Скільки часу можна відводити на роботу та ігри з гаджетами, та чи рекомендовані лінзи маленьким дітям?

За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, до 2020 року майже половина населення світу страждатиме на короткозорість, і з кожним наступним поколінням проблема посилюватиметься. Нинішні школярі — під особливою загрозою, адже змалку привчені користуватися комп’ютерами та гаджетами.

Як не допустити погіршення зору в дитини та вчасно зреагувати, якщо проблема вже виникла, розповіла Ірина Деряпа, доцент кафедри офтальмології Національного медичного університету ім. Богомольця, кандидат медичних наук, дитячий і дорослий лікар-офтальмолог вищої категорії.

glasses

Як зрозуміти, що зір дитини починає падати?

Діти можуть довго не говорити, що погано бачать, бо особливо не розуміють, що відбувається. Або ж бояться, що в них заберуть улюблені гаджети чи змусять носити окуляри.

Отож батькам треба придивитися, як дитина фіксує погляд на іграшках. Чи не заблизько або задалеко від очей тримає предмети, які роздивляється? Якщо йдеться про дитину шкільного віку, вчителям варто помічати, чи всі діти добре бачать зображення на дошці.

Та навіть якщо скарг немає, раз на рік варто зводити дитину на огляд до офтальмолога. Перша ж перевірка має відбутися, коли дитині виповниться рік.

Яка проблема зору найпоширеніша серед школярів?

Короткозорість. На міжнародній конференції International Myopia Conference цього року озвучили шокуючу статистику: у Європі кожен другий школяр — короткозорий, а в країнах Азії — 70-90%. Найвищий показник у Південній Кореї — 97% випускників страждають на короткозорість.

В Україні від 35 до 50% школярів випускаються зі шкіл з короткозорістю. У сільській місцевості відсоток трохи нижчий, у містах — вищий.

Насправді діти, як правило, народжуються далекозорими. Це так звана фізіологічна далекозорість, коли зір нормалізується паралельно зі зростанням організму. Але в шкільні роки є загроза того, що замість норми дитина отримає короткозорість.

А чому вона виникає?

До короткозорості призводить цілий комплекс факторів. Стрес, спадковість, недотримання зорового режиму, фактори зовнішнього середовища. Тобто причина не лише в гаджетах, як часто думають дорослі.

Хоча чим глобалізованішим стає світ, тим більше короткозорих дітей з’являється в наступних поколіннях. Дуже показова в цьому плані статистика Гонконгу. Там регулярно фіксували показники короткозорості серед дітей. Кожні 20 років дані подвоювалися. 40 років тому 20% дітей страждали на короткозорість, 20 років тому їх було вже 40%, а нині — 80%.

Короткозорість розвивається в період активного зростання дитячого організму, коли виділяється гормон росту. У зоні ризику, насамперед, діти, які мало (менше двох годин на день) перебувають на свіжому повітрі. У такому разі організм недоотримує вітамін D, а в мозку не виробляється достатньої кількості дофаміну. А вони необхідні для нормального функціонування зорового апарату. Отож батьки мусять пам’ятати: дитина має гуляти, а не просиджувати весь час на гуртках чи з репетиторами.

Чим раніше виникає короткозорість, наприклад, у 8–9 років, тим вищий «мінус» буде у 18 років. Якщо ж процес погіршення зору почався в 15–19 років, то за грамотної корекції «мінус» не зростатиме.

Скільки часу можна проводити з гаджетами, щоб не зашкодити зору?

Гаджети — це дуже велике навантаження на зір. Не привчайте дитину до ігор на смартфоні. Пояснюйте, що телефон у першу чергу для того, щоб подзвонити, відповісти на дзвінок чи написати повідомлення.

Планшетом і комп’ютером можна користуватися 20–30 хвилин, потім обов’язково перерва. Для молодших школярів півгодини на день — це взагалі добова норма.

До речі, в деяких країнах Азії існують штрафи для батьків, якщо їхні діти у 2–3 роки користуються гаджетами.

Чи можна читати в ліжку?

Читати лежачи не можна, адже це величезне навантаження на очі. Для того щоб читання не погіршувало зір, робити це треба сидячи. Книга має знаходитися нижче рівня очей, спина має бути рівною. Якщо нахил голови неправильний, виникнуть проблеми не тільки з очима, а й із шийним відділом хребта.

Однак я завжди кажу батькам, що суворо забороняти дитині читати перед сном не можна. Адже тоді вона зробить це під ковдрою з ліхтариком або мобільним. Треба знаходити розумні компроміси.

Українські лікарі часто використовують термін «хибна короткозорість». Що це таке?

Насправді такого діагнозу не існує. Міжнародним інститутом короткозорості запропонований термін «преміопія». Це коли лікар розуміє: короткозорість ось-ось розвинеться, але її ще немає.

Термін «хибна короткозорість» або «спазм акомодації» дістався нам у спадок з радянських часів. Дуже часто наші лікарі називають короткозорість «хибною», назначають апаратне лікування і краплі, які ніде більше у світі не використовують.

А батьки свято вірять, що це допоможе, та мучать дітей непотрібними вправами замість того, що правильно відкоригувати й уповільнити прогресування короткозорості.

Чи правильно призначати дітям слабкіші окуляри, щоб «очі не розлінилися»?

На жаль, у більшості медичних закладів України немає технічних можливостей для встановлення діагнозу «преміопія». А якщо короткозорість уже виникла, надзвичайно важливо одразу дати правильну корекцію.

Не може бути ніякої «недокорекції», коли лікарі кажуть, що краще користуватися слабкішими окулярами або лінзами. Мовляв, нехай око саме працює, не лінується. Це неможливо.

cover_glasses

Як вмовити дитину носити окуляри, якщо вона соромиться?

Якщо це справді викликає в дитини психологічний дискомфорт, вмовляти не потрібно. Адже існують контакті лінзи. Вони досить ефективні для призупинення прогресу короткозорості.

Не існує вікових обмежень для носіння лінз. Мої маленькі пацієнти, наприклад, носять лінзи в 1-3 роки.

Дошколятам упоратися з лінзами допоможуть батьки, школярі робитимуть це самі. Але зараз в Україні відсоток дітей, які носять лінзи, — дуже малий, лише 0,6% від загальної кількості дітей з порушеннями зору.

Як вчителю визначити, куди краще посадити дитину з проблемами зору?

Неправильно, якщо дитина з невеликою короткозорістю не користується окулярами, тому вчитель пересаджує її за першу парту. Проблему треба відкоригувати до стовідсоткових показників зору окулярами чи лінзами. Тоді дитина зможе сидіти будь-де.

Однак вчителю все одно доцільно час від часу пересаджувати дітей. Адже в тих учнів, які сидять, наприклад, біля вікна, очі втомлюються швидше.

Чи потрібні дітям під час шкільних занять перерви на гімнастику для зору?

Найкраща профілактика для зору і відпочинок для очей — активні перерви. Дітей під час перерв варто заохочувати до рухливих ігор на вулиці: пограти з м’ячем, побігати.

На уроках можна час від часу робити найлегшу гімнастику для очей: водити очима вгору-вниз, вправо-вліво, за годинниковою стрілкою і проти. Але не треба робити з цього нудне зобов’язання.

Чи можна займатися спортом дитині, яка має проблеми із зором?

Обмеження існують, якщо короткозорість у дитини швидко прогресує. Або якщо у школяра проблема із сітківкою ока.

Якщо ж таких проблем немає, то займатися спортом можна. Однак на фізкультурі варто користуватися лінзами, щоб не травмувати очі окулярами.

Поділитися цією статтею
Автор: