Ядерний вибух: 10 обов’язкових дій і речей для порятунку

За останній місяць росія посилила ядерний шантаж щодо України. Українські та світові експерти попереджають про загрозу застосування тактичної ядерної зброї. Все про ядерний вибух пояснює знаний вчитель фізики Павло Віктор. Розбираємось, який принцип дії тактичних ядерних боєприпасів, які можливі наслідки для населення та що робити, щоб урятуватися. Окремо поговоримо про те, що покласти в «тривожну ядерну валізу». Плекаємо надію, що ці знання знадобляться українцям лише в теорії, проте дотримуємось принципу «попереджений = захищений».

Павло Віктор, учитель фізики, знаний YouTube-блогер, автор підручників, фіналіст Global Teacher Prize Ukraine

Що таке тактична ядерна зброя?

Ядерна зброя (ЯЗ) поділяється на стратегічну й тактичну, залежно від потужності ядерного боєприпасу. Вважається, що межа між тактичною та стратегічною ядерною зброєю — 100 кілотонн. Тобто, потужність тактичного ядерного боєприпасу співмірна з потужністю звичайного тротилу. Отже, бомба у 100 кілотонн має такий самий вихід енергії, як звичайна тротилова бомба у 100 000 тонн.

До прикладу, на театр у Маріуполі скинули дві тротилові бомби, кожна з яких важила півтонни. А тактичний ядерний боєприпас стартує від 0,3 кілотонни до 100 кілотонн. Для порівняння: потужність атомної бомби, скинутої на Хіросіму в 1945 році, була 15 кілотонн, а на Нагасакі — 21 кілотонна. Починаючи з кількох десятків кілотонн руйнування набувають критичних масштабів — може бути зруйноване ціле місто.

Що менша ядерна боєголовка, то менший радіус ураження.

Якими шляхами можна доставити ядерну зброю в місце ураження?

 • Скинути з літака (так було в Хіросімі та Нагасакі) або запустити з корабля.
 • Запустити з крилатою ракетою типу Калібр, Іскандер.
 • Устаткувати ядерною боєголовкою звичайни артилерійський снаряд. Наприклад, радянська система Калібр 152 мм може нести ядерний заряд потужністю 0,4 кілотонни. Гармата з калібром 203 мм може вдарити ядерним зарядом 0,8 кілотонни. А гармата Тюльпан з калібром 240 мм може вдарити зарядами аж до 2 кілотонн. Щодо дальності можливого ураження цілі, то найбільш потужні гаубиці можуть стріляти на відстань близько 40 кілометрів.

Який радіус ураження тактичною ядерною зброєю?

Радіус ураження тактичного ядерного озброєння потужністю 0,4 кілотонни — близько 15 кілометрів. Але це не означає, що в цьому радіусі все буде випалено дотла. Якщо людина перебуває поза 15-кілометровою зоною, вона залишається ціла-здорова, а військові можуть продовжити там воювати.

Як змоделювати ядерний вибух онлайн

На ресурсі NUKEMAP можна обрати місто, потужність ядерного заряду та змоделювати в онлайн-режимі ядерний вибух саме на конкретній місцевості. Буде чітко видно всі зони ураження та шанси на виживання залежно від того, наскільки ви далеко чи близько від епіцентру вибуху (прим. «Освіторія.Медіа»).

Де вибухне тактична ядерна боєголовка: у повітрі чи на землі?

Наземний ядерний вибух

Ось основні фактори ураження:

 • Ударна хвиля: 50% енергії від вибуху піде саме на неї. У радіусі кількох кілометрів будуть зруйновані навіть найбільші чи найзахищеніші споруди (ДЗОТи, бункери, висотні будівлі).
 • Радіоактивне зараження. Воно є особливістю саме наземного вибуху. З грунту, що вилетів у повітря після детонації заряду, формується воронка. Цей грунт містить радіоактивні речовини, що утворюються внаслідок ділення ядер урану або плутонію, які несе в собі бомба. Після вибуху там з’явиться цілий букет елементів: цезій, йод… До слова, йод шкідливий тим, що накопичується в щитоподібній залозі людини й може її зруйнувати. Саме тому для профілактики буде сказано прийняти в конкретний проміжок часу препарат «Калію йодид». Він насичить собою щитоподібну залозу й не дасть поглинути радіоактивний йод. Важливо: дочекайтеся вказівок влади та в жодному разі не займайтеся такою профілактикою самостійно.
 • Світлове випромінювання. Не настільки страшне, як під час повітряного вибуху. Більшу частину світлового випромінювання приймуть на себе будівлі.
 • Радіоактивний пил. Людям треба конче захистити органи дихання, аби цей пил не потрапляв усередину організму, адже так відбуватиметься його зараження.
 • Проникаюча радіація. Її вплив дуже швидко припиняється після наземного вибуху — поглинається, в основному, найближчими будівлями.
 • Радіоактивний дощ. Багато пилу піднімається в повітря та викликає конденсацію водяної пари над землею. Починаються надзвичайно отруйні радіоактивні опади, від яких будь-що треба сховатися.

