Як школа прославилася на весь світ через… графіті!

Авторка тексту: Ангеліна Грицей

Середня школа імені Хозе де Дієго, що в Маямі, роками зовні нагадувала в’язницю. 96 % дітей, що мешкали в районі, перебували за межею бідності. Директорка Ейпріл Томпсон-Вільямс запросила 73 художників з усього світу розмалювати будівлю школи. Це перетворило навчальний заклад на культурний хаб міста.

Школа, якої уникали

До приходу нової директорки в школу переважно відправляли дітей, від яких не очікували великих досягнень у житті. Більшість із них були з бідних сімей, які не мали фінансової можливості платити за якісну освіту в приватних установах.

Учні відчували, що перебувають у недружньому для навчання середовищі та скаржилися, що «почуваються, як у в’язниці».

Школа до графіті. Зображення: Florent Garcia

Можливість, яку помітили

Водночас у районі, де розташувалась школа, розвивалася художня галерея просто неба Wynwood Walls. У ній зібрали мурали найкращих графіті-митців у світі. Локація швидко стала популярною в Маямі. Поблизу з’явилися модні бари, бутіки та ресторани. Це перетворило непривабливу для туризму та проживання територію на культурний центр для молоді.

Художник Дасік Фернандез працює над роботою для Wynwood Walls. Зображення: @nikakramer

Директорка зрозуміла, що зміни в районі можуть позитивно вплинути на школу. Вона запросила митців із Wynwood Walls намалювати мурал на стіні навчального закладу. Коли художники побачили білі стіни будівлі, то запропонували створити цілу серію малюнків.

До проєкту долучилися 73 митці з багатьох країн, які за 5 днів безкоштовно перетворили непрестижну школу на артоб’єкт. Вони працювали по 12 годин на добу та використали приблизно 190 літрів і 1000 балончиків фарби. Кошти на матеріали пожертвувала спільнота району, зокрема небайдужі підприємці та знамениті художники.

Англієць Word to Mother малює на стіні школи. Зображення: Брок Брейк

Реакція дітей

Учням сподобалася трансформація. Відколи з’явилися мурали та графіті, вони стали називати школу «своїм маленьким світом» і приходити на територію навіть у вихідні, щоб пограти в баскетбол або зустрітися з друзями.

Директорка пояснює, що яскраві малюнки подарували навчальному закладу ідентичність. Ба більше, інтерес громади та відомих митців до проєкту показав дітям з району, що про них дбають і ними цікавляться. Багато школярів із бідних сімей повірили в те, що в них є майбутнє, зокрема у сфері мистецтва.

Діти на подвір’ї школи. Зображення: Miami Herald

«Неможливо бути засмученими у школі, як наша, — розповідає міс Томпсон-Вільямс. — Коли заходиш на територію, то обов’язково знайдеться мурал, який зачепить погляд і змусить усміхнутися».

Інші «розмальовані» школи

Зараз багато освітян прагнуть перетворити школи на унікальні простори для навчання та розвитку. Графіті та мурали часто не просто прикрашають будівлі. Вони мають культурне, історичне або навіть політичне значення для спільнот.

Наприклад, малюнок на стіні середньої школи образотворчих мистецтв Буффало, що в штаті Нью-Йорк, вшановує пам’ять індіанців, котрі проживали на американських територіях до приходу колонізаторів.

Школа в Буффало. Зображення: Біф Генріх

Учні середньої школи Генлі, що в штаті Вірджинія, розмальовують стіни, щоб звернути увагу однолітків на проблему расизму. Вони назвали свій мистецький проєкт «Сміливі розмови» і присвятили літні канікули тому, щоб утілити його в життя.

Учні розмальовують школу Генлі на літніх канікулах. Зображення: NBC29

В Україні також є навчальні заклади з муралами. Наприклад, в Одесі на стіні школи № 55 французький художник Seth намалював стінопис «Соніне сонце».

Мурал «Соніне сонце», Одеса. Зображення: Seth

Він також створив мурал «Попаснянська гойдалка» на фасаді школи в Попасній, що на Луганщині, у межах соціального проєкту «Back to school! Ukraine». Як зазначає засновник благодійного фонду Sky Art Foundation та співініціатор проєкту Дмитро Палієнко, ця робота «поєднує в собі мінімалізм та глибокий символізм», що ідеально для стріт-арту.

Мурал «Попаснянська гойдалка» у місті в прифронтовій зоні. Зображення: Mural Social Club

А на вашій школі є стінопис? То може час про це подумати:)

Поділитися цією статтею
Автор: