Як задати «домашку» на карантин, щоб її зробили

Зображення: icons8

Більшість учнів сприймають карантин як чергові канікули. Як же привернути їхню увагу до навчання? У виграшній ситуації опинилися вчителі, які ще до закриття шкіл використовували онлайн-навчання, не завалювали «домашкою» та роздавали креативні завдання. «Освіторія» розпитала найкращих вчителів України, фіналістів премії Global Teacher Prize Ukraine різних років, як вони організовують освітній процес під час дистанційного навчання.

Максимум гнучкості та креативу

Наталя Наддур, учителька англійської мови та економіки Київської гімназії «Консул» №86, фіналістка GTPU 2017 року

Учні сприймають карантин як канікули, тому потрібно бути гнучким і креативним. Краще на цей час давати їм не академічні завдання, а мініпроєкти. Лякати сучасних дітей — не працює, так само не бояться вони і поганих оцінок. Лише мотивація, для чого їм це потрібно, дає результат.

Прикладом такого творчого завдання з англійської мови може бути попросити їх начитати на диктофон улюблений вірш чи фрагмент прозового твору. Уривок має бути невеликий — 5-10 хвилин. Діти не звикли чути свій голос й іноді записують фрагмент по кілька разів. Це хороший спосіб потренувати вимову і дикцію. Учням це завдання подобається. Воно має також профорієнтаційну складову. Я пояснюю, що вміння начитувати текст бездоганно і швидко знадобиться їм у професії ведучого чи журналіста.

Карантин — чудова нагода почитати. Але змусити сучасних дітей читати товстелезні книги ми не можемо. Бо вони розуміють, що можуть отримати інформацію швидше. Вони скоріше подивляться кіно чи послухають подкаст. Тому краще задавати короткі твори, але з глибоким змістом.

Для точних дисциплін доречно проводити Skype-конференції на 15-20 хвилин щотижня. Цього часу достатньо, щоб пояснити нову тему й обговорити незрозумілі питання. Запитайте напередодні, коли учням зручніше вийти онлайн. Діти мають заздалегідь чітко сформулювати запитання до вчителя. Клас потрібно розбити на групи, тому що Skype дає змогу підключати не більш ніж 10 осіб одночасно. Важливо назвати це конференцією чи телемостом, виходом в ефір. Якщо це буде черговий урок, їм буде нецікаво.

У мене кожен клас має свою групу в Telegram. Скинула їм зараз статтю про коронавірус і попросила розібрати ситуацію. Кожен учень пише плюси та мінуси пандемії з точки зору її впливу на світову економіку. Адже кожна ситуація має плюси та мінуси.

Грайте і привчайте до дистанційки поступово

Оксана Коваленко, вчителька математики та інформатики Чернігівської спеціалізованої школи №2, фіналістка GTPU 2017 року

Щоб діти користувалися онлайн-ресурсами, йшли на них і розуміли, що там може бути домашнє завдання, їх треба до цього привчати.

Якщо говорити про вивчення математики або інформатики в середній школі, то діти із задоволенням грають на LearningApps. Спочатку опановують матеріал в ігровій формі, а потім за допомогою цього ж інструменту проходять тести. І дитина наче і грається, і отримує задоволення, і одночасно виконує домашнє завдання. Однак це має бути не все домашнє завдання, а частина самостійної роботи.

Коли діти привчаються до такого процесу, що домашнє завдання — це не тільки підручник, а й електронний підручник чи вправа на якомусь ресурсі, або й вікторина Kahoot!, тоді вони та батьки не впадають у стан шоку на карантині.

Щодо мене, то я веду постійний блог на Blogspot. Це безкоштовний ресурс від Google. На ньому я викладаю свої уроки з математики та інформатики. У мене вже понад мільйон переглядів на цьому блозі.

