Як створити креативний урок з української літератури: чекліст учителя

Ви почали опановувати цифрові можливості Всеукраїнської школи онлайн і хочете створювати креативні уроки за допомогою платформи? Чи, можливо, ви вже просунута користувачка ВШО і зараз шукаєте нові ідеї? Громадська спілка «Освіторія» за підтримки МОН та ЮНІСЕФ підготувала для вас серію вебінарів «Креативні уроки з ВШО» від найкращих учителів України. Перший вебінар присвячений українській літературі. Своїми ідеями ділиться Артур Пройдаков — учитель української мови та літератури, переможець премії Global Teacher Prize Ukraine 2021, автор курсу «Українська література» для 11-го класу Всеукраїнської школи онлайн. Переглянути вебінар можна за посиланням. А нижче знайдете корисний чекліст для втілення креативних уроків з предмета.

Що таке ВШО?

Всеукраїнська школа онлайн — це сучасний онлайн-ресурс для змішаного та дистанційного навчання учнів середньої та старшої школи з матеріалами, що пройшли експертизу та відповідають державним освітнім стандартам. ВШО забезпечує учнів відеопоясненнями, конспектом, тестами та можливістю відстежувати свій навчальний прогрес. А вчителів — необхідними методичними рекомендаціями та прикладами застосування сучасних освітніх технологій. Зараз на платформі викладено вже понад 2500 уроків і тестів за шкільною програмою. Платформа безкоштовна та доступна 24/7 як в Україні, так і за кордоном. Щоб зробити навчання ще доступнішим, кожен учень і вчитель зможуть завантажити на свій смартфон чи планшет мобільний додаток «Всеукраїнська школа онлайн».

Які можливості дає ВШО?

Зараз на платформі доступні курси з української літератури за 9–11-й класи. Що досить зручно, адже програма НМТ та ЗНО переважно орієнтується на твори старшої школи. Але платформа буде поступово наповнюватися, тому курси 5–8-х класів теж з’являться там найближчим часом.

🔵

Перевернуте навчання за допомогою ВШО. Це формат, коли учні самостійно вдома опрацьовують основний матеріал (читають конспект, переглядають відео, можливо, роблять тематичний тест), а в межах уроку вчитель безпосередньо обговорює моменти, що залишаються незрозумілими. Це найбільша перевага ВШО: так дитина може опанувати матеріал у своєму темпі, а вчитель економить час на уроці для загальних пояснень і може поглибити лише проблемні для учнів аспекти. Для цього треба мати доступ до інтернету та дати чіткі інструкції учням, який матеріал варто опанувати на платформі.

🔵

Використання тестів ВШО. Після завершення школи учні складають НМТ або ЗНО. Тому тренування на тестах — важлива навичка для сучасних учнів, вони мають шукати логічні відповіді та критично мислити. Тож учень може пройти тест удома, а під час заняття онлайн або офлайн учитель може розібрати питання, де учні найчастіше помилялися, і повторити цей матеріал.

🔵

Робота з конспектами ВШО. Їх можна довільно завантажувати і використовувати в підготовці плану уроку. Але необхідно наголосити: робота з платформою повністю демократична. Можна використовувати як усі можливості, так і окремі елементи. Порада: шукайте те, що найбільше підходить для вашого уроку та учнів і використовуйте лише найдієвіші для вас інструменти.

🔵

Творчі завдання ВШО. До кожного уроку на платформі є розділ «Завдання» (або «Практичні завдання»). Їх теж можна надати учням на самостійне опрацювання. Наприклад, до твору Григора Тютюнника «Три зозулі з поклоном» розробники пропонують намалювати портрети героїв або пригадати твори, де ще були зміщені часові лінії. Це вмикає уяву учнів на повну. Радимо переглядати їх під час підготовки до уроку: можливо, вони надихнуть вас і на інші ідеї.

Які креативні підходи можна застосувати в роботі з платформою: лайфхаки від Артура Пройдакова

🟡

Розробка ТіkТоk-відео за матеріалами уроків ВШО. Учні вже давно і активно опановують цю соціальну мережу, то чому б не використати це на користь навчання? Запропонуйте їм створити коротке (10–30 с) відео за мотивами одного з творів. Дібрати музичний супровід, ілюстрації та розкрити дотичну до твору тему: як виникла назва, ідея твору, розкрити цікавий факт. Але для такого завдання критично важливо самому не сприймати ТіkТоk як суто гумористичну мережу — адже її можна застосувати і для навчально-пізнавального контенту.

🟡

Створення своїх тестів за зразком тих, що вже є на платформі. На платформі вже є по 5 тестових запитань до кожного уроку — але можна заохотити учнів створити ще! Поясніть їм різницю між запитаннями відкритого та закритого типу, заохочуйте додавати до тестів гіфки, анімацію чи картинки. Також можна створити звукові або відеотести.

