Замість Шевченка: кого вчать на уроках літератури у світі

back1e

Тарас Шевченко, безумовно, головний український письменник і поет — його твори кожен український школяр проходить з 2-го по 9-й клас. Ми вирішили познайомити вас з письменниками, які мають такий самий вплив на культуру своїх країн.

Австралія: Генрі Кендалл

henry1

Чим знаменитий: Критики називають Кендалла найліричнішим поетом в історії Австралії. Але, як це часто буває, визнання приходить із запізненням. Літературою поет прогодувати себе не міг. Постійно пробував різні роботи, терпів невдачі й бідував.

Найбільший успіх за життя йому принесла збірка «Пісні з гір». Один з віршів — сатира на відомого політичного діяча того часу. Кендаллу загрожували звинувачення в наклепі, а сам твір намагалися вилучити з публікації.

Що почитати: «Листя з австралійського лісу» (1869) — друга збірка віршів вважається головним твором Кендалла.

Велика Британія: Вільям Шекспір

william3

Чим знаменитий: Один з найкращих драматургів світу. Його п’єси перекладені всіма основними мовами і ставляться набагато частіше, ніж п’єси будь-якого іншого автора.

Його роботи істотно вплинули на розвиток літератури і театру. Наприклад, він розширив сферу роботи драматурга з характеризацією персонажів, сюжетом, мовою і жанром. «Ромео і Джульєтта» — перший твір, у якому романтика розглядається як гідна тема для трагедії.

Що почитати: «Гамлет» — одна з найвідоміших п’єс світової драматургії. Гамлет у трагедії Шекспіра є новим типом героя – герой-гуманіст. Він постійно намагається вирішити складні морально-етичні проблеми, знайти істину. А свої вчинки здійснює на основі філософських міркувань.

Білорусь: Володимир Короткевич

vladimir

Чим знаменитий: Перший білоруський письменник у жанрі історичного детективу. Розширив жанрові рамки білоруської літератури і наповнив її філософським змістом.

Піднімав тему пробудження білоруського народу в 1880-х роках (оповідання «Книгоноші»). Детально вивчав тему повстання 1863-1864 років. Його називають письменником, який зміг розкрити душу народу і його національний характер.

Що почитати: «Колосся під серпом твоїм» (1965) — історичний роман, що розповідає про події напередодні повстання 1863-1864 років під керівництвом Кастуся Калиновського. Роман започаткував білоруську історичну романістику. У ньому — про селянські бунти, скасування кріпосного права, атмосферу напередодні повстання.

Аргентина: Естебан Еспіноса

e

Чим знаменитий: Один з головних представників романтизму в латиноамериканській літературі. Відомий публіцист, жорсткий і послідовний унітарист. Організував таємні організації «Молода Аргентина» і «Травнева асоціація», які ставили своїм завданням боротьбу за свободу, рівність і братерство.

Що почитати: «Бійня» (1838) — твір називають першим аргентинським політичним, економічним і соціальним оповіданням про людей Буенос-Айреса. У ньому йдеться про режим Хуана Мануеля де Росаса. Новела зображує зіткнення між «цивілізацією і варварством». На думку автора, це європейський і «примітивний, жорсткий» американський шляхи. Сучасники Еспіноси називали це зіткнення ядром латиноамериканської культури.

Польща: Адам Міцкевич

adam

Чим знаменитий: Перша ж збірка Міцкевича «Поезія» одразу стала маніфестом романтизму в польській літературі. Міцкевич піднімав теми еміграції, боротьби польського народу і війни з поневолювачами, а також компромісів між політикою і мораллю. Наприклад, у вірші «До друзів-москалів» відкрито закликав до боротьби не з російським народом, а з імперським гнітом, від якого страждають як поляки, так і росіяни.

Що почитати: «Пан Тадеуш» (1834) — найбільший твір Міцкевича. Поема з 12 книг, у яких поєднуються побутова, військова, любовна і патріотична лінії. Її навіть назвали «енциклопедією польського життя» за правдивий опис життя польської і литовської шляхти.

Франція: Оноре де Бальзак

onore1

Чим знаменитий: Один із творців реалізму в європейській літературі. Найбільшу популярність йому принесла серія романів і повістей «Людська комедія», у яких він змалював сучасне йому життя французького суспільства.

До приходу Бальзака в літературу європейський роман мав два жанри: особистісний та історичний. Французький письменник створив роман, у центрі якого — буржуазне суспільство. Він пише про перемогу фінансової буржуазії над аристократією, посилення ролі багатства й престижу, а також про послаблення етичних і моральних принципів.