Коли настав карантин, одразу виклала там перше дистанційне домашнє завдання. Воно було у формі Google-документа. А з платформи Gios задала конкретні завдання. Одразу як закріплення — Google test. Це дуже зручний інструмент. Дитині набагато цікавіше пройти опитування в такій формі й тут же отримати оцінку. Статистика одразу видасть мені прізвище та ім’я цієї дитини, всі її помилки і час, за який вона пройшла тест.

Завдання з математики потрібно викладати раз на тиждень. Щоб дитина планувала, що вона повинна зробити за цей час. А потім закріпити вивчене тестом.

Уроки з інформатики також викладені у моєму блозі. Як вчитель математики та інформатики можу стверджувати, що інформатика — наука технологій. Можна задати дитині намалювати вітальну листівку в графічному редакторі і все. А з математикою потрібно опанувати правила і закріпити їх у класі.

Я давала таку задачу з математики: скільки буде коштувати різдвяна кутя. Тепер можна попросити порахувати вартість великоднього кошика. Десь третина класу робить ці проєктні завдання із задоволенням. І заради цього варто готувати такі нестандартні задачі.

Серед інструментів для дистанційного навчання я б назвала онлайн-дошку Padlet. Це такий ресурс, на якому ви можете додавати оголошення з домашнім завданням. Можна робити так, що тільки ви додаєте, а можна, щоб діти також прикріплювали свої роботи. Треба думати, чи створювати дошку на один клас, чи робити дошку з математики, дошку з інформатики. На жаль, вона вже стала платною, але безкоштовно можна створити три дошки.

Ідіть у соціальні мережі за дітьми

Антоніна Показій, учителька математики Макарівського багатопрофільного ліцею в Київській області, фіналістка GTPU 2017 року

Цього року вже був двотижневий карантин. А в мене три класи поглибленого вивчення математики. Важливо, щоб за ці тижні діти не випали з навчального процесу. Тим паче, що багато хто готується до ЗНО. Тому я створила групу у Viber, але потім побачила, що вона неефективна, бо мої учні не дуже люблять Viber. Тоді створила групу в Telegram, і пішло. Група для 11-го класу називається «ЗНО. Моя улюблена математика». Інша група для 10-го класу — «Мої невгамовні».

Тепер мені дуже комфортно, що в мене є ці групи. Я їм надсилаю відеоуроки, які знаходжу в YouTube, потім ми обговорюємо їх, і я задаю завдання. Мені подобається, що вивчаючи математику, діти можуть іще спілкуватися. Хочу підключити також Skype-уроки.

Завдання даю блоком на тиждень до вихідних. Якщо є потреба, вони мені можуть у будь-який час написати. Коли вийдемо з карантину, тоді вже будуть контрольні.

Іще мені подобається платформа Gios. Це платний ресурс, але я виграла безкоштовний доступ на два місяці. Іще вони на тритижневий карантин дали всім безкоштовний доступ. У мене на платформі Gios 9-й клас. Там є по кожній темі відеоуроки, опорні схеми, приклади розв’язування задач і завдання різного виду: тести, завдання на відповідність, правда-неправда, практичні задачі, як у дослідженні PISA.

Під час дистанційного навчання важливо тримати зворотний зв’язок з учнями. Так от ця платформа дає змогу відстежувати успіх і прогрес кожного учня і одразу його оцінити.

Також вартує уваги платформа Classtime. Там є бібліотека, можна створити свою сесію, а можна користуватися вже готовими матеріалами, давати доступ дітям. Вона також забезпечує зворотний зв’язок і виставляє оцінку кожному учневі автоматично.

Укладіть джентльменську угоду 

Станіслав Федосєєв, учитель математики приватної школи Midgard School у Києві, фіналіст GTPU 2017 року

З 11-м класом ми створили групу в Telegram, куди старшокласники скидають власні розв’язання задач з певної теми. А для того, щоб їх мотивувати, ми уклали усну угоду, яку потім зафіксували письмово.