Висновок

Якщо вас застав наземний ядерний вибух (спосіб ураження — артилерія), для порятунку необхідно сховатися (де шукати найбезпечніші сховки — читайте нижче, — авт.) і чекати, доки радіоактивне зараження вщухне. Тобто, коли розпадеться більшість радіоактивних елементів. Уже через 10–12 годин рівень радіації спаде в рази, тож якщо ви перебували в поганому укритті й поряд є краще — варто туди перебратися. А через одну-дві доби вже можна буде виходити з укриття для евакуації. Якщо ж ви хочете жити/воювати на цій території, треба буде зачекати ще як мінімум 7–10 діб.

Ядерний вибух у повітрі

Він використовується тоді, коли необхідно уникнути радіоактивного зараження місцевості — наприклад, для продовження на ній бойових дій.

Основні фактори ураження:

 • Світлове випромінювання. Дуже потужне саме під час детонації ядерної бомби в повітрі — зазвичай це висота 1,5–2 кілометри. Осліплює всіх і все навкруги. Це той випадок, коли «день може настати посеред ночі».
 • Ударна хвиля. Поширюється на більшу відстань, ніж під час наземного вибуху, але не настільки руйнівна.
 • Проникаюча радіація. Вона складається з гамма-випромінювання та потоку нейтронів. Від гамма-променів людину можують добре захистити важкі метали. Наприклад, якщо сховатися за листом свинцю товщиною 1–2 см чи 3-сантиментрової сталі, це поглине половину гамма-випромінювання. Отже, військові, які під час вибуху перебувають у танках, добре захищені від впливу гамма-променів. Із нейтронами складніше. Ці підступні частинки не мають електричного заряду, їх не відштовхує ядро атома. Тож нейтрони проникають одразу в ядра атомів тієї ж броні чи інших речовин та цим перетворюють їх на радіоактивні ізотопи. Ця вторинна радіоактивність дуже шкідлива. Як же людям захищатись від нейтронів? Потрібно використовувати легкі елементи — наприклад, берилій. До речі, звичайна вода теж чудово поглинає та уповільнює нейтрони.
 • Електромагнітний імпульс. Це своєрідна суперблискавка. Вся електроніка виходить з ладу під дією цього імпульсу, особливо напівпровідникова.

Чи встигнуть нас попередити перед ударом тактичною ядерною зброєю?

Це залежить від майстерності дій розвідки, яка стежить за всіма процесами на росії. Про удар стратегічної ядерної зброї можна дізнатись за достатньо великий проміжок часу. Із тактичною ЯЗ все складніше — снаряд невеликий. Тож добре, якщо ми всі дізнаємося про можливість удару бодай за кілька годин.

Від «Освіторії»

Дії, завдяки яким ви врятуєте своє життя

1️⃣

Сховайтеся в укриття

Якщо вибух застав зненацька та немає часу на пошук укриття:

 • Обирайте укриття на відстані п’яти кроків: рів, кювет, канава. Якщо і їх немає — лягайте на землю обличчям донизу, а руки сховайте під тулуб. Ноги кладіть у бік вибуху. Закрийте голову сумкою, капюшоном. У жодному разі не дивіться на спалах: велика ймовірність втрати зору й опіків. Якщо ви в машині — вимкніть запалювання, закрийте вікна й двері, спробуйте частково сховатись під сидінням, закривши очі й голову.
 • Якщо ви в приміщенні — обирайте середню його частину, подалі від вікон: ванна, туалет, середня кімната. Лягайте додолу нижче лінії вікон. Можна повалити стіл на підлогу й використати його як щит.

Якщо до вибуху залишилось 5–10 хвилин:

 • Схопивши дітей, «тривожну ядерну валізку» та домашніх тварин, біжіть в укриття чи підвал, у гіршому разі підійде підземний паркінг або перехід.
 • У хорошому укритті залишайтеся мінімум добу до оголошення по радіо про евакуацію. З поганого укриття через 10–12 годин можете спробувати перебратися до кращого, але якщо воно поряд. Рівень радіації на той час зменшиться приблизно в 10 разів.

2️⃣

Подбайте про безпеку, перебуваючи в укритті:

 • тримайтеся подалі від стін;
 • закрийте та ущільніть всі отвори скотчем, вологими ганчірками;
 • вимкніть системи вентиляції — кондиціонери та обігрівачі.

