Як врятуватись: безпековий гід під час війни

Зображення: icon8

Щонайменше 1424 цивільних українців загинули чи поранені з 24 лютого, коли почалося військове вторгнення Росії, – інформують в ООН. Артилерійський, стрілецький, мінометний обстріли – як діяти в разі небезпеки? Що допоможе врятуватись від пожежі під час війни? Про що треба знати і як поводитись у разі атаки хімічною зброєю? «Освіторія» публікує детальний безпековий гід, що допоможе зорієнтуватись під час надзвичайних ситуацій.

Ситуація 1

Ваше місто/селище – під ракетними ударами. Як пережити артилерійський обстріл системами залпового вогню типу «Град», «Смерч»?

«Град» – реактивна система залпового вогню, в комплекті якої – 40 ракет, що долітають до цілі за 20 секунд. Щодо «Смерчів» – вони стріляють на дуже далекі відстані (до 90 км), а потужність одного «смерча» – як 20 установок «град». Як зрозуміти, що стріляють з «Градів» чи інших артилерійських установок?

 1. За звуком. Якщо погода хороша, роботу РСЗВ чутно здалеку – голосний шурхіт у повітрі. Тож найперша і найважливіша рекомендація після почутого шурхоту – чимдуж бігти в укриття.
 2. Візуально. Снаряд (ракету) можна помітити та зреагувати, залп реактивної установки добре видно. Вночі це яскравий спалах на обрії, а вдень ― димні сліди ракет.

Якщо знаєте, що місто обстрілюється РСЗВ – краще не виходити зі сховку якомога довше.

Якщо ви перебуваєте в будинку:

 1. Спустіться в підвал (якщо він є) або на нижні поверхи будівлі.
 2. Переховуйтеся в кімнаті з опорними стінами або на сходових клітинах. Діє правило «двох стін». Перша стіна може бути повністю зруйнована після удару, друга – залишиться і може врятувати вам життя.
 3. Закрийте вуха долонями та відкрийте рот, аби вберегтися від контузії.
 4. Необхідно мати з собою: лом або щось подібне (на випадок блокування дверей), лопату (у разі завалу), автономне джерело світла, питну воду.

Обстріл почався, а ви на вулиці:

 1. Щойно почули свист снаряду, падайте на землю.
 2. Прийміть захисну позу: витягніться на землі, п’яти разом, руки зігніть у ліктях, кулаками прикривайте шию, обличчям до землі, відкрийте рот для запобігання контузії.
 3. Після першого снаряду уважно роззирніться, щоб швидко знайти безпечніше місце для укриття: біля бордюру, в канаві чи будь-якому заглибленні в землі.
 4. Якщо ви перебуваєте в транспорті, негайно залишіть авто та знайдіть укриття. Перебігайте короткими перебіжками, відразу після наступного вибуху.

Найкращі місця схову під час артобстрілу:

 • спеціально облаштовані сховища, метро або найпростіші укриття.
 • підземні переходи;
 • уздовж високого бордюру чи фундаменту паркану;
 • канава, траншея, яма. Найкраще підійде заглиблення в землі, подібне до окопу, глибиною 1−2 м на відкритій місцевості;
 • підземне овочесховище, силосна яма, оглядова яма відкритого гаража чи СТО;
 • каналізаційний люк поруч із вашим будинком. Проте впевніться, що саме каналізація, а не газова магістраль;
 • яма-«воронка», залишена від попередніх обстрілів.
 • глибокий підвал під капітальним будинком старої побудови. Бажано, щоб він мав 2 виходи;

Не можна ховатися:

 • під стінами сучасних будівель, офісів і магазинів;
 • у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій, під стінами будинків із легких конструкцій;
 • у місцях, заставлених контейнерами, ящиками, будматеріалами тощо;
 • у річках, фонтанах та будь-яких водоймах.

Що не можна робити?

 • визирати у вікна та користуватися ліфтом;
 • перебувати всередині, біля автомобіля чи поблизу автозаправки;
 • бігти по відкритій місцевості;
 • вставати відразу після закінчення обстрілу;
 • торкатися вибухонебезпечних, невідомих та підозрілих предметів.

Ситуація 2

Ви опинились під стрілецьким обстрілом

Приміщення:

Під час стрілянини найкраще сховатися у захищеному приміщенні (наприклад, у ванній кімнаті або навіть у самій ванні). Коли це неможливо, варто лягти, прикрившись предметами, які здатні захистити вас від уламків і куль.

