«Я б не хотів втрачати такого вчителя»: історія від директора, який відсторонив педагога без вакцинації

Зображення: Business 3D

Починаючи з 8 листопада нещеплених освітян почали відсторонювати від роботи. Але як це працює насправді: вчителів попереджають заздалегідь чи ставлять перед фактом? Чи тотожне відсторонення від роботи «звільненню» та які строки відсторонення вказані в наказі? Де освітяни можуть оскаржити наказ, який позбавляє їх заробітку та лікарняних? Розбираємо всі ці запитання на прикладі реальної історії. Директор однієї з українських загальноосвітніх шкіл в анонімному спілкуванні з «Освіторією» поділився, як був змушений відсторонити від роботи кваліфікованого й успішного працівника.

«До суду не піду. Звільнюся з понеділка»

— Більшість моїх колег вважає, що відсторонювати педагогів від роботи — обурливо, принизливо й протизаконно. По-людськи я співпереживаю кожному, але в той же час несу відповідальність перед законом. Штраф за порушення — 34 000 гривень, — на умовах анонімності розповів директор однієї з українських загальноосвітніх шкіл. 

Тож коли в нашій школі залишився останній невакцинований співробітник з вісімдесяти (включно з технічним персоналом), я спробував провести з ним ще один пул перемовин. Це вчитель фізичної культури, молодий і натхненний. Діти його уроки люблять, і раніше жодних проблем із цим педагогом не виникало.

Підсумкова розмова відбулася за два тижні до підписання наказу про відсторонення. «Не вакцинуватись — моя принципова позиція. Я не бачу в цьому сенсу. Всі вакцинуються, так. Але я — не «всі», — ось короткий підсумок нашої розмови про відмову щепитися від COVID-19. До слова, в нашій школі більшість викладачів не хотіли вакцинуватись. Із кожним проводили індивідуальні бесіди, пояснювали ризики та можливі наслідки. Наразі з усього колективу лише 4 людини не мають двох доз щеплення. Вони продовжують працювати, закон дозволяє. І ще один працівник школи має офіційне відтермінування вакцинації.

Отож, я поговорив з останнім невакцинованим вчителем щиро й по-людськи. Розповів, що не хочу оформлювати наказ про відсторонення, але роблю це вимушено, під загрозою штрафних санкцій.

— Можете підписувати всі необхідні документи, я до суду не піду! — сказав педагог. — Звільнюся до понеділка!

Це було гірко чути. Я попросив вчителя не звільнятись.

Чи можна оскаржити рішення про відсторонення в суді?

Як розповів «Освіторії» освітній юрист Максим Котик, стаття 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», стаття 46 Кодексу законів про працю України та постанова Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096 передбачають законність тимчасового відсторонення від роботи. Проте звільняти працівників ніхто не має права. А сам наказ про відсторонення працівника може бути оскаржений. Відповідне звернення працівник має направити до комісії з трудових спорів, а в разі незгоди — до суду.

На жаль, через два тижні позиція нашого працівника не змінилась. Він ознайомився зі змістом готового наказу та поставив свій підпис. Розмова вийшла людяною, без звинувачень. Я з’ясував, що вчитель не залишиться без коштів на життя — має підробіток у приватному спортивному клубі. Оскільки він буде відсутній у школі, ми організували повноцінну заміну з повною оплатою праці для цього вчителя.

Не втрачаю надії на те, що наш викладач повернеться до школи. Я б не хотів втрачати такого спеціаліста — він крутий мотиватор для дітей.

10 питань про допуск до роботи та вакцинацію від COVID-19

Який порядок отримання керівником закладу освіти інформації про наявність або відсутність у працівника цього закладу обов’язкового щеплення проти COVID-19 або про відмову педагогічного працівника від вакцинації?

  1. Пояснення Державної служби України з питань праці: відмова або ухилення працівника закладу освіти від обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 є підставою для його відсторонення. Якщо працівник не надає керівнику закладу освіти сертифікат про проходження обов’язкового щеплення — це також є підставою для його відсторонення від роботи.
  2. Пояснення МОЗ: працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення профілактичних щеплень проти СOVID-19, мають надати керівникові закладу освіти медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19, виданий закладом охорони здоров’я.

Отже, працівник має надати сертифікат про проходження обов’язкового щеплення або медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19, — розповідає освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

Як діяти керівнику закладу освіти, якщо працівник відмовляється робити щеплення та/або надати відповідний сертифікат?

Роботодавець може відсторонити працівника від роботи, якщо останній:

  • з’явився на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;
  • відмовляється або ухиляється від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
  • в інших випадках, передбачених законодавством (стаття 46 Кодексу законів про працю України).

До інших випадків, передбачених законодавством, належить, зокрема відмова або ухилення від профілактичних щеплень працівників професій, виробництв та організацій, для яких таке щеплення є обов’язковим. Це передбачено статтею 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»).

Тому, як інформує Держпраці, відмова або ухилення працівника закладу освіти від обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 є підставою для його відсторонення. Якщо працівник не надає керівнику закладу освіти сертифікат про проходження обов’язкового щеплення – це також є підставою для його відсторонення від роботи.

МОЗ пояснює, що відповідно до пункту 41-6 постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236», керівники закладів освіти мають забезпечити відсторонення від роботи працівників, обов’язковість профілактичних щеплень проти СOVID-19 яких визначена переліком, але які відмовляються або ухиляються від проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти СOVID-19.

Яку довідку лікарі видають пацієнтам, що мають протипоказання до вакцинації?

«Міністерство охорони здоров’я України затвердило форму довідки, яку лікарі видаватимуть пацієнтам, що мають тимчасові або постійні протипоказання до вакцинації проти COVID-19», — пише на своїй сторінці освітній омбудсмен Сергій Горбачов. У довідці про тимчасові протипоказання до вакцинації від COVID-19 має бути обов’язково вказаний термін дії цих протипоказань. Відповідну форму «Висновок лікаря щодо наявності протипоказань до вакцинації проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та інструкцію щодо її заповнення було затверджено наказом МОЗ від 2 листопада 2021 р. № 2394.

Чи правомірне відсторонення невакцинованого працівника під час очного навчання, дистанційного навчання та канікул?

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236» керівникам державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій необхідно забезпечити контроль за проведенням обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 та відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників і державних службовців, які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19, крім тих, які мають абсолютні протипоказання.

Відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, дистанційна робота — це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, у будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

Канікулярний час для педагогічних працівників є робочим, під час канікул здійснюється оплата з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул (пункт 71 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти).

Під час канікул, що не збігаються з черговою відпусткою, керівник закладу освіти залучає педагогічних працівників до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, що не перевищує їхнього навчального навантаження до початку канікул (пункт 25 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для працівників навчально-виховних закладів системи Міністерства освіти України).

Постанова передбачає відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників без винятків, тобто і під час дистанційного навчання та канікул, наголошує освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

Чи зберігається заробітна плата у відсторонених від роботи працівників, які не отримали обов’язкового щеплення?

Держпраці роз’яснює, що відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата — це винагорода, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівнику за виконану ним роботу. Тобто заробітна плата виплачується саме за виконану роботу.

Та оскільки під час відсторонення працівник тимчасово звільняється від виконання своїх трудових обов’язків та не може виконувати роботу, то за загальним правилом такому працівникові заробітна плата в період відсторонення не виплачується, якщо інше не встановлено законодавством. Держпраці звертає увагу, що законодавством не передбачається обов’язок роботодавця зберігати за працівником заробітну плату на період його відсторонення від роботи через відмову робити щеплення проти COVID-19. Водночас Держпраці наголошує, що питання оплати праці в період відсторонення можуть регулюватися колективними договорами та/або угодами, рішеннями роботодавця.

Допомога по тимчасовій непрацездатності (лікарняний лист) надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї одного зі страхових випадків. Тому хочемо зауважити, що під час відсторонення працівника від роботи з припиненням виплати заробітної плати у такого працівника можуть виникнути проблеми з виплатою допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Також до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, відповідно до статті 82 Кодексу законів про працю України, не враховується період відсторонення. Адже до стажу роботи враховується лише той період, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому не виплачувалася заробітна плата у порядку, визначеному статтями 25 і 26 Закону України «Про відпустки», за винятком відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку. У статтях 25 та 26 визначається порядок надання відпустки без збереження заробітної плати, що надається працівнику в обов’язковому порядку, та відпустки без збереження заробітної плати за згодою сторін.

Які документи має видати керівник закладу освіти та керівник органу управління освітою для відсторонення працівників від роботи?

Згідно з роз’ясненнями Держпраці, відсторонення від роботи оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця. У наказі зазначаються підстави та строки відсторонення, визначені в пункті 41-6 постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096. Також керівник зобов’язаний обов’язково ознайомити з наказом згаданих у ньому осіб, які на першому примірнику документа чи на спеціальному бланку проставляють свої підписи із зазначенням дати ознайомлення (пункт 11 розділу 9 Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях).

Юристи радять: якщо працівник відмовляється ознайомитися зі змістом наказу або поставити свій підпис на наказі, керівник закладу освіти має скласти акт про відмову працівника ознайомитися з документом.

Як бути тим, хто нещодавно перехворів на COVID-19?

Підпунктом 15-1 пункту 3 постанови КМУ від 9 грудня 2020 р. № 1236 встановлено, що для допуску працівника, який нещодавно перехворів на COVID-19, на робоче місце потрібна довідка про «одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якої підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія)».

Міністерство цифрової трансформації України анонсувало запуск цифрових COVID-сертифікатів про одужання, які найближчим часом з’являться в застосунку та на порталі Дія. Згенерувати його можна на 15 день від дня встановлення діагнозу в застосунку Дія або на порталі. Термін його дії — 90 днів, він буде підставою для вільного пересування у регіонах із «червоним» рівнем епіднебезпеки.

Міністерство охорони здоров’я України затвердило форму довідки, яку лікарі видаватимуть пацієнтам, що мають тимчасові або постійні протипоказання до вакцинації проти COVID-19.

На який термін можуть відсторонити працівника від роботи?

Чинне законодавство не визначає граничних термінів відсторонення від роботи. У підпункті 3 пункту 41-6 постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236» зазначено, що строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили. Отже, працівник відстороняється від роботи до моменту усунення причини відсторонення, тобто поки не зробить перше щеплення проти COVID-19 і не надасть сертифікат, що підтверджує проходження вакцинації.

Що як працівник отримав лише одну дозу вакцини проти COVID-19?

Відповідно до пункту 41-6 постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236» керівники закладів освіти мають забезпечити відсторонення від роботи працівників, обов’язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком, але які відмовляються або ухиляються від проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти СOVID-19.

У цьому випадку працівник не ухиляється та не відмовляється від щеплення. Він має змогу згенерувати жовтий сертифікат про вакцинацію в додатку Дія або отримати його в лікаря і надати роботодавцю. Після отримання другої дози вакцини проти СOVID-19 у визначений строк працівник має надати відповідний сертифікат керівнику закладу освіти.

Як здійснювати заміну відстороненого працівника?

Держпраці: на період відсторонення педагога від роботи роботодавець може прийняти рішення про виконання обов’язків іншою особою з відповідною доплатою.

Статтею 105 Кодексу законів про працю України передбачено, що працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника. Розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі.

Поділитися цією статтею