На першому занятті, коли ми тільки почали готуватися до ЗНО з математики, я запитав, що б їх мотивувало, щоб вони «не зливалися» і продовжували систематично готуватися. Під час мозкового штурму вони самі виробили правила підготовки, а я об’єднав все в один текст:

«Я (ім’я, прізвище) усвідомлюю, що мене чекає непроста робота над собою, над своєю підготовкою до ЗНО з математики.
Мені буде не хотітися що-небудь робити, але я буду.
Я приймаю про це рішення прямо зараз.
У важку хвилину я не буду думати про те, що мені не хочеться, буду направляти свої думки і дії на результат, який хочу отримати.
У зв’язку із цим я беру на себе зобов’язання навчатися за системою: «мінімум — 100% — максимум» до 20 травня 2020 року. Розумію, що результат у роботі залежить від мене, моєї самоорганізації та підготовки. Зобов’язуюся готуватися до ЗНО з математики щодня по одному з варіантів: 100% — 60 хвилин на день, мінімум — 10 хвилин на день, максимум — 6 годин на день.
Зобов’язуюсь кожного дня до 23:59 надсилати звіт про виконану роботу за день у вигляді фото, записаного відео або аудіо. У випадку невиконання мною правил за день, тобто у випадку відсутності звіту про виконану мною роботу, я добровільно буду давати по 100 грн кожному з учасників, окрім учителя Станіслава».

Вони прийняли, підписали і працюють!

Учні беруть за основу програму 100%. Вони повинні кожного дня займатися математикою по годині на день. Але бувають форс-мажори (хвороба, поїздка), коли учні зазвичай взагалі не вчаться. Так от, щоб цього не сталося в такі дні, ми прийняли програму мінімум — 10 хвилин щодня.

Ми проводили експеримент, що за 10 хвилин можна багато зробити. Як мінімум, вивчити формули, повторити їх, подивитися 5-хвилинне відео — і ось день минув не дарма з точки зору підготовки з математики.

Програма максимум виконується на певному підйомі, коли гарний настрій, є натхнення. Тут треба поставити якусь завищену планку, якої ти, на перший погляд, не досягнеш — 6 годин на день.

Завдяки цій угоді їм не потрібен примус ззовні від вчителя. Учні один одного самі мотивують. Їх у мене цього року п’ятеро готується до ЗНО. Якщо хтось не скинув звіт до 23:59, він має 4 учням заплатити по 100 гривень. І вони платять. Що батьки? Вони кажуть: «Виконуй і не плати!»

Якщо завдання не роблять, запитайте себе

Олександр Жук, учитель інформатики Запорізької школи-інтернату «Джерело». Увійшов до ТОП-50 найкращих вчителів світової премії Global Teacher Prize. Здобув перемогу на українській премії 2018 року

Зі старшими учнями я працюю у Google Classroom. Вони всі там зареєстровані. Коли я розміщую там завдання, їм приходить повідомлення на e-mail і, відповідно, на телефон.

Вони знають, що повинні виконувати ці завдання, незалежно від того, чи були у школі. Оцінки їм надходять автоматично. Це дуже спрощує роботу. Тому карантин не буде для них таким стресом.

Я даю багато практичних завдань, які пов’язані з життям.

Нещодавно вони розраховували, як можна потрапити із Запоріжжя до Гданська за 100 доларів. Учні повинні були розписати, скільки коштують квитки, як правильно їх оформити, як зробити поселення, які документи потрібні для подорожі.

Зараз вони будують 3D-модель своєї кімнати та прораховують, які матеріали та скільки їм потрібні, щоб зробити ремонт, і скільки це буде коштувати.

Якщо я задам їм якісь діаграми зробити, а сам дивитися їх не буду, то їм нецікаво навіть спілкуватися потім зі мною.

Є довготривалі завдання, які можна задавати на тиждень, два.

Я не задаю дуже багато завдань, бо розумію: якщо їх задати занадто, ніхто не зробить. Повинно бути відчуття міри. Якщо ти задав щось, і майже ніхто це не зробив, то, напевно, проблема в тобі. Значить потрібно проаналізувати і, можливо, щось змінити в самому завданні. Може, воно для них не настільки цікаве, щоб його виконувати. Потрібно проаналізувати себе.

