Завдяки чому Андріа Зафіраку стала найкращою вчителькою планети

cover_g_teacher

Переможниця Global Teacher Prize 2018 Андріа Зафіраку навчає мистецтва і праці учнів Alperton Community School у Лондоні. Андріа стала першою вчителькою з Великої Британії, яка виграла це звання. Вона обійшла номінантів із 170 країн світу та одержала винагороду в розмірі $1 млн. Розповідаємо, що ж особливого робить найкраща вчителька планети.

Мистецтво як універсальна мова

У лондонському районі Брент проживають представники різних національних меншин — тут можна почути близько 130 різних мов. В одній зі шкіл цього району Alperton Community School викладає Андріа Зафіраку. Школу відвідують учні з найбідніших верств населення, багато з них не володіють англійською на достатньому рівні, а деякі мають проблеми із соціалізацією та комунікацією.

cover_ges
Як освіта формує майбутнє: ключові цитати з Global Education & Skills Forum

Щоб достукатися до деяких учнів, Андрії, яка й сама має грецьке коріння, довелося вивчити базовий словниковий запас 35 мов, серед яких гінді, гуджараті й тамільська. Але основною мовою спілкування з дітьми Андріа вважає саме мистецтво, яке викладає:

«Я на своєму досвіді пересвідчилася, що мистецтво може допомогти учням у комунікації. Воно додає їм впевненості та формує справді неймовірні особистості».

Острівець безпеки

На своїх заняттях Андріа завжди намагається дізнатися більше про внутрішній світ дітей, їхні захоплення, мрії, прагнення. Згодом діти починають довіряти їй таємниці свого життя, часто — доволі нелегкого.

«Я дізналася, що багато хто з моїх учнів живе в досить тісних умовах, у квартирах, де мешкає відразу кілька сімей,— зазначила Андріа. — Оскільки вдома в них завжди людно і шумно, мені доводиться радити деяким учням робити домашнє завдання у ванній кімнаті».

Також вчителька організовує для дітей додаткові заняття після уроків та у вихідні, просто щоб у них була можливість позайматися у відносній тиші та спокої. Школи, на думку Андрії, повинні стати острівками безпеки для всіх, хто переживає негаразди в сім’ї та в суспільстві.

Лідер змін

Зафіраку вважає, що для того, щоб почати змінювати школу на краще, часом досить бодай одного ініціативного та амбітного викладача, якому не байдуже.

Завдяки їй Alperton Community School увійшла у 5% шкіл Англії, де міністерство освіти дослідило значний прогрес успішності учнів. Школа також стала однією з небагатьох шкіл Великої Британії, яка виграла Quality Mark Platinum Award. Ця премія відзначає професійні досягнення викладацького складу в їхньому інноваційному підході до викладання, що позитивно впливає на якість освіти в закладі.

Ініціативи Андрії також дали змогу кваліфікувати заклад як такий, що має ухил на вивчення образотворчих мистецтв.

Індивідуальний підхід

Головним принципом свого викладання вчителька називає прагнення допомогти всім учням реалізувати себе та почуватися захищеними. Тому індивідуальний підхід до кожного надзвичайно важливий. Під потреби учнів Андріа нині залучила майже всіх викладачів школи.

cover_gtp
Global Teacher Prize 2018: десять історій про найкращих вчителів світу

Наприклад, допомогла вчителю музики організувати шкільний хор для вихідців із Сомалі. Щодо фізкультури, то для дівчат із консервативних культур вона організувала винятково дівочу спортивну секцію. А для дітей, у яких накопичилася агресія, Андріа створила боксерський клуб, який дає їм змогу вивільнити ці емоції.

В уроки математики вчителька інтегрувала завдання з розв’язання реальних життєвих проблем. Минулого року це принесло результати: команда від школи виграла престижну математичну премію TES 2017.

Запрошені гості на уроках

Кошти, одержані з премії, Андріа прагне витратити на продовження мистецьких проектів у школі.

«Мистецтво і праця — потужні предмети. Вони допомагають подолати будь-які мовні бар’єри».

На уроках мистецтва Андріа впровадила заняття зі справжніми художниками. Наприклад, запросила Армандо Алемдара, який регулярно навчає дітей мистецьких технік, одночасно допомагаючи їм розкритися.


«Моє покликання в житті — це впевнитися, що кожна дитина має змогу себе повністю реалізувати. Що я цьому посприяла. Що я впевнена в тому, що все, чого вони прагнуть, я допомогла їм досягти».


Під час вручення премії Андріа зазначила, що їй хотілося б, щоб мистецтву і творчості приділялася більша увага в освітньому процесі. І що на цей приз, насправді, заслуговують усі британські вчителі, яким доводиться важко працювати: «Ця перемога — наша спільна».

«Було б чудово, якби мистецтво і надалі підтримували в нашій освітній спільноті», — додала Зафіраку щодо своїх прагнень на майбутнє.

За матеріалами The Guardian, ВВС, Global Teacher Prize.

Поділитися цією статтею