Що почитати: «Батько Горіо» — роман, у якому Бальзак показав безмежну любов батька до дітей, що виявилася невзаємною і врешті занапастила його. Винним у тому було паризьке товариство. Бальзак руйнує міф, що багатства й слави можна досягти лише чесною працею.

Бразилія: Домінгус Жозе Гонсалвіс ді Магал’яінс

domingos

Чим знаменитий: Опублікував маніфест бразильського романтизму, яким започаткував романтичну поезію Бразилії. Його трагедії стали першими п’єсами, створеними для бразильського національного театру. Був посмертно обраний академіком і покровителем Бразильської академії літератури.

Що почитати: «Поетичні зітхання і пісні туги» (1836) — збірка релігійно-меланхолійних і ліричних віршів. У ній Домінгус пише про Бога і природу, значення поета і його реформаторську місію, почуття патріотизму, поетизацію цвинтарів і занепад, наводить спогади дитинства і роздуми про смерть.

Чехія: Ян Неруда

neruda

Чим знаменитий: Один з видатних представників критичного реалізму. З дитинства спостерігав за скрутним життям празьких бідняків і відобразив це у своїй першій збірці віршів — «Цвинтарні квіти».

Пропагував ідеї відродження чеського патріотизму. Брав участь в усіх центральних культурних і політичних подіях свого покоління. Неруда став найвидатнішим представником нової літератури Чехії. Він був настільки знаменитим, що чилійський поет Рікардо Еліесер Нефталі Рейес Басоальто, який у 1971 році отримав Нобелівську премію, узяв на його честь псевдонім Пабло Неруда.

Що почитати: «Малостранські повісті» (1877) — головна прозаїчна робота Неруди. Він створив картину Малого кварталу Праги початку-середини XIX століття на основі власних спогадів. Неруда використав форму романтично інтегрованої історії: оповідь складається із серії маленьких замальовок повсякденного життя. Історії Неруди водять читача вулицями і подвір’ями, магазинами, церквами, будинками і ресторанами.

США: Ернест Хемінгуей

ernest1

Чим знаменитий: Один з головних американських письменників, що зіграв величезну роль у розвитку літератури ХХ століття. Лауреат Нобелівської премії 1954 року.

Свою кар’єру він почав, працюючи репортером, і, по суті, залишився ним назавжди. Усе, про що писав, він знав не з чуток. Військовий кореспондент, солдат, боксер… У своїй творчості Хемінгуей використовував принцип айсберга. Лаконічно побудований сюжет доповнюється складним підтекстом, де зосереджується багатство смислів, образів і емоцій.

Що почитати: «Прощавай, зброє! » — роман про кохання на тлі Першої світової війни. Історія про американського солдата в рядах італійської армії, який був поранений і завів у госпіталі роман з медсестрою. Так було і у автора в житті. Та все ж центральною темою твору є війна, усвідомлення людиною свого місця у світі й розуміння таких речей, як війна, мир, життя, смерть, віра і невір’я.

Німеччина: Йоганн Вольфганг Гете

yogan

Чим знаменитий: Один з найвідоміших авторів не лише Німеччини, а й усього світу. Співзасновник Веймарського класицизму й основоположник виховного роману епохи Просвітництва. Його творчість називали зразком того, як античні ідеали збагачують сучасну культуру. Гете заклав фундамент для розвитку всієї подальшої німецької літератури. Довів можливість поєднання різних національних культурних традицій і вніс вагомий внесок у ствердження основ західного гуманізму.

Що почитати: «Фауст» — трагедія, у якій втілилися підсумки духовних і художніх пошуків автора, головні відкриття просвітницької думки і культурний досвід усієї епохи.

Японія: Мацуо Басьо

bose

Чим знаменитий: Поет зіграв величезну роль у становленні жанру хайку (хоку) — традиційної японської ліричної поезії. Він перетворив комічний жанр на ліричний, вклав у нього філософський зміст. «Стиль Басьо» визначив розвиток японської поезії практично на наступні 200 років.

Глибоко вплинула на Басьо школа дзен-буддизму, яка прийшла в Японію з Китаю. Басьо перетворив літературний напрям «хайкай» («комічне») на унікальне явище і спосіб світосприйняття.

Що почитати: «Стежками Півночі» (1689) — подорожні ліричні щоденники японського поета. Вони містять опис пейзажів, зустрічей, історичних подій. Басьо додав у книгу також власні вірші та цитати з творів видатних поетів Японії.

Поділитися цією статтею