Шкільний випускний буває раз у житті. Цього року це перший випускний під час повномасштабної війни в Україні. Без зустрічі світанку всім класом, але з онлайн-включенням усіх учнів, де б вони не перебували — у Польщі, Великій Британії чи в Мукачево. Без мерехтливих суконь, але з відчуттям, що зробили щось дуже цінне для наших воїнів-захисників. Ділимося ідеями, як гідно, цікаво і з користю провести випускний 2022 для дітей, які подорослішали вранці 24 лютого.

Фото з приватного архіву Валерії, випускниці харківської школи № 134

Артур Пройдаков, учитель української мови у школі MIDGARD, переможець Global Teacher Prize Ukraine

— Коли почали обговорювати з учнями формат випускного під час війни, найперше, що вони сказали: «Ми не хочемо пафосу і великої гулянки. І дуже хочемо одягнути вишиванки», — розповідає Артур Пройдаков, переможець Global Teacher Prize Ukraine, вчитель української мови у школі MIDGARD. — Плануємо в нашій школі змішаний формат випускного 17 червня: наживо + онлайн. Адже частина учнів не можуть поки що повернутися до Києва: хтось — в інших регіонах країни, а хтось — в інших країнах світу.

Що зробимо під час випускного у воєнний час?

 • Оформимо шкільне подвір’я в патріотичному й етностилі.
 • Встановимо великі монітори на вулиці та проведемо час усі разом через відеозв’язок у Teams. В якому б хто куточку світу не був — долучиться онлайн і його буде добре видно.
 • Підготуємо номери із сенсами: від батьків, вчителів і кураторів. І окремо — від учнів.
 • Заспіваємо разом із нашими 11-А та 11-Б пісню Скрябіна «Місця щасливих людей». Буде відеоряд — фото наших учнів до 24 лютого і після.
 • Почуємо кожного учня, який буде на випускному онлайн — вони співатимуть, читатимуть вірші. Хочемо залучити їх максимально.
 • Зробимо багато теплих знімків.
 • Запросимо прийти до школи тих батьків, які через війну залишились в Україні, а їхні діти — за кордоном. Це ще один привід побачитись, нехай навіть онлайн. А ще вони зможуть забрати атестат свого випускника чи випускниці.
 • Мініфуршет на подвір’ї школи.

Чого в нас точно не буде?

 • Червоної доріжки.
 • Гламурного дрескоду.
 • Святкового шоу.
 • Пишного застілля в ресторані.
 • Зустрічі світанку (у Києві триватиме комендантська година).
Фото: @senykstas

Ідеї для випускного 2022: свято запам’ятається

Пропонуємо невелику добірку ідей від «Освіторії» для цікавого проведення випускного 2022.

Запрошена зірка чи інфлюенсер, яким захоплюються діти

Під час війни наші зірки стали ближчими до людей і охоче відгукуються на пропозиції ГО, благодійних фондів і шкіл зробити пряме включення для ціннісного заходу. Тож спробуйте сконтактувати з піарниками співаків, із блогерами чи лідерами думок — хтось точно відгукнеться на вашу пропозицію стати запрошеною зіркою свята, під’єднається онлайн на кілька слів натхнення та відповість на запитання випускників. До кого можна «постукати»? Співак Тарас Тополя, співачка Христина Соловій, ведучий Антон Птушкін, олімпійський чемпіон Жан Беленюк, співачка Катерина Павленко (Go-A), блогерка Леся Нікітюк, телеведуча Маша Єфросініна, телеведучі Дмитро Комаров, Лідія Таран, Руслан Сєнічкін, Неля Шовкопляс та багато інших.

Особлива музика, що об’єднує

Під час випускного можуть звучати пісні, за які проголосували учні. Добірку з найкрутішими патріотичними піснями залишаємо для вас ТУТ. Також можете запропонувати випускникам за тиждень до випускного влаштувати пісенний флешмоб у TikTok. Для цього треба обрати кілька рядків із пісні й накласти на зняті відео з учнями в головній ролі. На закінчення додати фірмовий хештег. Під час випускного подивіться відео за хештегом на великому екрані.

Реалізація мініпроєкту для воїнів ЗСУ

Більшість українських підлітків гостро переживають усі події війни, постійно долучаються до благодійних проєктів і створюють їх самостійно — продають іграшки та розсаду, а дівчата навіть зрізають довге волосся й віддають зароблене на армію. Деякі випускні класи домовляються не купувати святкове вбрання, не влаштовувати ресторанне застілля й віддають зекономлені кошти у фонд «Повернись живим», купують генератори для військових, роблять донати в дитячі відділення лікарень. Для того щоб випускний на довгі роки запам’ятався доброю справою — оберіть чи придумайте самі та реалізуйте значущу, цінну для України мету. Які ж варіанти можна втілити?