🟡

Читання поетичних творів чи уривків уголос. У конспектах є повні поетичні твори, до того ж у відеоуроках їх начитує вчитель. Можна запропонувати дітям послухати, а потім відтворити читання на уроках або начитати на аудіо та надіслати у спільний чат. Щодо прозових творів, то в конспектах теж можна знайти уривки. Тут варто звернути увагу, як кожен окремий учень начитує текст — адже це може говорити про його сприйняття твору.

🟡

Запис подкастів. Подкасти стають мегапопулярним майданчиком. А україномовний сегмент тут набирає обертів. Спочатку можна запропонувати учням ознайомитися з базою подкастів і скласти хіт-парад найулюбленіших. А вже потім — записати власний. Це може бути запис на 5–7 хвилин у форматі діалогу або монологу. Матеріали для обговорення можна брати з відеоуроків та конспектів на платформі ВШО.

🟡

Розробка літературної мапи на основі вивчених творів. За підсумками пройденої чверті або семестру запропонуйте учням намалювати або створити у фотошопі мапу України і відмітити точки, де народилися та жили вивчені письменники. Це дозволить усвідомити, що ми насправді маємо творчих особистостей з усіх регіонів України. А також дасть розуміння, що українська література — це не щось далеке, а письменники — не інопланетяни. Вони жили в наших рідних містах і творили ще за життя наших родичів (або ще творять поруч із нами, якщо йдеться про сучасну літературу).

🟡

Підбір рекомендованих відео чи фото для вивчення певної теми (за матеріалами ВШО). Зараз інформація дуже швидко застаріває. Тому можна запропонувати учням роль критиків: прискіпливо вивчити урок на платформі ВШО, а потім запропонувати вчителю-автору щось додати. Це може бути новий фільм, знятий за мотивами творчості письменника, якесь архівне фото, нещодавно знайдене. Загалом допитливому розуму дітей це завдання має сподобатися.

🟡

Створення літературних портретів письменників та художніх образів. На основі опрацьованого матеріалу можна запропонувати учням скласти літературні портрети персонажів та пояснити, чим один герой відрізняється від іншого (наприклад у творі «Мина Мазайло»). Для цього можна використати уривки з конспектів. Ще хороша ідея — пофантазувати з приводу того, що стоїть за метафоричними описами письменників. Наприклад, чому Коцюбинський — сонцепоклонник, а Сковорода — мандрівний філософ. Які цінності та світогляд спровокували такі назви? Будьте певні: учні точно знайдуть суттєві аргументи.

🟡

Робота в групах (обговорення проблемних питань, про сюжет, про думки у творі). За форматом перевернутого класу учні можуть опрацювати твір вдома і обговорити проблемні питання в класі. Для цієї вправи дуже підходять неоднозначні твори, що порушують багато питань, скажімо «Я(Романтика)». Будьте готові, що думки учнів будуть різнитися, але в цьому й суть: бути готовим свою думку аргументувати та відстояти.

🟡

Демонстрація найулюбленіших уривків з екранізацій творів. У додатках до уроків на платформі ВШО є посилання на фільми або театралізовані постановки за мотивами твору. Запропонуйте учням їх переглянути. І не тільки дати власний відгук (який фільм чи книжка сподобалися більше), а й поділитися улюбленим моментом з екранізації. У кожного він буде свій, і ви як вчитель зможете дізнатися про особистості учнів ще більше.

🟡

Підбір аудіо для вивчення певної теми (пісні на слова поета). Не секрет, що багато сучасних українських пісень написані на слова українських класиків. А зараз цей інтерес до української літератури стає в десятки разів сильнішим. Наприклад, пісня KOZAK System «Не моя» на вірші Василя Симоненко або пісня O.Torvald «Мовчи» на слова Євгена Плужника. Запропонуйте дітям пошукати такі аналогії — і побудувати зв’язки минулого й сучасності.

🟡

Написання есе на запропоновані теми (роздуми, міркування у вільному форматі). Зараз дуже важливо, щоб учні могли висловлювати свої думки. У практичних завданнях на ВШО є теми есе, над якими можуть поміркувати діти. Головне — заохотити їх зробити це у вільному форматі (не за структурою ЗНО). Такий демократичний підхід дозволить якомога більшій кількості дітей бути почутими.

І наостанок: ВШО — це територія творчого простору для кожного освітянина. Вивчайте платформу і вільно використовуйте підготовлені матеріали. Дивіться, на що відгукуються ваші учні, а також виявляйте власну креативність. Ще більше інструкцій з використання платформи ви знайдете за посиланням: https://lms.e-school.net.ua/guide.

Поділитися цією статтею