Роздавайте електронні відзнаки

Владислав Качур, учитель іноземних мов Вінницької гімназії №6 та приватної гімназії «Дельфін»

У гімназії «Дельфін» уроки йдуть за розкладом, тільки в дистанційному режимі. Наша гімназія використовує платформу Zoom для онлайн-конференцій. Вчителі ведуть уроки в онлайн-режимі. У нас немає перебоїв із домашнім завданням.

Якщо говорити про державну школу, то в нас є блог і загальношкільний сайт. Усі вчителі розробляють завдання, щоб скоротити матеріал під час карантину і подати його учням.

Особисто я бачу перспективу, як мотивувати учнів, щоб вони робили ці завдання на карантині, у використанні платформи Bageсraft. Вона надає можливість вчителю використовувати готові електронні відзнаки або розробити свої. Учень, зробивши певне завдання і надіславши його вчителю, отримує спеціальну відзнаку. Ігрові методики — це одна з дієвих речей, які можуть вплинути на мотивацію дитини.

Учителеві автоматично надсилається інформація по кожному учневі. Ця платформа передбачає завантаження додатка на смартфон або роботу вдома з комп’ютера. Учень може поїхати до бабусі, виконати завдання на смартфоні і надіслати вчителю. Немає прив’язки до місця. Відмовок, що вибачте, у мене не вийшло, немає. Ми б’ємо учня його ж фішками.

Я використовую поки іншу платформу — ClassDojo. Це також відзнаки для дітей. Я бачу, як вони працюють. Тому мені не важко передбачити, що Bagecraft також сподобається дітям.

Переверніть своє уявлення про навчання

Олег Слушний, директор та викладач інформатики Вінницької школи №20, фіналіст GTPU 2019 року

Ми беремо участь у всеукраїнському експерименті і запроваджуємо змішане навчання. Силами вчителів змінили технологію перевернутого навчання і адаптували її під український формат.

Вчителі-природничники, які викладають хімію, біологію, фізику, географію, розробили відеоуроки. Кожне відео триває 3-7 хвилин. Вони використовують їх під час звичайного освітнього процесу, а тепер і на карантині.

Перевернуте навчання — це технологія, яка дає змогу організувати освітній процес так, що теоретичний матеріал діти вивчають вдома самостійно за допомогою відео, наприклад. А під час уроку відбувається його практичне опрацювання.

Чому ми вбачали в технології перевернутого навчання таку перспективу? Тому що зараз багато говорять про індивідуальну освітню траєкторію та маршрут кожної дитини. І саме ця технологія забезпечує можливість зробити цю диференціацію. Вчитель на уроці викладає матеріал у своєму темпі. Наприклад, я швидко розмовляю, тому діти на уроці вимушені адаптуватися до мого темпу. Але це не завжди ефективно для певної категорії учнів. А коли є відзнятий відеофрагмент, вони можуть кілька разів його переглянути, зупинити, де потрібно. Це можна робити в комфортному для себе темпі й у зручному місці — хоч би й у маршрутці по дорозі до школи.

Останнім відкриттям нашої творчої динамічної групи вчителів було використання платформи EdPuzzle. Вона дала змогу до того відео, яке ми викладали через YouTube, додати ще й завдання. Діти дивляться відео, і через 45 секунд на екрані з’являється тестове завдання. Поки діти його не виконають, не введуть відповідь, не поставлять певну позначку, вони не можуть переглядати відео далі.

Учитель може моніторити, скільки разів кожна дитина подивилася відео, чи дала вона відповіді на ці питання і чи правильні вони. Також тут є можливість коментарів.

Інтерфейс цієї платформи англомовний. Але для вчителів це можливість підвищити свій фаховий рівень.

Зараз ми хочемо масштабувати цю технологію на всі предмети.

Розробники технології змішаного навчання, зокрема перевернутого навчання, говорять, що коротке навчальне відео бажано і корисно давати на самостійне опрацювання дітям, починаючи з 14 років.

Поділитися цією статтею