Вступна кампанія — 2018: зашифровані прізвища абітурієнтів та інші правила

Автор тексту: Олена Юрченко

Цьогоріч вступна кампанія триватиме з 2 до 26 липня. Розповідаємо, що змінилося порівняно з попередніми роками та відповідаємо на запитання про ключові правила.

Хочу вступити до вишу на бюджет. Скільки заяв можу подати і коли?

У 2018 році вступник може подати 7 заяв на чотири спеціальності. Раніше кількість заяв становила 9, але в МОН пояснюють: тепер абітурієнт більше мотивований на вибір спеціальності. Якщо обираєте контрактну форму навчання, кількість заяв — необмежена. Заяви можна подавати з 12 по 26 липня. А для осіб, які вступатимуть до вишів на основі співбесіди, — до 20 липня. Дати співбесід — 21-22 липня.

Ок. У якій формі треба подавати заяви?

В електронній формі через особистий електронний кабінет на сайті.

Коли запрацює цей сайт?

Сайт працює тільки під час вступної кампанії. Реєстрація електронних кабінетів вступників розпочнеться 2 липня й триватиме до 25 липня (до 18:00).

Крім того, 25 та 26 червня кожен охочий зможе протестувати реєстрацію електронного кабінету та подання заяв. Це можна зробити протягом години з 15:00 до 16:00.

Що треба буде вказати в електронній формі?

— Серію та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу (свідоцтва про народження, якщо вам немає 16 років, або військового квитка чи посвідчення про приписку для військовозобов’язаних);
— серію та номер атестата і додатка до нього;
— номер, PIN-код сертифіката ЗНО.

А як щодо конкурсних предметів?

Їх три. Обов’язковий предмет для всіх вступників — українська мова і література. Другий предмет — фіксований (залежно від спеціальності). Щодо третього предмета, то дається дві альтернативи на вибір абітурієнта.

Чи можу скористатися під час вступу сертифікатами ЗНО 2016 або 2017 року?

Так. За одним винятком: з іноземних мов буде чинним сертифікат 2018 року через те, що цього року до завдань додалося аудіювання.

Що таке конкурсний бал і як його обчислюють?

Конкурсний бал (КБ) це комплексна оцінка досягнень вступника.
Не плутайте його з прохідним балом — мінімальною кількістю балів, яку має набрати вступник, щоб потрапити до обраного вишу.

Конкурсний бал обчислюють за спеціальною формулою:
КБ = (бали кожного сертифіката ЗНО + середній бал атестата + бал за конкурс творчих або фізичних здібностей) × вагові коефіцієнти, сума яких дорівнює одиниці.

Із чого складається ваговий коефіцієнт?

Вагові коефіцієнти визначає кожний окремий виш у правилах вступу.

Згідно з умовами прийому, вагові коефіцієнти мають становити:
— для сертифікатів ЗНО — не менше 20% (min 0,2);


«Це означає, що до різних предметів за пріоритетністю може бути застосовано різний коефіцієнт, але не менше 20%», — пояснила міністр освіти і науки Лілія Гриневич на прес-конференції, присвяченій вступній кампанії — 2018.


— для середнього бала атестата — не більше 10% (max 0,1);

— для результатів конкурсу розумових чи фізичних здібностей — не більше 25% (max 0,25);

— за призове місце на етапі всеукраїнських олімпіад з базових предметів чи III етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України — не більше 5% (max 0,05);

— за успішне закінчення підготовчих курсів вишу (з обсягом навчальних годин не менше 150 аудиторних годин і терміном навчання не менше трьох місяців) для вступу до цього навчального закладу на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності — не більше 5% (max 0,05).

Хто має право на «сільський коефіцієнт»?

Це один із трьох підвищуючих коефіцієнтів — разом з регіональним та галузевим. Сільський коефіцієнт становитиме 1,05, якщо абітурієнт вступає на аграрну спеціальність, та 1,02 — для решти спеціальностей.