Відкрите місце:

Краще впасти на землю та закрити голову руками. Ефективним захистом буде будь-який виступ, навіть тротуар, заглиблення в землі або канава. Укриттям також може стати бетонна сміттєва урна або сходинки ґанку. Не намагайтеся сховатися за автомобілями або кіосками ― вони часто стають мішенями.

Де б ви не знаходились, тіло повинне бути у максимально безпечному положенні. Згрупуйтеся, ляжте в позу ембріона. Розверніться ногами у бік стрілянини, прикривши голову руками та відкривши рот, щоб близький вибух не завдав шкоди барабанним перетинкам. Чекайте, поки стрілянина не вщухне, а пострілів не буде бодай протягом 5 хвилин. Якщо ваше житло перебуває в зоні регулярних збройних зіткнень, потрібно зміцнити вікна (наприклад, клейкою плівкою) ― це допоможе уникнути розльоту уламків скла. Бажано закрити вікна, наприклад, мішками з піском або масивними меблями.

Ситуація 3

Почався мінометний обстріл

Як зрозуміти, що обстрілюють саме мінами?

Міна має довгий, протяжний свист. Щойно почуєте – хутчіш сховайтесь у будь-якому заглибленні. Далеко бігти не можна, треба «впасти» в найближчу ямку. На порятунок є 2–5 секунд.

Експерти говорять, що спершу ворожі мінометники роблять один пристрілочний постріл (димова або запалювальна міна) в бік цілі. Після цього за місцем вибуху вводять поправки. І тільки потім відкривають вогонь всією батареєю. Тому після першого вибуху є деякий час, щоб залягти або знайти укриття.

Отже, якщо потрапили під обстріл, необхідно негайно лягти на землю й ні в якому разі не вставати.

Між обстрілами будуть паузи. Якщо ви не в надто безпечному місці – потрібно по-пластунськи рухатися до найближчих складок місцевості або штучного укриття. Чим нижче будете перебувати, тим вищий шанс вижити.

Допомогу пораненим надавайте лише після закінчення обстрілу, — за можливості перемістіть цю людину в укриття.

Часто міни не вибухають. Причини різні, — від м’якого ґрунту до неспрацювання підривника. Таку міну в жодному разі не чіпайте, – ймовірність вибуху дуже висока.

Дотримуйтесь всіх рекомендацій та застережень, що і в пункті №1 про артилерійський обстріл.

Ситуація 4

Ви опинилися в зоні бойових дій або потрапили в надзвичайну ситуацію за участі озброєних людей

Найголовніше: холодна голова, спокій, концентрація уваги. Від цього залежатиме, наскільки вправно і швидко ви зможете впоратися з кризою і мінімізувати її наслідки. В кризових умовах проти вас діятимуть численні фактори, зокрема емоції. Маєте бути готовими до провокацій, але єдиний вихід – не реагувати на них.

Дії:

 1. Не сповіщайте про свої майбутні дії і плани малознайомим людям, а також знайомим з ненадійною репутацією;
 2. Завжди носіть з собою документ, що посвідчує особу. Гроші і документи тримайте в різних місцях ― так ви матимете більше шансів їх вберегти;
 3. Тримайте біля себе записи про групу крові (свою та близьких родичів) та інформацію про можливі проблеми зі здоров’ям (наприклад, алергію на медичні препарати, хронічні захворювання);
 4. Намагайтеся якнайменше знаходитись поза житлом і зменшіть кількість поїздок без важливої причини, уникайте місць скупчення людей;
 5. При появі озброєних людей, військової техніки, заворушень негайно залиште небезпечний район, якщо маєте таку можливість;
 6. Уникайте колон техніки і не стійте біля військових машин, які рухаються;
 7. Поінформуйте органи правопорядку, місцеві органи, військових про людей, які здійснюють протиправні і провокативні дії;
 8. У разі потрапляння у район обстрілу сховайтеся у найближчому сховищі або укритті і не виходьте ще деякий час після закінчення обстрілу;
 9. Якщо таких сховищ поблизу немає, використовуйте нерівності рельєфу (наприклад, канави, окопи, вирви від вибухів);
 10. У разі раптового обстрілу та відсутності поблизу сховищ ― ляжте на землю головою в бік, протилежний до вибухів, і прикрийте голову руками або речами;
 11. Якщо ви стали свідком поранення або смерті людей, а також протиправних дій (наприклад, арешту, викрадення, побиття), спробуйте зберегти якнайбільше інформації про обставини подій.

Чого робити не можна:

 • наближатися до вікон, якщо почуєте постріли;
 • спостерігати за ходом бойових дій, стояти чи перебігати під обстрілом;
 • сперечатися з озброєними людьми, фотографувати і робити записи у їхній присутності;
 • демонструвати зброю або предмети, схожі на неї;
 • підбирати покинуту зброю та боєприпаси;

Торкатися вибухонебезпечних та підозрілих предметів, намагатися розібрати їх чи перенести в інше місце ― натомість негайно повідомте про їхнє розташування територіальним органам ДСНС та Національній поліції за телефоном «101» та «102»;

Носити армійську форму або камуфльований одяг ― краще одягати одяг темних кольорів, що не привертає уваги, і уникати будь-яких символів, адже вони можуть викликати неадекватну реакцію.

Ситуація 5

Сталась пожежа

Якщо пожежа застала вас у приміщенні:

Якщо ви прокинулись від шуму пожежі і запаху диму, не сідайте в ліжку, а скотіться з нього прямо на підлогу;

До дверей приміщення слід повзти підлогою під хмарою диму, але не відчиняти двері відразу;

Обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо двері не гарячі, то відчиніть їх та швидко виходьте;

Якщо двері гарячі, не відчиняйте їх – дим та полум’я не дозволять вам вийти;

Щільно закрийте двері, а всі щілини і отвори заткніть будь-якою тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму. Повертайтесь поповзом у глибину приміщення і вживайте заходів до порятунку;

Присядьте та глибоко вдихніть повітря, розкрийте вікно, висуньтеся та спробуйте покликати на допомогу;

Якщо ви не в змозі розкрити вікно, розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду;

Якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх та поповзом пересувайтесь до виходу із приміщення;

Обов’язково зачиняйте за собою всі двері;

В жодному випадку не користуйтесь ліфтами;

Якщо ви знаходитесь у висотному будинку, не біжіть вниз крізь вогнище, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі.

Як врятувати людей із приміщення?

Перед входом до приміщення, що горить, накрийтеся мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною;

Відкривайте обережно двері в задимлене приміщення, щоб уникнути посилення пожежі від великого притоку свіжого повітря;

У сильно задимленому приміщенні рухайтесь поповзом або пригинаючись;

Для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину;

Бачите людину, на якій горить одяг? Зваліть її на землю та швидко накиньте будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожену) і щільно притисніть до тіла. Викличте швидку.

Якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтесь, щоб збити полум’я, ні в якому разі не біжіть – це ще більше роздуває вогонь;

Під час гасіння пожежі використовуйте вогнегасники, пожежні гідранти, воду, пісок, землю та інші засоби гасіння вогню;

Бензин, гас, органічні масла та розчинники, що загорілися, гасіть тільки за допомогою пристосованих видів вогнегасників, засипайте піском або ґрунтом, а якщо осередок пожежі невеликий, накрийте його зволоженою тканиною чи одягом;

Якщо горить електричне обладнання або проводка, вимкніть рубильник, вимикач або електричні пробки, а потім починайте гасити вогонь.

Ситуація 6

Ворог використовує хімічну зброю

Британське видання The Guardian із посиланням на дані обізнаних посадовців повідомляє про ймовірність використання Росією хімічної зброї. Від розробки та виробництва й до використання, цей вид зброї заборонений міжнародним договором.

Хімічна зброя відноситься до зброї масового ураження, про її види можна почитати тут.

Що робити населенню?

 1. Щільно закрийте вікна та двері, щілини заклейте.
 2. Надягніть протигаз, респіратор або ватно-марлеву пов’язку, закритий одяг.
 3. Почувши сирени та інші сигнали «Увага всім» увімкніть радіо чи ТБ та виконуйте інструкції.
 4. Вимкніть джерела газо-, електропостачання та загасіть вогонь у печах;
 5. Підготуйте запас питної води: наберіть воду у герметичні ємності, підготуйте мильний розчин для обробки рук.
 6. Попередьте сусідів про початок евакуації, якщо її проводять у вашій місцевості. Надайте допомогу дітям, людям із інвалідністю та людям похилого віку, вони підлягають евакуації в першу чергу.
 7. Виходьте із зони хімічного зараження в бік, перпендикулярний напрямку вітру та обходьте тунелі, яри – в низинах може бути висока концентрація НХР.
 8. При підозрі на ураження НХР уникайте будь-яких фізичних навантажень. Необхідно пити велику кількість рідини та звернутися до медичного закладу.

Поділитися цією статтею