Міністерство освіти розробило кілька сценаріїв, які можливі, враховуючи ситуацію з карантином, повідомила Любомира Мандзій 26 березня під час онлайн-брифінга МОН. Окрім оптимістичного варіанту — карантин завершиться 24 квітня, розглянули ще й інші варіанти — з урахуванням можливості його продовження.
Коли завершиться навчальний рік
У будь-якому разі навчальний рік в Україні завершиться в передбачені законодавством терміни, тобто 1 липня, для всіх, окрім одинадцятикласників. А ось пришкільних таборів улітку не буде.
Як наздоганятимуть матеріал
До завершення карантину школи працюватимуть, як і раніше, дистанційно.
Якщо карантин не подовжать після 24 квітня, учні матимуть час у травні та червні на повторення матеріалу, пройденого дистанційно, а також на узагальнення, діагностику рівня знань кожного учня.
Якщо через карантин повернутися до шкільних класів можна буде лише в червні, то саме тоді опрацьовуватимуть пропущений матеріал і підбиватимуть підсумки.
Якщо ж до 1 липня карантин триватиме, то школярам дадуть змогу допрацювати цей матеріал у вересні 2020/2021 навчального року, надолужити те, що пропустили. Адже в МОН усвідомлюють, що в різних регіонах дуже різна ситуація з рівнем організації дистанційного навчання.
А як же олімпіади?
На жаль, IV Всеукраїнського етапу олімпіад не буде. Відповідні накази підготує МОН.
— Не можемо ризикувати здоров’ям дітей. Не засмучуйтеся батьки, в учнів ще буде в житті час і можливість продемонструвати здібності, — запевнила т.в.о. міністра освіти Любомира Мандзій.
Що буде з учнями випускних класів
Державну підсумкову атестацію для учнів 4-го (завершують початкову школу) і 9-го (завершують основну школу) класів скасували. Навчальний рік для учнів 11-х класів завершиться після складання та отримання результатів ЗНО.
— Шановні випускники! У вас, безперечно, шалений виклик, але я впевнена: ви з ним впораєтеся, — звернулася до учнів Любомира Мандзій.
Коли буде пробне та основне ЗНО
Зовнішнє незалежне оцінювання у 2020 році обов’язково буде.
Звісно, пробного ЗНО 4 та 11 квітня не відбудеться, бо триватиме карантин. Якщо учні зможуть повернутися за шкільні парти в травні, тоді пробне ЗНО відбудеться цього ж місяця, а основна сесія — у кінці червня.
Якщо учні повернуться до шкіл у червні, то пробне й основну сесію ЗНО зможуть також пройти в червні. За такого розкладу в липні 11-класники отримають результати, і для них завершиться навчальний рік. Вступна кампанія посунеться на серпень.
Якщо ж карантин триватиме аж до липня, тоді ЗНО завершиться в середині вересня, а вступна кампанія пройде до середини жовтня.
У будь-якому разі, щоб вступники заздалегідь мали можливість зануритися в процеси ЗНО, адаптуватися, як торік і раніше це було на пробному ЗНО, для них уже в середині квітня підготують відеоматеріали щодо основних процесів зовнішнього незалежного оцінювання.
Засновники закладів вищої освіти відповідно змінять терміни прийому документів та зарахування вступників.
Якщо ви не встигли зареєструватися на ЗНО
24 березня 2020 року був останній день подання документів, але на карантині з 12 березня чимало людей розгубилися та не встигли подати фото або частину документів. Таких випускників, які не пройшли процедуру реєстрації, а також вчителів, які не змогли зареєструвати учнів на ЗНО, закликають не хвилюватися — усім дадуть на це додатковий час. Коли — буде зрозуміло, тільки-но остаточно визначать дати ЗНО.
Як платитимуть вчителям
МОН вже скерувало три листи на керівників закладів освіти, в яких чітко роз’яснені всі питання оплати праці педпрацівників на цей період, а також питання оплати сумісникам. Вчителям мають виплачувати середню зарплату в розмірі заробітної плати, затвердженої на поточний навчальний рік.
До Міністерства освіти і науки надходять скарги, що окремі районні держадміністрації різних міст та відділи освіти переводять працівників на оплату в розмірі 2/3 зарплати у зв’язку з простоєм, хоча вони займаються дистанційною роботою. МОН відреагує на кожне таке звернення.
Як атестуватимуть педагогів
На час карантину в закладах освіти передбачено проведення атестаційної комісії дистанційно, без «живої» присутності вчителів.
Як заповнювати класний журнал під час карантину
Багато питань з приводу оцінювання дистанційного навчання. Припустимі різні підходи, але вчителі мають лише робити нотатки (у тому числі за допомогою електронних платформ). Перенести їх до класного журналу вчителі зможуть лише після карантину. Заповнення журналів відбуватиметься саме тоді. Що ж до того, які саме типи уроків вказувати, то саме вчителі можуть визначати свої методи роботи: онлайн-консультування, лекція-вебінар, задані вправи тощо. Якщо після завершення карантину буде така потреба, Український інститут розвитку освіти підготує додаткові рекомендації.
До слова, Любомира Мандзій приємно вражена тим, як ефективно освітяни опановують нові інструменти. Наприклад, проводять педраду за допомогою Zoom.
Що зміниться для закладів вищої освіти
Екзаменаційно-залікові сесії проведуть дистанційно. Якщо обов’язково потрібно провести лабораторну роботу, її перенесуть на наступний навчальний рік. Дистанційно не будуть проведені єдиний державний кваліфікаційний іспит (його планують перенести на вересень) та атестації тих людей, хто отримує кваліфікацію доктора філософії, або доктора мистецтв, або доктора наук (відбудеться частково дистанційно, частково — очно, але з уникненням скупчення людей, змістять через карантин).
Творчі конкурси проведуть після завершення карантину.
Що робити батькам
— Підтримаймо наших учнів, — закликала Любомира Мандзій. — На батьків велике навантаження. Але прохання поставитися з розумінням. У початковій школі важлива підтримка батьків та їхня взаємодія з учителями. Переконана: зможемо подолати тимчасові труднощі тільки разом. Від нашої згуртованості залежить те, якими ми вийдемо із цієї ситуації. Ми вийдемо із цієї ситуації, подолаємо виклик, який стоїть перед усім світом. Будьте здорові та мийте руки з милом.