«Для того щоб скористатись під час вступу сільським коефіцієнтом, випускник має бути зареєстрований у селі не менше двох років до дня завершення подання заяви про вступ. Та обов’язково — здобути повну загальну середню освіту в закладах освіти на території сіл у рік вступу», — підкреслює Лілія Гриневич.


Якщо випускник школи хоче вступати до Києва, регіональний коефіцієнт становитиме 1,0 — цей варіант ніяк не вплине на конкурсний бал.

А ось для вишів у Донецькій, Житомирській, Кіровоградській, Миколаївській, Сумській, Херсонській, Хмельницькій, Чернігівській областях цей коефіцієнт становить 1,04.
Галузевий коефіцієнт у 2018 році становить 1,02 та на відміну від минулого року, поширюватиметься на заяви з другою пріоритетністю.

Хто має пільгові умови для вступу?

Спеціальні умови на участь у конкурсному відборі мають:

  • особи, які мають захворювання, що перешкодили їм скласти ЗНО;
  • діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування;
  • демобілізовані після 30 листопада 2017 року;
  • учасники бойових дій, особи, що брали участь в АТО.

Представники цих категорій можуть вступити до вишів, склавши іспит або на основі результатів ЗНО 2017 чи 2018 року.

На вступ після проходження співбесіди мають право:

  • чорнобильці і постраждалі при аварії на ЧАЕС;
  • інваліди, які не можуть відвідувати навчальний заклад;
  • громадяни, визнані інвалідами війни.

Обидві групи вступників мають подати документи особисто та винятково в паперовій формі.

Коли відбудуться творчі конкурси та іспити?

Творчі іспити проведуть у кілька сесій — з 14 до 26 липня включно.
Іспити стартують 26 липня.

Коли я дізнаюсь — зарахований чи ні?

Рейтингові списки вступників із зазначенням рекомендованих до зарахування оприлюднять вже 1 серпня.

6 серпня вступники, які отримають рекомендації, мають виконати вимоги до зарахування на місця державного чи регіонального замовлення.

7 серпня відбудеться зарахування вступників за державним або регіональним замовленням.

До 30 вересня зарахують вступників, що навчатимуться за контрактом.

Я з Донбасу/Криму й хочу вступити до державного вишу. Як діяти?

Під час нещодавньої зустрічі із журналістами Лілія Гриневич підкреслила, що правила вступу для абітурієнтів з окупованого Криму та непідконтрольних територій спрощено.

«Хочемо, щоб ви здобули вищу освіту та як громадяни України допомагали реінтегрувати ці території в єдину неподільну країну», — каже пані міністр.

Навіть якщо у вступника з Донбасу чи Криму немає атестата про середню освіту, можна подавати документи за спрощеною процедурою через освітні центри «Донбас-Україна» та «Крим-Україна». Обидва працюватимуть з 4 червня до 28 вересня 2018 року. План дій такий:

1

Обрати освітній центр (ОЦ). Перелік з адресами, контактами та графіками роботи розміщений на сайті МОН.

2

Особисто подати заяву та заповнити освітню декларацію в ОЦ — щоб навчатися на бюджеті — до 20 липня, за контрактом — до 28 вересня.
Прийняття документів — до 18:00 20 липня.
Вступні іспити — до 23 (Крим) та до 26 (Донбас) липня.
Зарахування — до 12:00 7 серпня (Донбас), до 12:00 26 липня (Крим).

3

Скласти на базі ОЦ два іспити державної підсумкової атестації: українська мова та історія України. У пригоді стане сайт dostupnaosvita.com.ua. Тут є безкоштовні відеоуроки, презентації, тести.

4

Скласти один профільний вступний іспит (встановлює навчальний заклад). Для вступу на спеціальності, для яких передбачено проведення творчого конкурсу, замість вступного іспиту проводиться відповідний творчий конкурс.
Важливий момент: у 2018 році в наказах про зарахування прізвища вступників зашифровані. Це робиться з міркувань безпеки.

Поділитися цією статтею