 • Найпростіше — передати всі зекономлені кошти з випускного у фонди «Повернись живим», благодійний фонд Сергія Притули.
 • Написати лист-мотиватор воїнам ЗСУ. Окрім слів вдячності, можна вказати, з якого ви населеного пункту, розповісти про те, ким хочете бути у вільній Україні та як хотіли б допомогти її відбудувати. А ще вкажіть свої контакти й запропонуйте зустріч після перемоги.
 • Якщо учні можуть фізично зібратись разом — можна напекти печива з цукатами й горішками для наших воїнів, розфасувати в невеликі пакуночки й вкласти у кожний записку. Також у пакуночки можна додати стіки кави 3 в 1, маленькі шоколадні батончики. Смаколики передайте на фронт через одну з волонтерських організацій.

«Капсула часу»

Де б не перебували ваші учні-випускники — попросіть кожного обрати певну особливу локацію й записати там відео для «капсули часу» саме вашого класу. Про що говорити у відео? Це може бути послання учня до самого себе через 10–20 років про те, яким він/вона бачить своє життя. Можна поділитись особливою шкільною історією, розповісти про мрії. У відео можна відповідати на запитання «Що дала мені школа?», «За що я вдячний вчителям цієї школи?», «Що я ніколи не забуду про цю школу?» Це відео ви із завмиранням серця передивлятиметеся на зустрічах випускників. А через скільки років це буде — вирішувати вам, тож дату «розморожування» капсули встановіть самостійно. І ще одна цікавинка: такі змонтовані розповіді випускників можна показувати і на початку наступного навчального року школярам — як наживо, так і в онлайн-форматі. Звісно, якщо у вашу школу не поцілили російські виродки.

Дерево з іменем для школи

Під час випускного можна подарувати школі дерево. Учні, які перебуватимуть під час урочистої зустрічі в місті чи селі, можуть посадити рослину й закріпити в землі пам’ятну табличку з ім’ям деревця та назвою класу, який подарував його школі в найскладніший для України час. Про дерево дбатимуть наступні покоління учнів, а якщо це буде плодове деревце — восени можна завітати до рідної школи й скуштувати урожай. І ще: геть стереотипи про те, що дерева можна висаджувати лише навесні та восени. У сучасних магазинах садівництва можна придбати в спеціальних закритих контейнерах рослини, коренева система яких вкрита землею. Тож ви пересадите деревце без стресу для рослини і воно міцно вкоріниться до зими.

Трохи магії у стрічці

Якщо ви замовлятимете класичні стрічки для випускників — запропонуйте учням написати на них спеціальним маркером для тканини про свої мрії, сподівання, надії. Можна попросити друзів залишити на них свої автографи, символи, смайлики. І, як влучно зазначила у своєму дописі письменниця Тамара Горіха Зерня, «…І хай наші діти несуть стрічки «Випускник 2022» так гордо, як прапор, разом із нашими синьо-жовтими прапорами… Єдиною нашою втіхою буде День Перемоги, на який ми одягнемось у свої найкращі сукні і найвищі підбори і зробимо найпрекрасніші зачіски».

Вручення атестатів

Частина учнів, якщо не більшість, долучиться до випускного лише онлайн. Тож заздалегідь подбайте про цікаві активності, в яких візьмуть участь усі й жоден не почуватиметься обділеним. Ось кілька ідей:

 • Нехай усі атестати учнів зазнімкує професійний фотограф та змонтує з кадрів фотопрезентацію. Для тих учнів, які не зможуть бути присутніми фізично, навіть фото атестата багато важитиме в цей момент.
 • Створіть короткі вікторини в Quizizz (до прикладу — «А ти вгадаєш свого однокласника?»). Лінк на вікторину організатор має надіслати кожному учню, і той братиме участь зі свого персонального гаджета.
 • Запросіть викладачів школи у визначений час приєднатись до вашого відеодзвінка та влаштуйте з ними мінічати. Домовтеся про час, який викладачі будуть з вами онлайн (загалом достатньо 10–15 хвилин).
 • Запитайте в учнів, хто хоче взяти участь у «Талант-стендапі». Суть у тому, що випускник у режимі онлайн виконує завдання, спонтанно вигадане для нього однокласниками. Це може бути будь-що: зйомка TikTok-ролика з мінірепортажем з випускного в реальному часі, малювання експрес-портрету вчителя, реп-імпровізація, виконання приспіву відомого хіта, фокус. Важливе уточнення: учневі дають завдання, про яке він не здогадується, але яке обов’язково враховує його суперсилу.
Поділитися цією статтею