Лінійка, букети, промови. Деякі діти навіть не здогадуються, що саме так має починатися навчальний рік. Бо навчаються вони за кордоном.
У деяких країнах «перше вересня», тобто початок навчального року, – у квітні. Не скрізь дарують квіти. Навіть більше, подарунки можуть бути заборонені законом. Ми розпитали в батьків, чиї діти ходять до школи за кордоном, чим їхній «перший дзвоник» відрізняється від українського.
Норвегія
Шкільний рік починається 18-20 серпня (залежно від регіону). Зазвичай вчителів з початком навчального року ніхто не вітає. Церемонії, як в Україні, немає: маленький фест (булочки з компотом) і по класах. Тут діти дуже жваві, тому ніхто б не вистояв 40 хвилин на лінійці.
Взагалі, подарувати щось вчителю важко. Вони не завжди приймають подарунки, бо так не прийнято. Крім того, подарунки оподатковуються. Квіти можна подарувати в кінці року, але це буде дешевий букет від усього класу.
Тетяна, член оргкомітету Громади та засновниця Української школи в Норвегії
Нідерланди
Канікули в різних школах починаються в дещо різний час. Загалом вони тривають шість тижнів улітку. І щороку це різні дати.
На початку навчального року, 22 серпня, нічого святкового не відбувається. Усі діти з батьками (або без) приходять до школи. Вчителів не вітають, лінійок немає. У перший день навчання діти просто розповідають одне одному, як провели канікули — без квітів, лінійок і привітань.
У середній школі наступного дня після початку занять увесь клас, або навіть школа, йдуть на якийсь захід: на море, на атракціони чи ще кудись. Після закінчення молодшої школи ми (батьки і діти) дарували вчителям усілякі дрібнички: сувеніри, квіти, але це тільки тому, що прощалися з молодшою школою.
Якщо початок року минає без урочистостей, то його закінчення відзначають. В останній тиждень занять діти допомагають вчителям прибрати в класі, ходять на мюзикл випускників, граються, закріплюють пройдений матеріал. В останній день діткам дозволяють принести свою улюблену іграшку (протягом року це заборонено). За кілька хвилин до кінця останнього уроку всі виходять на площу перед школою і роблять зворотній відлік, наче перед Новим роком. Хором рахують: 10, 9, 8, … 1 і кричать «Канікули почались!».
Алла, Ірина та Христина, діти навчаються у різних школах та класах
Японія
Перший дзвоник в Японії — у квітні, приблизно 4-5-го числа. Десь за півроку до цього дітям купують рюкзаки, які називаються «рандосеру», — вони однакові для хлопчиків і дівчаток і взагалі є традиційними для Японії — з ним влаштовують фотосесії.
Зазвичай уся родина зранку приходить до школи (інколи в кімоно), знайомиться з класом дитини. Святкової лінійки немає, а вчителям нічого не дарують — ні квітів, ні подарунків. Це заборонено законом.
Після знайомства з класом свято фактично закінчується. Батьки ведуть дитину фотографуватися до студії з рюкзаком. Інколи приїжджають дідусі й бабусі, щоб привітати дитину і пригостити її в дорогому ресторані.
Вікторія, донька навчається в 4-му класі