Як вчителю захистити свій онлайн-урок від сторонніх осіб?

Зображення: Ouch!

На ваш урок вривається стороння особа та починає транслювати відео з нецензурними словами чи порнографічним вмістом? Ситуація неприємна для всіх учасників освітнього процесу. А ще потребує аналізу та дій з боку адміністрації школи та самого вчителя. Ми склали для вас зрозумілу інструкцію безпечного Zoom-уроку.

«Єдиний класний ресурс, який допоможе попередити і втручання сторонніх осіб, і будь-які інші неприємності — даний нам від народження: мозок. Якщо підійти до налаштування онлайн-заняття та організувати процес правильно й відповідально, більшість проблем відпаде автоматично», — певен вчитель математики і фізики В’ячеслав Швець. Але, окрім нашого великого та розумного мозку, є ще кілька помічних опцій у системі налаштувань програми відеозв’язку, які за коректного використання зведуть нанівець усі неприємні інциденти. 

Яку програму обрати для відеоконференцій?

В’ячеслав Швець,
вчитель математики та фізики в школі ACE school, вчитель платформи ВШО

Для проведення онлайн-уроків я обираю Zoom. Там є потрібний для моєї дисципліни інструмент — дошка. Її можна робити спільною або підключати учнів, які можуть писати щось на дошці, коментувати. На інших платформах для проведення відеоконференцій дошки бракує. Знаю, багато колег використовують Google Meet, але там я часто стикався з недоліками: браузер час від часу починає блокувати мікрофон учнів або не вмикається камера. Тож Zoom для мене як для вчителя математики та фізики — оптимальний варіант.

Для кожної школи важливо обрати єдину програму для відеозв’язку з учнями, щоб не було біганини між Zoom, Google Meet чи Skype. У нашій школі обрали Zoom та навіть встановили єдиний пароль доступу для всіх викладачів.

Правила безпеки для онлайн-уроків у Zoom

1️⃣ 

Регулярне відеопосилання для кожного класу

Якщо проводите відеоуроки в Zoom, створіть регулярне відеопосилання для кожного класу. Це так звана відеоконференція, що повторюється. Такі «повторні» конференції можна планувати з кроком у день, тиждень або місяць. До слова, для кожного класу і предмета використовуйте персональні конференції.

2️⃣

Функція «Запис відео», щоб зберегти вчительські нерви

У налаштуваннях Zoom є корисна функція: запис відео. Користуйтесь нею і не пошкодуєте! Для вчителя запис відеоуроку — це чудова можливість подивитись на себе зі сторони, а ще — своєрідна страховка, яка допомагає за 5 хвилин вирішити конфліктну ситуацію. Наприклад, на минулому уроці одна з мам учнів поскаржилася на мене, мовляв, я «вигнав» дитину з онлайн-уроку без пояснення. Яка б у вас не була хороша репутація, такі питання можна легко вирішити за допомогою повтору відео. На повторі мого уроку було дуже добре видно, як дитина нахиляється до планшета та одразу після цього зникає з уроку. Уявляєте, скільки нервів я зекономив?

3️⃣

Від онлайн-хуліганів вбереже опція «Зал очікування»

Перед тим як почати урок, ви вручну «впускаєте» на урок кожного учня з віртуальної «Зали очікування». Якщо бачите підозрілу персону — попросіть увімкнути камеру і тільки після цього погоджуєте присутність учня на онлайн-уроці.

4️⃣

Встановіть правила перебування на онлайн-уроці

Для того щоб прискорити процес підтвердження персон учнів перед уроком, встановіть чіткі та прозорі правила. Домовтесь із вашими учнями, що вони використовують у своїх нікнеймах одне й те саме ім’я. Також треба домовитися зі школярами, щоб вони не змінювали нікнейми надто часто — знову-таки для зручності комунікації: «Мені важливо ідентифікувати вас швидко у «Залі очікування», щоб ми вчасно почали та закінчили наш урок».

Якщо ви помітили, що під час уроку в «Залі очікування» з’явилася підозріла персона з незрозумілим ніком — просто відхиліть заявку. І жодних проблем з непотрібними жартами від сторонніх осіб не виникне.

Вчителі можуть зауважити, що такий спосіб убезпечення уроку від сторонніх осіб видається їм незручним — мовляв, скільки ж це треба часу, щоб кожного учня «вручну» запустити на урок? Але насправді — це хвилина часу, особливо з досвідом. Натомість ви отримуєте впевненість, що сторонній сороміцький контент на вашому занятті не прозвучить. А якщо прозвучить, то можна розбиратись всередині групи: кому ж це закортіло розважитись у такий негарний спосіб.

Ганна Арінархова,
вчителька хімії у Києво-Печерському ліцеї №171 «Лідер», вчителька ВШО

Проблему з онлайн-хуліганством вирішує перехід на корпоративну навчальну платформу.

Минулого року під час дистанційного навчання ми проводили уроки через Zoom. Стикались із тим, що дитина надсилала лінк на урок стороннім особам, які зривали урок. Знаю, що в соцмережі ТіkТоk досі дуже популярний челендж «Скидай посилання — і ми зірвемо твій урок». Але часто й самі учні можуть жартувати на уроці. У моєму класі учні перехоплювали онлайн-дошку і писали на ній непотрібні речі. Чужі люди також на мій урок «заглядали» з неприємними сюрпризами. Швидко вимкнула жартівників, але залишилося відкритим питання, як із цим боротися?

  • У налаштуваннях обирайте опцію «Дозволити демонстрацію екрана тільки організатору конференції».
  • Завжди використовуйте опцію «Зал очікування» перед уроком. Знайте нікнейми та аватарки учнів і не допускайте на заняття зайвих персон.
  • Організуйте довірливу, щиру й відверту розмову з учнями: «Це максимально недолуго і заважає тобі, мені й твоїм однокласникам». Адже зриви уроків відбуваються з ініціативи тих учнів, кому набридла дистанційка. Але якщо вчитель знайде контакт із дітьми, то отримає фідбек — довіру.

Якщо проблема зі зривом уроків заважає навчальному процесу, варто подумати про перехід школи на корпоративну платформу. Наш навчальний заклад використовує зараз пакет Suit education від Google. Усі зустрічі проводяться в Google Meet. На зустріч можна зайти тільки зі своєї електронної скриньки, яка зареєстрована в системі як «Учасник». А з будь-якої сторонньої адреси долучитися не вдасться. Дуже схожий функціонал з високим рівнем безпеки надає корпоративна навчальна платформа Microsoft Teams.

Поділитися цією статтею