Запізнення на урок: як з ними борються в інших країнах

Зображення: https://ua.depositphotos.com/

Днями в соцмережах розгорнулася дискусія про те, що робити, якщо учень регулярно запізнюється на уроки. «Освіторія» дізнавалась, які санкції застосовують до школярів в інших країнах світу і де межа між привчанням до дисципліни та покаранням.

Данія: не зроблять навіть зауваження

У цій країні найлояльніше ставлення. Учні часто запізнюються на уроки, масово, і це не має для них жодних наслідків. Вчитель навіть не може зробити зауваження, щоб не образити прилюдно дитину. Але у старшій школі вважається, що дитяча безпосередність мала минутися. Тож попереджають, що кілька запізнень зарахують як пропуск уроку без поважних причин. Якщо пропусків багато — учня відраховують зі школи. Але це означає лише, що йому доведеться поновлюватися, демонструючи знання на додаткових іспитах. Усі старшокласники, кому навчання не байдуже, так і роблять.

Фінляндія: запишуть в особову справу

Кількість пропусків зазначена в особовій справі кожної дитини. Зазвичай на них не зважають, але під час переходу до старшої школи це може вплинути на те, кого з учнів візьмуть, якщо бали за навчання однакові. За регулярні запізнення в старшій школі підлітка можуть залишити на годину після уроків — без завдань, просто посидіти за партою та подумати.

США: не дадуть приз та грамоту

Зазвичай тут акцент роблять на заохоченнях та бажанні перемоги. Наприклад, клас ділять на 2–3 групи, які змагаються між собою: які учні пунктуальніші. У кого за місяць менше запізнень, ті й перемогли та потрапили на «дошку переможців».

У деяких школах бувають персональні заохочення. Пунктуальні хлопці та дівчата за семестр отримують приємні призи та грамоти, які потім під час вступу до університету чи пошуку роботи демонструють як «соціальні досягнення».

Але є школи з іншим підходом. Нещодавно в штаті Орегон стався скандал, коли соцмережі розтиражували фото хлопчика, який самотньо сидить за окремим столом у їдальні і навіть не їсть, а читає підручники, доки інші весело спілкуються та обідають. Молода мама-одиначка Ніколь Гарлофф написала, що покарання ще й несправедливе, адже вона просто не може привозити сина вчасно: старенька машина постійно ламається.

Розголос мав цікавий ефект: люди зібрали гроші родині на нове авто, подарували талони на певну кількість ремонтів та заміну олії. Також батьків непокоїло покарання, яке видалося жорстоким. Але з’ясувалося, що в школі не збиралися позбавляти ні обіду, ні спілкування. Просто після четвертого запізнення учень має компенсувати пропущене, виконуючи завдання. Оскільки вільних приміщень не було, його відправили поїсти та попрацювати на великій перерві в їдальні. Але хлопчик так засмутився, що одразу сам взявся за урок. Школі довелося виділити окремий наглядовий клас і заборонити відпрацювання в їдальні, щоб не псувати школярам апетит.

Німеччина: доведеться відпрацювати влітку

Типове для багатьох країн Європи ставлення до запізнень: учень недоотримав знань, тож має відпрацювати пропущене, тобто виконати додаткові завдання. Це може бути домашнє завдання, реферат, робота після уроків або на перерві. Але в Німеччині є і більш суворий метод: години навчання обраховуються педантично, до хвилини. І з хвилин запізнень можуть набігти недобрані години. У Німеччині наздоганяти треба в школі, а не самотужки, навіть якщо дитина хворіла або мала інші поважні причини. Тож замість канікул вона відвідує школу влітку, а сплачують за додаткове навчання батьки.

Велика Британія: батьків оштрафують

Якщо дитина запізнюється більш ніж на третину уроку (понад 15 хвилин), доведеться відпрацьовувати день. В одних школах — додатковими завданнями, в інших — навчанням у школі у вихідний, у суботу. Є школи, де знижується оцінка за поведінку (точніше «за відповідальність»), і якщо запізнень багато, з низьким балом доведеться повторювати курс, так само як коли учень не засвоює навчальний матеріал.

