокій і впевненість». І якщо так сталося, що залишилося мало часу до сну, а уроки не зроблені — якісно проведіть цей час із донькою чи сином.

Якщо ж ідеться про виконання якихось надважливих речей у школі, варто не одразу кидатися до праці, а дати трохи часу на «розкачування». Зробіть смачний перекус із теплим напоєм, виконайте енергійну веселу руханку під класну пісню. А потім дайте обмежений час на виконання завдання.

Слідкуйте, щоб навчання не переривалось: це один із факторів стабільності

Часто буває так, що асинхронне відключення світла у вчителів та учнів під час дистанційного навчання сприяє хаосу й «нічогонеробленню». Але це також призводить до стресів з обох сторін. Тож рекомендую вчителям домовлятися з учнями, що за будь-яких обставин навчальний процес відбувається. Наприклад, можна працювати за методом перевернутого класу, робити заздалегідь озвучені домашні завдання з цього предмета чи навіть просто читати за темою. Процес навчання не варто переривати, адже це теж один із факторів стабільності в нашому житті, в якому й без того купа невизначеностей.

Полегшуємо адаптацію до блекаутів: лайфхаки

  • Придбайте USB-лампу або лампу на акумуляторі — їх вистачає на 4–5 годин якісного освітлення робочого місця, а ще освітлення позитивно впливає на біоритми та активність дитини. Виконання уроків не постраждає, як і зір вашого учня чи учениці. Це вартує витрачених коштів на всі 100%.
  • Проговоріть алгоритм дій на випадок вимкнення електроенергії: які завдання виконуються першочергово, а що може зачекати та скільки часу має йти на виконання. Обов’язково додайте пункти з приємностями, наприклад, маленькі винагороди.
  • Щоб розворушити дитину після тривалого сидіння в темряві, спробуйте зробити їй мінімасажик чи запопонуйте простукати тіло — поплескати себе долонями по руках, тулубу, ногах. У кінці потупайте ніжками, пообіймайтеся. Активізація не забариться!
  • Старайтеся в присутності дитини не обговорювати катастрофічні сценарії, це може травматизувати й налякати.
  • Дослідження засвідчують, що діти, які відчувають емоційну підтримку батьків та зростають в атмосфері безпечної прив’язаності й розумних обмежень у відповідності з віком, легше й швидше відновлюються після травматичних подій. Те саме підтверджує і мій практичний досвід, у тому числі робота з дітьми з Маріуполя, Луганська.
  • Якщо ви — батьки підлітків,— спробуйте виконати завдання із зірочкою: відчепіться від свого підлітка, але не відчіпляйтеся. Збалансуйте контроль і турботу.
  • Частіше говоріть собі та дітям: «Будь-які труднощі закінчуються. Ми, українці, робимо все для того, щоб це сталось якнайшвидше». Транслюйте цю впевненість дитині.
  • Дайте собі світла!

Петро Чорноморець,
кандидат біологічних наук 

Останні тижні масово чую про безсилля і зневіру. Для цього є безліч приводів, але збіг з блекаутами і настанням холодів мені видається дуже показовим. Та спершу — порада, а потім — пояснення.

Під час відключень електромереж не сидіть у темряві, якщо не плануєте скоро спати. Знайдіть лампи на акумуляторах або будь-які інші рішення, але організуйте собі яскраве світло хоча б до 19−20-ої години ввечері. І навпаки: якщо електрику увімкнули після 21:00 — не вмикайте яскраве світло, користуйтеся нічником або свічками.

Чому це важливо? Наша серотонін-мелатонінова система, яка регулює біоритми, сон і рівень щастя, генетично налаштована на тропічне літо: багато яскравого світла вдень, сутінки ввечері й темрява вночі. Будь-які відхилення погіршують сон, а нестача денного світла підштовхує до депресії.

Неважливо, що ваші предки сотні поколінь прожили в Європі: за 60 тисяч років після виходу з Африки ми так і не навчилися бути щасливішими, коли навколо похмура зима. Є гіпотези, що навіть навпаки: неандертальські гени в нас збільшують схильність до депресій.

Сучасні світлодіоди споживають дуже мало: навіть маленького акумулятора вистачає на багато годин. Оптимальний варіант — лампи з CRI>95 (або взагалі sunlike, CRI>98), кольором 5000-6000 К та яскравістю 3–5 тис. люмен і більше. Але такі ще треба знайти, тому програма мінімум — хоча б якесь комфортне для вас світло, у яскравій плямі якого ви зможете перебувати весь день.

У сонячні дні обов’язково виходьте на вулицю і більше будьте на сонці.

Не знаю, чи можна безпечно організувати яскраве світло в окопах. Але поза лінією зіткнення і скрізь, де це можливо — варто зробити.

Не мерзніть: тривалий холод не загартовує

Те, що навколо холодно, не означає, що треба мерзнути. Одягайтеся так, щоб завжди було тепло, а охолодження тримайте завжди під контролем. Тривалий холод не загартовує. Короткий холод загартовує тільки в добре контрольованих умовах.

Якщо вода холодна і це не збуджує, водні процедури можна відкласти. Щоденне миття — дія соціальна (не смердіти), а не гігієнічна. Є окремі винятки, але ті, кому треба, про них знають. Бути в теплі важливіше, ніж бути помитим — якщо раптом доводиться обирати.

Холод — це стрес. У контрольованих умовах цей стрес може бути корисним для здоров’я і довголіття. Але якщо ви постійно мерзнете і помічаєте це тільки коли дрижаки остаточно зіпсували настрій — це шкідливо, призводить до холодової втоми і сильно погіршує працездатність. Якщо ви загартовуєтеся холодною водою, коли і без неї холодно — це не на здоров’я.

Ми живемо в часи, коли технології дозволяють мати тепло і світло практично скрізь. Це не вирішить нашої головної проблеми, але дуже допоможе її пережити.

Поділитися цією статтею