Вчительська читанка: книжка для натхнення на кожен місяць

Навчальний рік розпочався стрімко: підготовка, плани, конференції, перші активності з дітьми. Та насправді це лише початок тривалого забігу довжиною в 10 місяців. Щоб ці місяці проходили натхненно та змістовно, очільниця тренінгового центру «Освіторії» Ярослава Мозгова ділиться з вами добіркою книжок про педагогіку. Такий читацький календар збагатить ваш інструментарій і дасть можливість переосмислити повсякденну діяльність учителя.

Вересень

Анатолій Гін «Прийоми педагогічної техніки»

Анатолій Гін відомий педагогам перш за все як фахівець з теорії рішення винахідницьких задач. Але в книжці «Прийоми педагогічної техніки» він дає універсальні практичні інструменти дидактики, управління класом та організації праці вчителя.

Родзинка видання — конструктор уроку: повірте, із ним планування занять перетвориться на легку гру. Корисний помічник на весь навчальний рік.

Жовтень

Олена Пометун «Енциклопедія інтерактивного навчання»

Інтерактивне, або кооперативне навчання дозволяє вчителю організувати співпрацю учнів у групах. Авторка надає алгоритми використання інструментів і доводить: робота в парах і групах можлива на кожному уроці. Головне — практикувати її регулярно та давати учням можливість навчати одне одного.

Листопад

Андреас Шляйхер «Найкращий клас у світі: як створити освітню систему 21-го століття»

Куратор і дослідник PISA Андреас Шляйхер розглядає різні освітні системи та шукає відповідь на запитання: а які ж із них є насправді успішними та як реалізувати освітню реформу? Дослідження підкріплено прикладами 20 країн, і цей досвід багато в чому перегукується з пошуками української освіти.

У цій книзі педагоги не знайдуть інструментів на кожен день, але зможуть по-новому подивитися на реформу НУШ.

Грудень

Януш Корчак «Як любити дитину» 

Цю роботу Януша Корчака треба читати повільно та виважено, настільки багато сенсів для педагогів і батьків у неї закладено.

Роздуми польського педагога відкривають дитячий світ і вчать будувати щирі стосунки.

Січень

Дейв Берджес «Навчання як пригода. Як зробити уроки цікавими та захопливими» 

Американський педагог пропонує власну систему навчання з промовистою назвою «Навчай як пірат». Педагог-пірат точно вміє робити свої уроки водночас цікавими та корисними, він майстерно використовує «гачки» і вміє підтримувати рівномірну динаміку групи.

Деякі поради із цієї книги не витримують ментальної перевірки, але більша частина з легкістю реалізується і в українській школі.

Починайте новий рік із пригод.

Лютий

Діма Зіцер, Наталя Зіцер «Практична педагогіка. Азбука НО»

Діма Зіцер — доктор педагогічних наук і дослідник неформальної освіти (НО). Його теорія успішного навчання базується на суб’єктності, особистому інтересі, взаємодії, виборі учасника та дослідженні. Про те, як реалізовувати кожен із цих компонентів і які інструменти стануть у пригоді викладачу, можна дізнатися із цієї книги.

Березень

Говард Гарднер «Структура розуму. Теорія множинного інтелекту»

Професор Гарварду, педагог і дослідник нейропсихології, Говард Гарднер доводить: кожна людина талановита. Ось тільки талант цей не обов’язково є звичним для нас — академічним. Так само талановитим можна бути лінгвістично, логічно, образно і навіть внутрішньо — серед дев’яти типів інтелекту кожен може знайти свій.

Цей підхід дозволяє педагогу в кожному учні побачити сильну особистість і розвинути найкращі якості дитини.

Квітень

Маршалл Розенберг «Ненасильницьке спілкування. Мова життя»

Практика ненасильницького спілкування передбачає глибинну роботу над собою. Як не давати оцінку вчинкам людей? Як коректно висловлювати почуття? Як просити так, щоб не примушувати? Що таке емпатія та в чому її сила? Як конфліктувати, щоб знаходити рішення? Розенберг через приклади, роздуми, вправи підводить читачів до практики усвідомленого спілкування. І це особливо важливо в роботі з дітьми, адже одне слово значущого дорослого може як виростити крила, так і підрізати їх на все життя.

Травень

Тімоті Уокер «Фінська освіта. Як влаштовані найкращі школи світу»

У рейтингу дослідження PISA Фінляндія традиційно посідає високе місце. Найкращі показники учні цієї країни мають із читання та інтерпретації, природничих наук. Тімоті Уокер дослідив, які чинники забезпечують високі показники тестування, та запропонував 33 універсальні стратегії для впровадження в класі. Одна з них, наприклад, — створення атмосфери радості та щастя в класі.

Робота з книгою дає можливість по-новому спланувати наступний навчальний рік.

Червень

Шалва Амонашвілі «Педагогічні Притчі»

Шалва Амонашвілі працює в царині гуманної педагогіки. У центрі концепції — любов до дитини, повага, важливість особистості вчителя. Через короткі притчі та есе грузинський педагог вчить доброти і допомагає переосмислити щоденну роботу вчителя. Найкращий варіант для літніх вечорів.

Поділитися цією статтею