У низці графств Англії за запізнення на перший урок дітей до 12 років відповідають батьки (адже самій малечі заборонено пересуватися містом). Доведеться сплатити штраф у розмірі 60 фунтів стерлінгів. Якщо ж ці гроші не внесено протягом місяця, борг збільшується вдвічі, і сплати його школа вимагає через суд. Утім, такі суворі методи призначаються лише тим, чия дитина не просто прийшла після дзвоника, а з’явилася без поважних причин (пробки на дорогах такими не визнаються) лише наприкінці уроку.

Казахстан: відправлять мити підлогу

Офіційно вчитель не має права не впускати того, хто запізнився, до класу або якось ще карати. Але в одній зі шкіл Астани нещодавно вирішили боротися з непунктуальністю учнів фізичною працею. І навіть надіслали попереджувального листа батькам: ті школярі, які запізнюються, будуть мити підлогу в коридорі. Педагоги мотивували це тим, що праця облагороджує людину, хоча в соцмережах наголошують, що примусова праця до добра ще не доводила. Утім, більшість батьків підтримала такі методи виховання.

Китай: призначать пів тисячі віджимань

У більшості шкіл Китаю батькам доводиться сплачувати штраф, якщо їх діти спізнюються на заняття. А в деяких закладах освіти він чималенький: 1,29 долара за кожну хвилину запізнення треба віддати учням китайської школи в провінції Хенань. А якщо в родині немає таких коштів, дитині доведеться віджиматися аж 500 разів. Батьки, яким хоч трохи шкода синів та доньок, краще залізуть у борги.

Час від часу в країні стаються просто жахливі скандали через те, як жорстоко реагують на запізнення вчителі. Так, у 2017 році в місті Ченду вчитель накинувся із залізною ломакою на тих, хто заходив на урок після дзвінка. Звісно, це й у Китаї не спосіб виховання, а привід для кримінальної справи. 

Пакистан: змусять читати 8 годин

У цій мусульманській країні запізнення вважається гріхом, особливо якщо дитина не поспішає до школи — джерела знань. Тож якщо учень спізнився хоча б на пару хвилин, він має читати вголос Коран, причому всі необхідні тексти займуть близько 8 годин. Втішає дітей чи навпаки, але це стосується всіх: так само обійдуться і з учителем, який не почав урок вчасно.

Південна Корея: буде жорстоке покарання

У цій країні жорсткі методи виховання, все ще практикують фізичні покарання. За запізнення доведеться сидіти з піднятими руками до кінця уроку або весь день стояти біля дошки. І це ще вважається сучасним та несерйозним! Аби лише не били лозиною, як усе ще роблять за традицією, хоча офіційно це нині не рекомендується. Порушенням вважають прихід навіть на 1 хвилину пізніше від початку уроку, навіть якщо вчителя ще немає у класі.

Україна: присідання — не метод?

Нещодавно в соцмережах обговорювали, що на Рівненщині у Квасилівському професійному ліцеї за запізнення діти по 50 разів присідають з обважнювачем — металевим муляжем снаряда.  Директор закладу освіти швидко припинив це та застосував дисциплінарні санкції до викладача, який це вигадав.

А от батьки в соцмережах досі сперечаються, чи вважати це жорстокістю та приниженням, чи вихованням в армійських традиціях, коли фізичні вправи призначають порушникам.

А що про це думають учні? У так званих демократичних школах, де саме діти обирають більшість правил та ухвалюють їх голосуванням, найчастіше за запізнення…  присідають по 50 разів. Саме таке відпрацювання обирають колективи учнів. Адже той, хто заходить під час уроку, заважає всім. Щоб правила працювали, їхнє порушення повинно мати наслідки, вважають діти. Але це має бути не покарання, що призначене згори, примус, бо це викликає лише супротив, не надмірні фізичні навантаження, а щось, що просто нагадує про кордони, немов пропуск ходу в грі.   

Поділитися цією статтею