3️⃣

Подбайте про знезараження

Якщо ви перебували на вулиці чи в ненадійному укритті під час вибуху:

 • розріжте ножицями верхній шар одягу та акуратно скиньте;
 • герметично запакуйте заражений одяг в пакети, обмотайте скотчем і тримайте подалі від людей.

4️⃣

Якщо є можливість — помийтесь:

 • душ найкраще приймати з милом, волосся помити шампунем без кондиціонеру;
 • терти і дряпати шкіру під час миття заборонено;
 • одягніть чистий одяг;
 • якщо душу немає — під проточною водою обмийте з милом відкриті ділянки шкіри;
 • немає води? протріть шкіру вологими серветками чи тканиною, особливу увагу треба приділити обличчю.

5️⃣

Пийте тільки бутильовану воду

Якщо влада не повідомляла про безпечність водопровідної води, мусите пити лише воду з пляшок. Водопровідна вода натомість підходить для гігієнічних і побутових потреб.

6️⃣

Їжте продукти, які до вибуху були герметично запаковані 

Підходять консеври та продукти, що зберігались у щільних та герметичних харчових контейнерах. Також ви можете їсти їжу з холодильника чи морозильних камер — МОЗ України наголошує, що це цілком безпечний варіант.

Перед тим як відкривати контейнери чи банки, протріть їх вологим рушником чи серветками. Використану тканину замотайте та сховайте подалі від людей.

7️⃣

Не приймайте самостійно калію йодид

МОЗ України нагадує: приймати калію йодид самовільно для «профілактики» без потреби — недопустимо. Це може зашкодити вашому здоров’ю. Йодна профілактика здійснюється одноразово і лише коли на це є вказівка від органів влади. Тобто вживання йоду заздалегідь до вибуху не має жодного сенсу. Чекайте вказівок, коли саме та кому саме потрібно прийняти таблетку калію йодиду, і чітко дотримуйтеся цих рекомендацій.

8️⃣

Слухайте радіо

Найімовірніше, інтернет та мобільний зв’язок після ядерного вибуху не працюватимуть, тож зв’язок із зовнішнім світом люди триматимуть за допомогою звичайного радіо. Уважно слухайте вказівки та не виходьте назовні доти, доки влада не подасть сигнал.

9️⃣

Не намагайтеся возз’єднатись із членами родини

Навіть якщо вам вдалося вийти на зв’язок із рідними, не намагайтеся домовитися про зустріч в укритті, де перебуває хтось із вас. Навіть якщо минув певний час після вибуху, адже небезпека радіаційного ураження найвища в перші 24 години. Ви точно побачите одне одного, але трохи пізніше.

🔟

Пам’ятайте про правило 24 годин

Навіть якщо у вас немає радіо та можливості дізнатися, які були офіційні вказівки від влади, мусите дотримуватися правила: не залишати надійне укриття протягом 24 годин мінімум. Також варто пам’ятати, що не можна випускати домашніх улюбленців назовні менш ніж за 24 години після вибуху.

Тривожна ядерна валіза: речі, які врятують і допоможуть вижити

Цей список склав Vice President, Chief Digital Strategy Leader в компанії Intellias Роман Павлюк.

1️⃣

5 штук поліетиленових дощовиків; 5–10 пар бахіл, можна медичні; 4 пари гумових господарських рукавиць. Про застосування цих речей читайте докладно в дописі Романа Павлюка.

2️⃣

6 штук — респіратор FFP2, а ще краще FFP3. Рекомендовано нашого виробництва. Кожен респіратор має бути в окремій упаковці.

3️⃣

Рулон сміттєвих пакетів (найтовстіших) та скотч (ідеально — армований).

4️⃣

1 штука робочих окулярів — таких, як для роботи з болгаркою.

5️⃣

2 флакони змивки лаку для нігтів та пачка паперових серветок (ними можна знезаразити шкіру після контакту з радіацією).

6️⃣

Лічильник Гейгера або ж детектор радіації. Його купуємо один на сім’ю. Слід потурбуватися і про павербанк та батарейки для нього.

7️⃣

Радіоприймач, обов’язково з КХ/СХ діапазоном. Тим не менш, ми припускаємо, що зв’язку з ЦО не буде, оскільки вона буде зруйнована в результаті вибуху.

8️⃣

Герметично запакована їжа з рохрахунку на 2 дні, вода в пляшках.

9️⃣

Одяг для перевдягання з натуральної тканини, який закриває всі частини тіла.

🔟

Компас механічний та карти місцевості — або куплені, або роздруковані з інтернету. Олівець і ручка на додачу.

Поділитися цією статтею